DOLAR 32,2053 -0.22%
EURO 35,1156 -0.22%
ALTIN 2.498,171,32
BITCOIN 21592431,07%
BİR AYET BİR HADİS BİR KAVRAM

BİR AYET BİR HADİS BİR KAVRAM

23 Nisan 2022 14:58
BİR AYET BİR HADİS BİR KAVRAM

Okunma: 53 kez okundu.

Konu: Önemli ama genelin az ilgilendiği ramazan ibadeti: İ’TİKAF

AYET:Bakara:125

بسم الله الرحمن الرحيم

وَاِذْ جَعَلْنَا الْبَيْتَ مَثَابَةً لِلنَّاسِ وَاَمْناًؕ وَاتَّخِذُوا مِنْ مَقَامِ اِبْرٰهٖيمَ مُصَلًّىؕ وَعَهِدْنَٓا اِلٰٓى اِبْرٰهٖيمَ وَاِسْمٰعٖيلَ اَنْ طَهِّرَا بَيْتِيَ لِلطَّٓائِفٖينَ وَالْعَاكِفٖينَ وَالرُّكَّعِ السُّجُودِ ﴿١٢٥﴾

Meal (Kur’an Yolu)

﴾125﴿ O zaman biz o evi insanların gidip gelip ziyaret edecekleri bir makam ve bir güvenlik yeri yaptık. Siz de İbrâhim’in makamından kendinize namaz kılacak bir yer edinin. İbrâhim ve İsmâil’e de, “Tavaf edecekler için, kendini ibadete verecekler, rükû ve secde edecekler için evimi temiz tutun” diye talimat verdik.

Hadisler

1-Ebû Hüreyre (r.a.) der ki:

“Resûlullah, her Ramazan on gün itikâfa girerdi. Vefat ettiği sene ise yirmi gün itikâf yaptı.” (Buhârî, İtikâf, 17.

2-Kadir Gecesi’nin Ramazan’ın son on gününde olduğu ağırlık kazanınca, Allah Resûlü de itikâflarını bu günlerde yapmaya başladı. (Buhârî, İtikâf, 1)

 

BİR KAVRAM

1-i’tikaf nedir?

Ramazan’ın son on gününde dünya işleriyle ilgiyi kesip camiye kapanarak ibadetle uğraşmaya “itikaf” denir.

—–

Esselamu aleyküm!

Unutulmaya yüz tutan ya da ihmal edilen sünnetlerden birisidir i’tikafa girmek! Hâlbuki Peygamber efendimiz bunu hicretten sonra hiç aksatmadan ifa etmiştir.

İtikâfa giren kimse, camide yer, içer, uyur ve ihtiyacı olan şeyleri mümkün olduğu takdirde camide tedarik eder. Hz. İbrahim as zamanından beri devam eden i’tikaf, sünnet i kifaye olup, hadislerde de görüldüğü gibi sevgili Peygamberimiz bunu eda etmeye özen göstermiştir. Erkekler mescidlerde, kadınlar da evlerinin belirledikleri bir bölümünde bu sünneti ifa ederler.

Geniş bilgi ilmihal kitaplarında mevcuttur. Rabb’im yapmış olduğumuz bütün ibadetlerimizi yüce katında makbul eylesin!

Sahurumuz ve Sabahımız hayrolsun İnşallah!

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.