DOLAR 32,8127 0.94%
EURO 35,3146 0.93%
ALTIN 2.470,761,59
BITCOIN 21646372,33%
27. Dönem İYİ Parti Elazığ Milletvekili Adayı; KERİM EFLATUN’dan Önemli Açıklamalar…

27. Dönem İYİ Parti Elazığ Milletvekili Adayı; KERİM EFLATUN’dan Önemli Açıklamalar…

1 Mart 2023 20:54
27. Dönem İYİ Parti Elazığ Milletvekili Adayı; KERİM EFLATUN’dan Önemli Açıklamalar…

Okunma: 566 kez okundu.

KERİM EFLATUN; DEPREM SONRASI ELAZIĞ’DA BELRİSZLİKLER DEVAM EDİYOR…

Elazığ 2020 depremi ile ciddi manada yara aldı, gerek pandemi gerek deprem süreci içerisinde, Elazığ gereken yardımı ve desteği mevcut iktidardan göremedi, Elazığ’ın yıkılan binaların yerine kentsel dönüşüm kapsamı tekrar şehir merkezinin kaybolmaması adına yerinde yapılması gerekirken, Elazığ hızla şehrin dışına taşınmaya mahkum edildi ve şehrin içi boşaltılıyor.

Elazığ belediyesi bu süreç içerisinde, ne yapmaya hangi planı uygulamaya çalıştığını Elazığ halkı henüz anlamış değil, 24 Ocak 2020 depreminde sonra tam 3 yıl geçmesine rağmen Elazığ belediyesinin şehir imar planında nasıl bir uyulama yapacağı veya nasıl bir yol haritası çizeceği vatandaşlar tarafından bilnmiyor bilimediği içinde şehirde tam bir belirsizlik hakim, yıkılan binaların yüzde 80’i enkaz halinde durmaktadır.

Yaşanan 06 Şubat 2023 depremi ile birlikte, yeni yıkılan ve orta hasar, az hasar alan binaların akibetinin ne olacağı konusunda yetkili kurumlar tarafından açıklama yapılmadığı için ne olacağı belirsizilği şehrimizde gündemedeki en önemli konulardan biri, şehrimizin yetkili merciilerinin bir an evvel toplanarak vatandaşları bilgilendirme adına gerekli açıklamaları yapmaları beklenmektedir, Elazığ’ın kaybedecek zamanı kalmamıştır.

Şehrimizde hüküm süren deprem sonrası belirsizlik ortamının kaosa dönüşmemesi adına bir an önce ve ivedili bir şekilde vatandaşların gelecek endişesi yaşamamsı ve umutsuz yaşam şekline döenüşmeden çözümler üretilip tedbirler alınması gerekmektedir.

Son depremin üzerinden 20 gün geçmiş olmasına rağmen Elazığ’da ağır hasarlı olup tehlike arz eden binaların yok denecek kadar az sayıda yıkımının gerçekleştiği gözlenmektedir, bu sürecin hızlandırılması gerektiği kanaatindeyim. Bu süreç içerisinde şehrimiz ciddi manada göç almış durumda bu göç konusu ile alakalı yetkililerin tedbir alması gerekiyor bu tedbrilerin ilk sırasında konut, işyeri kira ve taşınma fiyatlarındaki fahiş artışlar vatandaşlar tarafından büyük tepki görmektedir, bu konu ile alakalı cezai yaptırımlar uygulanmalıdır.

LİYAKAT OLMADAN BAŞARI OLMUYOR…

Bir kez daha anladık ki Ülke, Şehir, İlçe, Belde bazında baktığımız zaman Ehliyetli ve Liyakatli yöneticilerin olmamasından ötürü böylesine yaşanan afet durumlarında müdahele konusunda bir öngörülerinin ve plan programlarının olmadığı ortaya çıkmıştır, Şehrimiz ile alakalı bundan sonra alınacak ve yapılacak olan projelrede merkezi ymönetim ile değil ilin STK kuruluşları ve tarafları ile bir araya gelip karar alınması daha doğru olacağı aşikardır. Bulunduğumuz coğrafyada çok önemli bir yere sahip olan ilimizin tekrar eski günlerine özlenen şehir yapısına kavuşması için her hangi bir siyasi ayrım yapılmadan birlikte karar verme, birlikte yönetme düşüncesinde olduğumu belirtmek isterim.

Şehrimiz Afet bölgesi ilan edildi ancak; Esnafların borçlarının ertelenmesinin çözüm olmayacağını belirtirken bu konuda ilk etpata esnaflara belli bir miktar hibe yöntemi ile destek olunmasını daha doğru buluyorum. nedeni ise borcu ertelemek zaten zor durumda olan esnafın geleckte ödeme yükünü daha da ağırlaştıracaktır.

Her ne kadar ülkemiz büyük bir felaket yaşamış olasada sonuçta hayat devam ediyor, 20 yıldır Ülkemizşi yöneten mevcut iktidarın yorgun olduğu ve bu yorgunlukla bu sıkıntıların üstesinden geleceğini düşünmüyorum bu sebepten dolayı önümüzdeki seçimlerin zamanında yapılmasını uygun görüyorum, yeni gelecek iktidarın daha planlı ve programlı bir şekilde bu sıkıntıları çözeceğine inanıyorum. Elazığ’ın böyle bir durumda siyasi temsilcileri seçme konusunda daha dkkatli ve daha duyarlı bir şekilde ilimize hizmet edecek ve bu şehrin sorunlarını yakinen bilen ve çözüm noktalarında kamuoyu tarafından kabul görecek Liyakatlı temsilcileri seçmesi gerekiyor, Elazığ halkı son yıllarda hak ettiği şekilde gereken hizmetleri alamadığı için sürekli serzenişte bulunuyor bu serzenişlerin son bulması adına Liyakatli ve şehrin menfaatlerini şehsi menfaatinin önünde tutan ve tek amacı bu şehre hizmet olan bu şehrin her mahallesinin ve sokağının sorunlarını bilen temsilcileri seçmeleri gerekir aksi takdirde bu şehir bir dönem daha kaybetmiş olacaktır.

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.