DOLAR 32,7878 1.53%
EURO 35,1602 0.53%
ALTIN 2.456,522,76
BITCOIN 21639820,08%
BAKIR MADEN; ALTIN MADEN OLDU…

BAKIR MADEN; ALTIN MADEN OLDU…

21 Şubat 2022 10:54
BAKIR MADEN; ALTIN MADEN OLDU…

Okunma: 131 kez okundu.

Maden Dağı Dumandı, Şimdi Altın Oldu…

Haber : Furkan AYKARA / Elazığ’ın en eski ilçelerinden olan Maden ilçesi Maden Bakır Fabrikasından dolayı halk dilinde Bakır Maden olarak bilinir ve ismi Bakır Maden olarak telafuz edilirdi şimdilerde; Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü’nün yaptığı araştırmalara göre ortaya çıkan raporlarda; dağı taşı Altın, bakır, Demir ve benzeri rezervler ile dolu olan bu ilçemiz Elazığ’ın ve Ülkenin adete can simidi konumunda;  ilçemizin Kısa öz geçmişine bir göz atarsak, esas adı Ergani Bakır İşletmeleri olan Maden Bakır işletmeleri fabrikası 1939 yılında kurulup Faaliyete geçmiştir, devamında 1960’lı yıllarda nüfusu 30 bin civarında olan Maden, 1994 yılında kapanan Maden Bakır işletmeleri fabrikasının ardından yaşanan işsizlik ve bölgeye karşı gösterilen ilgisizlikten dolayı her geçen gün boşalmaya yüz tutmuş, işsizlik ve imkânsızlıklardan kaynaklanan nedenlerden dolayı ilçenin nüfusu son olarak 5 bin 300 kişiye kadar gerilemiş, İlçe girişinde göze çarpan boş evler ve ilçede bariz olarak kendini hissettiren genç nüfusun olmayışı, ilçede yaşanan göç krizini en bariz şekilde gözler önüne sermektedir. “Maden’in ekonomik gelişimi bakır işletmesi faaliyete geçtiği zaman yükseldi. Hatta 1970 yılında ilçede kişi başı gelir yıllık 20 bin dolar civarında idi. Ayrıca ilçede eğitim seviyesi çok yüksek olduğu için çok güçlü bir ekonomik yapısı vardı. Ama 1994 yılında fabrika kapandığı zaman eğitim durumu yüksek olan ve maddi durumu iyi olanlar ilçeden göç etti. İnsanların yüzde 90’ı Maden’i terk etti. Bu insanlar buradan göç ettikten sonra, çevre il ve ilçelerden gelen insanlar göç edenlerin evlerini satın alarak buraya yerleşti. Eğitim seviyesinde de gerileme yaşayan İlçe, Türkiye’nin ekonomik durumu en kötü olan ilçeleri arasına girdi.”

Maden ilçemiz yeniden o eski parlak günlerine dönecek gibi…

20 MİLYON TON REZERV BULUNDU

2019 yılından beri Maden’de  çalışmalarını sürdüren Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü oldukça önemli maden rezervlerine ulaştı. Ülkeye katkısının oldukça yüksek olması beklenilen rezervler Alacakaya ilçesi Aşağısığık köyü ile Maden İlçesi Kısabekir köyü bölgesi arasında bulundu. Edinilen bilgiye göre 20 milyon ton Rezerv (Altın, Bakır, Demir) bulundu. Bulunan rezervlerin 30 tona yakını altın, 700 bin tona yakını bakır olduğu belirtildi. İlk değerlendirmelere göre bulunan rezervlerin toplam piyasa değerinin 10 Milyar dolar olduğu öğrenildi.

Bulunan bu rezervlerin yeraltından çıkartılıp, Ülkemiz  ve Şehrimiz Ekonomisine Kazandırmak adına, Elazığ Ticaret Odası, STK’lar, Tüm Siyasiler, yerel Basın ve Elazığ Halkının birlikte hareket etmesi oldukça sevindiricidir. 24 – Ocak 2020 tarihinde tarihinin en büyük depremini yaşayan Elazığ’a Ekonomik anlamda çok büyük katkı sağlayacağı gibi, şehrimizde yaşanan işsizlik sorununa da ilaç olacaktır. Bu konuda Elazığ TSO’nun başlattığı çok yerinde ve doğru bir kararla ELAZIĞ GİRİŞİM GURUBU A.Ş. oluşumunda yer alacak olan, Bir hisse en az 100.000 TL. ortaklık hisse paylarını Bir hisse en az 50.000 TL. olarak tekrar gözden geçirilmesi halinde daha çok katılımcının olacağı ve ekonomik olarak çok daha güçlü bir bütçenin oluşacağı kanaatindeyiz.

Bu Gün Birlik,Beraberlik Günüdür… Hepimiz Bir Olmalıyız. ve Bu Yeraltı Kaynağımıza Sahip Çıkıp; Biz Üretip Biz Satmalıyız…

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.