DOLAR 32,2035 0.06%
EURO 35,0465 0.14%
ALTIN 2.504,73-0,21
BITCOIN 22848826,02%
BEKLENTİLER FARKLILIK GÖSTERDİ…

BEKLENTİLER FARKLILIK GÖSTERDİ…

21 Şubat 2022 12:02
BEKLENTİLER FARKLILIK GÖSTERDİ…

Okunma: 98 kez okundu.

ÜLKE HALKI; YAPILAN İNDİRİMLERDE, KAPSAMIN GENİŞLETİLMESİNİ İSTİYOR…

     Cumhurbaşkanımızın açıkladığı temel gıda ürünlerinde uygulanan yüzde sekizlik KDV Oranının yüzde bir olarak uygulanacağı açıklaması seksen beş milyon insanımızın almaya çalıştığı nefese biraz olsun katkı sağlarken, piyasa fiyatında bu indirimin fazla bir etkisinin olmadığı görüşü ağırlık kazandı. Ayrıca temel gıda maddesinin kapsamının genişletilip temel gıda ve temel ihtiyaç maddesi olarak yeni bir gurupta toplanılması istendi.

Esnafın gözüyle bakıldığında yüzde sekiz katma değer vergisi ödenerek satışa koydukları temel gıda maddelerinde yaşanan yüzde yedilik indirim için boşuna mı ödedik yorumları yapılırken, ne olacak bizim fazladan aracıya ödediğimiz vergilerimiz mırıldanmaları da çoktan başladı. Ayrıca yapılan indirimlerin birçok esnafta önce bindir sonra indir şeklinde fiyatlara yansıması gözlerin kendini kaçıramadığı bir gerçek oldu.

Tüketici olarak durum incelendiğinde ise sebze, meyve, yağ, süt, peynir, yumurta gibi temel gıda maddelerindeki zamların yapılan KDV indirimiyle ancak bir günü kurtarıldığını ertesi gün bu mallara gelen zamlarla indirimin kaybolup gittiği savunuldu.

TEMEL GIDA

Halkın yaşama ve yaşatmak için tüketme ihtiyacı duyduğu zaruri ihtiyaçlar bütününün adıdır.

  1. Yüz yıl gelişmişliğinde beslenmenin yanı sıra, evlerimizde kullandığımız eşyalara kadar, giydiğimiz elbiseye, kullandığımız araç ve yakıtlarına kadar, köylünün, çiftçinin üretmek için kullandığı araç ve gereçlere kadar hayatımızın her alanına giren ve olmazsa olmazımız olan mal ve malzemeler temel tüketim ya da temel mal ve malzemedir. Bunun bu yüzyılda ayrımı olmaz olmamalıdır.

ELEKTRİK, DOĞALGAZ, BENZİN, MOTORİN  

Piyasa ekonomisiyle devlet ekonomisinin hiçbir zaman yan yana durmadığı bir yapıda pazarcıya, dolmuşa, basit usul mükelleflerine, köylüye fiyat içerisinde ödenen katma değer vergisinin nereye, kime gittiği ya da arada nasıl kaybolduğu konuşulmaya başlandı.

Bunun yanı sıra, Elektrik, Doğalgaz, Benzin ve Motorin gibi ürünlerden alınan yüzde on sekiz KDV’nin yüzde bir olarak aşağı çekilmemesi durumunda içerisinde bulunulan yangının devam edeceği ve vatandaşa yansıyan herhangi bir faydanın olmayacağı gün yüzü gibi ortadadır. özellikle Elektrik ve Akaryakıttaki son zamanlarda peş peş yapılan zamların başta dar gelirli vatandaşlar olmak üzere, esnafı, köylüyü, çiftçiyi, sanayiciyi derinden etkilemektedir. bu konuda çözüm üretilemez ise; bir çok işyeri kapanacak ve ülkemizde var olan işsizlik ordusuna yeni işsizlerde katılacaktır.

VERGİDEN VERGİ ALINIR MI?

Evet, vergiden vergi alınır mı diyoruz, aynı mal ve hizmet için özel tüketim vergisi olarak ödediğimiz vergiye ek olarak ayrıca katma değer vergisi ödenir mi diyoruz.

Beyaz eşya, cep telefonu, televizyon, buzdolabı, çamaşır ve bulaşık makinelerinin yanı sıra evlerimizde kullandığımız diğer araç ve gereçler artık zaruri ihtiyaç malzemesi oldu. Bunun yanı sıra araç ve yakıtı gibi birçok üründe gelişen çağda lüks olmaktan çıkıp temel ihtiyaç gibi görülmeye başlandı.

Şimdi sormak istiyoruz, zaruri ihtiyaç olarak kullanmakta olduğumuz ve birçoğu ithal olan yukarıda saymaya çalıştığımız ihtiyaç maddeleri için bu millettin ödediği Özel tüketim vergisinin yanına birde yüzde on sekiz katma değer vergisi alınması hangi hak, hukuk, adalet anlayışına sığar.

Verginin vergisi olur mu hiç?  Kısaca ithal edilen ve kullanmak zorunda olduğumuz her mal ve malzeme için ödediğimiz özel tüketim vergisine ayrıca katma değer vergisi ödenmesi bu milletin boyun borcu olmamalı diyerek, Devletimizden bu anlayışın bir an evvel düzeltilmesi milletin talebidir diyoruz.

Ayrıca yaşadığımız hayatın bir parçası olan ve lüks olmaktan çıkıp temel ihtiyaç maddesi olarak lanse edilmeye başlanılan bu mallarında artık temel gıda sınıfıyla birlikte aynı sınıfta toplanıp katma değer vergisinin en alt sınıra çekilmesi gerekmektedir.

ONUNCU KÖY DİYOR Kİ!

Önce Türkiye’de KDV eşitsizliği düzeltilmelidir. Milletin kullanmak zorunda olduğu Doğalgaz, Elektrik, benzin ve su gibi zaruri ihtiyaçlar temel gıda gurubuna alınmalı, eşit işten alınan farklı KDV ‘lerin eşit hale getirilmesi sağlanmalıdır.

Avukat, Hastane, Doktor gibi hizmetler için ödenen katma değer vergisi payı yüzde sekiz olarak uygulanırken bir diğer serbest meslek gurubu olan mali müşavirlerde bu oran yüzde on sekiz olarak uygulanmaktadır.

Bakan, yardımcı, danışman, müşavir bolluğunun yaşandığı ülkemizde millet için bir şeyler düşünüp faydalı hale getirmek bu kadar zor olmasa gerek!

 

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.