DOLAR 32,8320 -0.07%
EURO 35,1193 -0.13%
ALTIN 2.443,78-0,26
BITCOIN 2072589-1,85%

26. ULUSLAR ARASI HAZAR ŞİİR AKŞAMLARI

10 Ekim 2023 00:56

Okunma: 154 kez okundu.

Gönül ve kültür coğrafyamıza mensup ülkeler arasında sevgi, birlik ve kardeşlik köprüleri kuran; Türkçenin ses ve söz bayrağını dalgalandıran Uluslararası Hazar Şiir Akşamları uzun bir aradan sonra gönül ve kültür dünyamıza yeniden merhaba dedi.

Sevgiyi, güzeli sanatla bütünleştiren, insan fıtratındaki aşk meşalesini yüreklerde tutuşturan, sözün özü şiirle gönül gözlü insanları buluşturan bu büyük kültür faaliyeti bilindiği üzere her yıl kalemi ile gönüllerimize uzanan bir Türk büyüğünün anısına yapılmaktaydı. Bu yıl, 26. Uluslar arası Hazar Şiir Akşamları, sevgisizliğin insan ruhunu kararttığı dünyamızda; “Umutsuzluk yok! Gün gelir, gül de açar, bülbül de öter.”, diyen ve karamsarlığa sünger çekerek dünyayı sevgi penceresinden değerlendirmemizi isteyen ünlü şair “Sezai Karakoç” adına düzenlendi.

26. Uluslararası Hazar Şiir Akşamları, 15 Temmuz Demokrasi Meydanından başlayan Gazi caddesi boyunca devam eden ve Cumhuriyet meydanında son bulan “Şairler Yürüyüşü” ile başladı. Mehter müziğinin eşliğinde yapılan yürüyüşe Elazığ Valisi Dr. Ömer Toraman, Elazığ Milletvekili Prof. Dr. Erol Keleş, Fırat Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fahrettin GÖKTAŞ, Elazığ Belediye Başkan Yardımcısı Nazif Bilginoğlu ile yurtiçi ve yurtdışından şairler, davetliler ve çok sayıda vatandaş katıldı. Cumhuriyet Meydanında saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın coşkulu bir biçimde söylenmesinin ardından Elazığ Belediyesi Mehteran Bölüğü küçük bir konser verdi. Konserin ardından 26. Uluslararası Hazar Şiir Akşamların açış konuşmaları yapıldı. Elazığ İl Kültür ve Turizm Müdürü Ahmet Demirdağ, Hazar Şiir Akşamlarının Elazığ için önemini belirtti. Elazığ Belediye Başkan Yardımcısı Nazif Bilginoğlu, “Uluslararası Hazar Şiir Akşamları Elâzığ’dan Türk dünyasına açılan bir kapıdır” diyerek konuşmasını sürdürdü. ETSO Başkanı İdris Alan, Uluslararası Hazar Şiir Akşamlarını Elazığ’ın entelektüel kimliğinde yer alan önemli bir etkilik olduğunu vurguladı. Elazığ Milletvekili Prof. Dr. Erol Keleş, yakın zamanda kaybettiğimiz 23 ve 26. Dönem Elazığ Milletvekili Tahir Öztürk ile Azerbaycan Milletvekili Garine Paşeyova’ya rahmet dileyerek başladığı konuşmasını Uluslararası Hazar Şiir Akşamlarının şehir için bir değer olduğunu ifade ederek tamamladı. Elazığ Valisi Dr. Ömer Toraman, Uluslararası Hazar Şiir Akşamları’nın çeyrek asrı devirdiğini, bu etkinliğin sadece bir şiir akşamları etkinliği olmadığını; fikri altyapısı, kurgusu, düşüncesi, çok sağlam temellere dayandığı için yaşadığın belirtti. “Bugün hamdolsun biz Türk dünyasında büyük bir dayanışma sergiliyoruz. Kardeş Azerbaycan’ın Karabağ’da kazandığı iki büyük zaferin gurunu hep beraber yaşıyoruz. İnşallah bu etkinlik, birlikteliğimizin kültürel alanda kalıcı bir etkinliği olarak devam eder. Niyetimiz, gayretimiz bu, bunun için çaba harcıyoruz” , diyerek sonlandırdı.

TC Kültür ve Turizm Bakanlığı, TİKA, Yurtdışı Türkler ve Akraba Toplulukları Başkanlığı ve Elazığ Valiliğinin himayelerinde Elazığ Belediyesi, Fırat Üniversitesi, Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası ve Eltürk’ün düzenlediği konusu: “İnsan Sevgisi” olan 26. Uluslararası Hazar Şiir Akşamları, 7 Ekim 2023’te Sivrice Belediyesi Kültür ve Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilen şiir şöleni ile devam etti. Saygı duruşu, İstiklal Marşımızı okumasın ardından 26. Uluslar arası Hazar Şiir Akşamlarına Azerbaycan’dan katılan İntikam Çavaşir, Reşat Mecit, Kuraman Muratova,Tamelya Aliyeva; Kırgızistan’dan katılan Altyenbek İsmail, Duishembek Kerim, Kosova’dan katılan Birsen Goto, Özbekistan’dan katılan Khurshıd Davronov, Kazakistan’dan katılan Marzhan Yershuova, Ykylas  Ozhay, Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’den katılan Feyzan Korur, Irak’tan katılan Şemsettin Küzeci, okudukları şiirlerle gönüllerimize uzandılar. Türkiye’yi temsilen 26. Uluslar arası Hazar Şiir Akşamlarına katılan Ali Akbaş, Yahya Akengin, Metin Önal Mengüşoğlu, Yusuf Dursun, Esat Kabaklı, Hikmet Elitaş, Kenan Çarboğa, Şeref Akbaba, Serhat Kabaklı, Ayşe Paslanmaz şiirleri ile sevgi, dostluk ve kardeşlik mesajları verdiler. Türk Dünyasının şairleri şiirleriyle Hazar’ın sularını yeniden ve derinden dalgalandırdılar. Etkinlik, yurtdışından ve Türkiye’den gelen şairlere onur belgelerinin bizzat Elazığ Valisi Dr. Ömer Toraman takdimi ile sona erdi.

Hazar Şiir Akşamlarını sadece şiirden ibaret görmek yanlıştır. Bu etkinlik, Türk dünyasını ortak dil ve ortak kültürde buluşturan, Türk ülkeleri arasında duygu ve gönül köprüleri kurarak dostluk ve kardeşlik bağlarını kuvvetlendiren bir büyük kurultaydır. Böylesi anlamlı ve kapsamlı bir etkinliğin devamı ilimiz, ülkemiz, gönül ve kültür coğrafyamız için önemlidir.

Sevgi, dostluk, kardeşlik; birlik, dirlik, dirilik; buluşmak, kucaklaşmak, hasret gidermek için yola çıkanlara selam olsun. Türk milletinin birliği, dirliği ve diriliği için böylesi bir büyük ve anlamlı faaliyeti gerçekleştirenlere, bu büyük ve kutsî kervana katılanlara, emeği geçenlere ne mutlu.

Hadi ÖNAL/8 Ekim 2023/ Elazığ

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.