DOLAR 32,9144 -0.02%
EURO 35,9183 0.02%
ALTIN 2.541,540,28
BITCOIN 2220008-1,14%

BASTIR ANKARA GÜCÜ!

29 Eylül 2023 22:25

Okunma: 97 kez okundu.

Futbolla içli dışlı olanlar bilirler. Türkiye’nin en köklü takımlarından biri Ankaragücü’dür. 1922 yılında sahaya çıkan Ankaragücü; bugüne kadar bir Türkiye Futbol Şampiyonası, iki Türkiye Kupası ve bir Türkiye Süper Kupası kazanmış bir takımdır. Süper ligin değişmeyen takımlarından olan Ankaragücü’nün benim bildiğim en önemli sloganı “Bastır Ankaragücü” ‘dür. Ankaragücü bastırıyor mu bilmem ama Ankara’nın güçlüleri bu aralar fena bastırıyorlar. Toplarını, pardon zamlarını ne kaleyi tutmaya çalışan vatandaşlar önleyebiliyor ne de bu kazıklı zamlara file dayanıyor. Yağan zamlar, zaten delikli olan filede öyle büyük gedikler açıyor ki bu deliklere ne yama dayanır ne de ip yetişir. Ardı arkası kesilmiyor zamların. Birileri “bastır” demekten yorulmamış olacak ki gün günü aratıyor. Artık zarla, kâğıtla kumar oynamaya gerek yok. “Yarın neye ne kadar zam gelecek?”, sözü en büyük bahis oyunu… Mesela “yarın mazot ne kadar olacak? Var mısınız bahse?”  

Enflasyon almış başını gidiyor. Türk parası yerlerde sürünüyor. Sahi 2010 yılında bir dolar kaç liraydı? Hemen söyleyeyim “Bir dolar 1,5 liraydı.” “2015’te 2,5 lira”, “2020’de 7 lira…” Peki, şimdi? Bir dolar 27 lira. El insaf yahu! Ne demişti bir zamanların allı şanlı Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak; ”Dolarla mı maaş alıyorsunuz? Dolar borcunuz var mı? Dolarla bir işiniz var mı? ” dolarla maaş almıyoruz Paşam; ama paramız maalesef dolara endeksli. İthale bağladınız ya ülkeyi o nedenle doların ateşi yükselir yükselmez zam topları fileleri dövmeye başlıyor. Hâsılı kaçırdınız kantarın topunu.

Ne dediniz, duymadım. “İsrafa para mı gerek…”, “İtibardan taviz olmaz mı?” Yahu ne diyorsunuz siz Allah aşkına! Pazar yerinde çürük domatesi askıdan aldığı ekmeğine katık yapmaya çalışan bir vatandaşın ülkesinde itibar olur mu? Çocuğunu yetersiz beslenme çantası ile okula gönderen bir annenin feryadına kulak tıkayan kişilerce yönetilen bir ülkede itibardan bahsedilir mi? Hz. Ömer sizi çarpa! Hiç böyle ülke yönetilir mi? Hiç böyle adalet olur mu?

Elbette bu duruma hemen gelinmedi. Önce milli varlıklarımız olan fabrikaları, işletmeleri, madenleri, limanları yani devlete gelir getiren ne varsa “babalar gibi” sattınız. Yetmedi 460 milyar dolar dış borçla bebelerimizin geleceğine ipotek koydunuz ve hâlâ nereden yüksek faizle para buluruz diye fellik fellik dolanılıyorsunuz. O da yetmedi vatandaşlığımızı satışa çıkardınız? Şimdi de vatandaşın cebine göz diktiniz. Vur abalıya öyle mi? Bastır Ankara Gücü öyle mi! Ele geçirdiğiniz medyayla, yalanla, algıyla, renkli reklamlarla gözlerini boyayıp aldatınız vatandaşları.

“Temizlik imandandır.” ,diyor dinimiz. Temizlik imandan da deterjanın, çamaşır suyunun, tuvalet kâğıdının KDV’si %20. Çok mu dağıttım konuyu? Öyle oldu herhalde… Neyse sizi ZAMKOLİK şiirimle baş başa bırakayım. Bu arada ben de“Bastır Ankara Güçlüleri”nin vatandaşların kalesine attığı topları seyretmeye devam edeyim.

ZAMKOKOLİK

Olmaz olsun böyle yar

Sen ne yaptın iktidar

Ettin dünyamızı dar

Cep delik cepken delik

Olduk hepten zamkolik

 

Afetler kanatıyor

Gün günü aratıyor

Softa, ilim satıyor

Söz sahte; güven lastik

Olduk hepten zamkolik

 

Uzatmışız yanağı

Yanaklarda kan dağı

Öyle sermiş ki ağı

Yok, kaçacak bir delik

Olduk hepten zamkolik

 

Saraylar ki kalası

İsraf dersen alası

Üşür yoksul balası

Sabra da attık ilmik

Olduk hepten zamkolik

 

Adaletin A’sı yok

Haklının hak tası yok

Yoksulun ferdası yoksa

Yasaklanmış satirik

Olduk hepten zamkolik

 

Faturayı halka kes

İçe nanik; dışa yes!

Muhalefet tık nefes

Sanırsınız küfelik

Olduk hepten zamkolik

 

Ay dedik geldik vay’a

Yüz üstü kaya kaya

Gemi vurdu karaya

Birliği kırdı kemlik

Olduk hepten zamkolik

 

Gözlere bak gözlere

Vamp ağızlı yüzlere

Parende atar pire

Hava pus, tahta silik

Olduk hepten zamkolik

 

Hem sinsi hem de ödlek

Toplu gelir gelmez tek

Muhalif şaşkın ördek

Ekmek içi köftelik

Olduk hepten zamkolik

 

Mazlum zalimi över

Nalbant mıhını döver

Eşek nalına söver

Yazı çiy harf italik

Olduk hepten zamkolik

 

Faiz, döviz, enflasyon

Güçsüz vücuda hormon

Soyulduk kaldı bir don

Bastık, dediler; borik

Olduk hepten zamkolik

 

Hadi ÖNAL/Elazığ

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.