DOLAR 32,3607 0.17%
EURO 34,4602 -0.71%
ALTIN 2.437,27-0,95
BITCOIN 2090825-3,91%

Ayıdan Post Moskofdan Dost Olmaz…

7 Mart 2022 13:32

Okunma: 119 kez okundu.

Eski insanlar boşuna bir şey söylemezler, mutlaka yaşanmış tecrübeler ve olaylar sonucunda bir algıya varmışlardır.

İstiklal Marşı şairimiz Mehmet Akif Ersoy, tek dişi kalmış canavar olarak nitelendirdiği batı medeniyeti ise, sözde Müslümanlar sayesinde iyice semirdi… Artık takma dişleri ile istediği islam coğrafyasında, istediği kadar kan dökmekte, istediği kadar Müslüman ve mazlum öldürmekte özgür kaldı…

Ne zamanki Hristiyan insanlar mülteci konumunda yollara döküldüler işte o zaman farklı sesler duymaya başladık sözde medeni devletlerden!

Hep bir ağızdan sivilleri bombalayan lideri kınadılar. Mültecileri güvenli bölgelere almak için seferber oldular. Yardım hareketleri son hızla devam ediyor.

Sorarım medeni dünyaya yıllardır bombalanan, yollarda donan, açık denizlere şişme botla açılıp cesedi sahile vuran, can verenler insan değil mi? Onlar için, insan kriterleri geçerli değil mi?

İşin ilginç yanı Rusya-Ukrayna Savaşının nerede duracağının kestirilememesi… Ve kınama mesajlarının ne zaman sona erip, artık tüm savaşlar ve göçler için bir şeyler yapılacağı vaktin gelmesi belirsizliğini hala korumakta… sıcak koltuklarda oturup kınama mesajı yayınlamakla bu işler çözülmüyor.

Ülkeyi terk eden mülteci konumundaki insanlar hakkında bir konu çok dikkatimi çekti. Yaşları 18 ile 60 yaşa arasındaki erkeklerin ülkelerini terk etmeleri yasaklanmış ve bunların ülke savunmasında görev almaları kararlaştırılmış… Türk Milletinin gönüllü olarak yaptığı, Ortadoğu coğrafyasında görmeye hiç alışık olmadığımız bir gelişme bu… Yorum siz değerli okuyucularımın.

Savaşın bizim gibi ülkeler için ekonomik yönünü ise hiç düşünmek istemiyorum. Allah sonunu hayır eylesin.

Bu gelişmeler devam ederken Çin Halk Cumhuriyetinin sessizliğini de dikkate almak zorundayız. Çin artık dünya üzerinde bir süper güçtür. Dengeleri tamamen değiştirebilecek güçtedir. Tıpkı Rusya gibi o da Tayvan ile tarihsel bazı olaylara dayanan bir dava süre gelmektedir. Bölge her an yeni gelişmelere gebe haldedir.

Ve bunlardan en önemlisi Çin, Amerikan kovboyları gibi bir mevzinin arkasından kurşun atmaz… On binlerce askeri ile savaşmak istediği düşmanının üzerine sel gibi akar.

Geçtim artık eskilerin deyimiyle Ayıdan Post Moskofdan Dost Olmaz sözünden, artık hiçbir canlıdan post, milletinin dışındaki devletlerden de dost olmaz…

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.