DOLAR 33,0925 0.3%
EURO 36,1049 0.29%
ALTIN 2.594,980,99
BITCOIN 21100502,25%
A TAKIMINDA EKİP RUHU

A TAKIMINDA EKİP RUHU

9 Mayıs 2022 17:44
A TAKIMINDA EKİP RUHU

Okunma: 258 kez okundu.

BAŞARIYA GİDEN YOL,

OLMASIN TOZU TOPRAĞI BOL

      A takımı, Spor kulüplerinden, kamu ve sivil kuruluşlara kadar, dernek, cemiyet, birlik, oda, siyasi parti, federasyon, işletme, cumhurbaşkanlık, başbakanlık, belediyeler, il özel idareler, müdürlükler kısaca aklınıza gelebilecek her yerde mutlak olması gereken takım…

Yüklerin hafifletilmesi, iş ve işlemlerin yürütülmesi adına, çalışılan kurumun menfaati gözetilerek önlerinde bulunan, lider, başkan, bakan, müdür kısaca kim varsa yapılacak projelerden, ziyaret edilecek yerlere kadar, yürünecek yola, iş ve işlemlere kadar, aklınıza gelebilecek her türlü iş ve işleyişte A takımına ihtiyaç vardır. Bu düşünceyi spor kulüplerini çalıştıran hocalardan, yönetim kurullarından, ekonomiyi yöneten kurmaylara kadar, bakan kişinin danışman ve yardımcılarına kadar, Cumhurbaşkanının oluşturduğu bakanlar kurulu ve diğer ekiplerine kadar, belediye başkan yardımcılarına ve birim müdürlerine kadar görmek mümkündür.

Sistemin bu şekilde uygulanmasındaki amaç, görev ve yetkilerin paylaştırılıp, iş ve işlemlerin hızlandırılıp, yükün hafifletilmesi olsa da bir diğer amacında ekip ruhuyla çalışılıp bazı şeylerin başarılmasıdır.

A Takımını oluşturulurken gurup liderinin, çalışma yeteneğine güvendiği, işin ehli olduğuna inandığı, yüklenen sorumluluk dâhilinde liderin her daim yanında sağ kolu gibi olan kişilerden seçmesi gerekmektedir.  Bu ekibin çözümsüzlük haricinde birçok sıkıntıyı giderme yeteneği bulunan, amacı bulunduğu kurumun gerektirdiği hizmetlere vakıf olan ve bunun için çalışan, üretimde proje ile birlikte aklınıza gelebilecek sorumluluğu dâhilindeki iş ve işlemleri gurup lideri gibi harekete geçiren kişilerde oluşmasına çok önemlidir.

Yukarıda yazdığımız gibi bu takımı saha içerisinde takımın hocası, saha dışında yönetim kurulu başkanı, hükümetlerde başbakan ya da cumhurbaşkanı, belediyelerde belediye başkanları, dernek ve diğer sivil toplum kuruluşlarında başkanları gibi… Oluştururlar.

Bu noktada bizim bu şehrin evlatları olarak şehrin yönetimi noktasında ekip ruhuna baktığımızda bize göre birçok eksikliğin olduğunu duyuyoruz. Aynı dava için yaşanan küslükler, aynı hizmet noktasında çatışan fikirler ya da iş görmede yaşatılan aksaklıklar.

Başkan yardımcısının dediğini birim müdürünün gönülsüz okeylemesi, başkanın sıkıntılarını çözme noktasında her işlemin başkana aktarılması çözümden ve yardımdan çok yük artırmaktır, çözümsüzlük üretmektir.

Onun için biz şunu diyoruz, makamlarda yer işgal etmek ne kadar geçici olsa da o makamın verdiği sorumlulukla yapılan hizmetler ömür boyu kalıcı olur.  Kişiler geride bıraktıkları eserlerle yaşamaya devam ederler. Her şeyden önce bu bir görev ve sorumluluktur, sana verileni hak etmektir, sunulan imkânla birlikte amaç birim olarak hizmette başkana yardımcı olmaktır.

Tabii ekibi oluşturmada görevin büyük bölümünün başkandan geçtiğini belirtmemiz gerekmektedir. Eğer ekip oluşturmada birbirini tamamlayan unsurlar bir araya getirilemiyorsa eninde sonunda ya kaçak olur ya da patlama. Birde şunu unutmamak gerekir ki ekip ruhunun temelini her daim güven oluşturur.

Yaklaşık olarak üç yılını dolduran Şahin başkana baktığımızda son noktayı koyan kişi olarak oluşturduğu ekibin kendisine verdiği katkılarla birlikte neleri götürdüğünü, yükünü hafifletme adına kimlerden destek görürken, kimlerden randıman alamadığını iyi etüt etmeli, diyet borcu şehrin menfaatlerinden önce gelir mantığıyla tartıya çıkmalıdır.

Adam göre iş ve makamlar oluşturma bir kenara itilmeli, işe ehil insanların önü açılmalıdır. Yarınlar düşünülüyorsa yarınlardan önce ekip ruhuyla hareket edilip yapılması gereken işler vardır.

Onuncu köyden çıkan ses…

Bir yerlerde sıkıntı varsa ya da sana zarar geliyorsa önce en yakınına bak demişler.

Bizden söylemesi.

 

 

 

 

 

 

 

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.