DOLAR 32,9156 0.04%
EURO 35,8898 -0.07%
ALTIN 2.541,680,28
BITCOIN 2226295-1,27%

ASGARİ ÜCRET VE ZAM..!

13 Aralık 2023 15:36

Okunma: 173 kez okundu.

Asgari Ücret Tespit Komisyonu, her yıl aralık ayında bir sonraki yıl boyunca uygulanacak Asgari Ücreti belirlemek üzere toplanır.

Bu komisyon; işçi, işveren ve hükümet temsilcilerinden oluşur

İşçi temsilcisi dediysek, gerçek anlamda işçi sınıfını temsil eden bir kurum anlaşılmasın. “işçi temsilcisi” dedikleri, hani şu mikrofonun açık olduğunu unutup da, hükümetin zam teklifini kabul ederek “Uzasa işi karıştıracağız, en azından kapattım böyle” diyerek o dönemin Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı’nın kulağınaişçiyi nasıl sattığını fısıldayan, ülkenin en büyük işçi sendikasının Genel Başkanı ve sendikası

Hükümet tarafını Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı,

Patronları da Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) temsil eder.

Böyle can ciğer kuzu sarması bir üçlüdür bunlar. Bu yüzden bunlardan işçinin yararına bir karar çıkarmaları, İnsanca yaşanacak bir Asgari Ücret tespit etmeleri, hatta bırakın tespit etmeyi dile getirmelerini bile beklemek ölü gözünden yaş ummaya benzer.

Asgari ücret tespit komisyonunun, adı üzerinde, ülke genelinde uygulanacak en düşük ücreti yani Asgari ücreti belirlemektir görevi. Ancak Asgari Ücret artık ortalama ücret haline gelmiştir. Hatta iktidarın uyguladığı ekonomik politikalar yüzünden o kadar alım gücü düşmüştür ki, son yıllarda yıl içerisinde iki kere artırmak zorunda kalmışlardır. Oysa Asgari Ücret uygulamanın mantığı işçileri patronların insafına terk etmemektir ve işçilerin asgari geçimlerini sağlayacakları bir ücret almalarıdır. Öyle mi? Uygulamaya baktığımızda, çarşı-pazara çıktığımızda öyle olmadığını görüyoruz.

Yapılan son araştırmalara baktığımızda dört kişilik bir ailenin açlık sınırı 14 bin TL’yi geçmiş. Bekar bir işçinin yaşam maliyeti ise 19 bin TL’ye dayanmıştır. Dört kişilik bir ailenin yoksulluk sınırı ise 46 bin TL’ye yaklaşmış durumdadır. Durum böyle iken önümüzdeki günlerde toplanacak komisyonun daha önceki yıllarda olduğu gibi gerçeklikten uzak rakamlara imza atacağı bir kehanet olmaz.

Bir de buna bağlı olarak emeklilerimiz de düşük maaşlara mahkûm edilmiştir. 13.5 milyon emeklinin yaklaşık 7-8 milyonu en düşük emekli aylığı olan 7.500 TL almaktadır. Bu rakam açlık sınırı olan 14.025 liranın neredeyse yarısını ifade eder. Yani AKP iktidarı emeklilerimizi ölüme terk etmiştir. Çocuğa harçlık verir gibi verdiği ikramiyeyle sözde emeklilere sahip çıkıyormuş gibi yapmıştır.

AKP’giller küplerini doldurmaya, “huzur hakkı” adı altında üç-beş yerden maaş almaya devam ederken, Saray’ın bir günlük masrafı 15 milyon 533 bin 688 lirayı bulmaktadır. Hal böyleyken biz işçileri, emekçileri sefalet ücreti olan 11 bin 402 TL’ye, emeklileri ise 7 bin 500 TL’ye mahkûm etmektedirler. İşçiler ve emekliler sadaka değil, insanca yaşayacağı bir ücret/maaş istemektedirler.

Yani yukarıda aktardığımız birçok araştırmaya göre de bugünkü ortalama rakam; en az 45.686 TL’dir. Yani Asgari Ücret en az 45.686 TL olmalıdır.

Bizler başta işçiler olmak üzere tüm çalışan kesimlerin ve emeklilerin insan gibi yaşayabilecekleri bir ücret ve insanca çalışma koşulları için mücadele ediyoruz. Bu koşulları şu an içinde yaşadığımız parababaları düzeninde sağlamak mümkün değildir. Bu nedenle insanca yaşayabileceğimiz bir düzen için mücadele ediyoruz. Herkesin eşit, mutlu, sağlıklı yaşayabileceği düzeni kuruncaya kadar mücadelemizi sürdüreceğiz. Unutmayalım ki “Örgütsüz halk köle halktır, örgütlü halk yenilmez”.

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.