DOLAR 32,2118 0.09%
EURO 35,0448 0.48%
ALTIN 2.453,21-0,33
BITCOIN 22541800,25%
BAKKALLAR ODASINDA SIKINTI DUYDUK

BAKKALLAR ODASINDA SIKINTI DUYDUK

4 Nisan 2022 15:50
BAKKALLAR ODASINDA SIKINTI DUYDUK

Okunma: 73 kez okundu.

ÜYELERİN MUHASEBE İŞLERİNDE YÖNETİM- MALİ MÜŞAVİR- HESAP İLİŞKİLERİ

 Öncelikle onuncu köy gazetesi olarak sorumluluğumuz gereği kulağımıza fısıldanan duyumlarımızı dikkate alarak Basit usul mükelleflerin kayıtlarının kanun maddesine göre iş ve işleyişine değinmek istiyoruz.

 BASİT USUL MUHASEBE KAYITLARI İÇİN ODALARIN İLANI

Odamıza bağlı üyelerimizin muhasebe kayıtlarının tutulduğu birimimizde;

Muhasebe kayıtlarının tutulması

Beyannamelerin gönderilmesi

Vergi levhası tasdik işlemleri

Kredi kullanımları için hesap özetlerinin çıkarılması hizmetleri verilmektedir.

29.07.1998 tarih ve 23417 sayılı Mükerrer Resmi Gazetede yayımlanan 4369 sayılı Kanunla Gelir Vergisi Kanununda yer alan “Götürü usulde vergilendirme” esası kaldırılarak yerine “Basit usulde vergilendirme” esası getirilmiştir.

MÜKELLEF KAYITLARININ TUTULACAĞI BÜROLAR

Mükellef kayıtları öncelikle mesleki yönden bağlı olunan odalar bünyesinde kurulacak bürolarda tutulacaktır. Mesleki yönden bağlı oldukları oda bünyesinde büro kurulmamış ise kayıtlar, iş yerlerinin bulunduğu yerdeki diğer meslek odalarında kurulmuş olan bürolarda tutulacaktır. İşyerlerinin bulunduğu yerde bulunan meslek odaları bünyesinde büro kurulmamış ise kayıtlar mükellefin bağlı olduğu odanın öngöreceği yerdeki büro tarafından tutulabilecektir.

Kayıtların tutulacağı bürolarda yetki almış yeterli sayıda meslek mensubunun çalıştırılması zorunludur. Vergilendirmede bütünlüğün bozulmaması yönünden bir büroda kayıtları tutulan mükelleflerin (işyerinin nakli hariç) o takvim yılının sonuna kadar tüm işlemleri aynı büro tarafından yerine getirilecektir. Dileyen mükellefler, kayıtlarını kendileri tutabilecektir. Bu takdirde vergilendirmeyle ilgili ödevlerin tamamı kendileri tarafından yerine getirilecektir.

ONUNCU KÖY DEN ÇIKAN DUMAN

      İlimizin köklü ve yaklaşık 300-500 civarında üyesi bulunan bakkallar odası için kulağımıza fısıldananları yazarak kamuoyu adına bilgi edinme talebimizdir diyerek eklemek istiyoruz.

Oda yönetim kurulu yukarıda yazdığımız kanun çerçevesinde üyelerin iş ve işlerinin yapılması adına sözleşme imzaladığı Mali müşavir için, üyelerimiz arasında gelir vergisine tabii işletme ve birinci sınıf defter toplayıp tutabilirsin dedi mi?

Daha sonra bu müşavirle sözleşmeyi fesih ederken meslek mensubunun odanızdan alacağı kaldı mı?

Elazığ’da yaklaşık 300-400 dolayında mali müşavir varken, Ankara’dan başka bir meslek mensubuyla mı sözleşme yaptınız?

Biz milletin sesi olarak sadece konuşulanları size aktardık.

                                                                                                                        Haber:  Mehmet DUMAN

 

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.