DOLAR 32,2009 0.06%
EURO 35,0133 0.05%
ALTIN 2.504,59-0,22
BITCOIN 22862885,71%
BİR AYET BİR HADİS BİR KAVRAM

BİR AYET BİR HADİS BİR KAVRAM

9 Nisan 2022 07:20
BİR AYET BİR HADİS BİR KAVRAM

Okunma: 41 kez okundu.

BİR AYET BİR HADİS BİR KAVRAM

Konu:Edeb Ya Huu!

Ayetler

Ankebut suresi:45

بسم الله الرحمن الرحيم

اُتْلُ مَا اُوحِىَ اِلَيْكَ مِنَ الْكِتَابِ وَاَقِمِ الصَّلوةَ اِنَّ الصَّلوةَ تَنْهى

عَنِ الْفَحْشَاءِ وَالْمُنْكَرِ وَلَذِكْرُ اللّهِ اَكْبَرُ وَاللّهُ يَعْلَمُ مَاتَصْنَعُونَ

(Resûlüm!) Sana vahyedilen Kitab’ı oku ve namazı kıl Muhakkak ki, namaz, hayâsızlıktan ve kötülükten alıkoyar. Allah’ı anmak elbette (ibadetlerin) en büyüğüdür. Allah yaptıklarınızı bilir.

—-

Hadisler

1- “Eğer utanmıyorsan istediğini yapabilirsin”  (Buhârî, “Enbiyâʾ”, 54,

2-Ebû Saîd el-Hudrî (ra)şöyle dedi:

Resûlullah örtünme çağına girmiş bir genç kızdan daha utangaçtı. Hoşlanmadığı bir şey gördüğünde bunu yüzüne bakınca anlardık. (Buhârî, Menâkıb 23

BİR KAVRAM

1-Edeb nedir? EDEP,

Bir toplumda örf, âdet ve kural halini almış iyi tutum ve davranışlar veya bunları kazandıran bilgi anlamında kullanılan terim.

—–

Esselamu aleyküm

İnsanı insan yapan, diğer canlılardan ayıran en önemli özelliklerinden olan edep ve hayâ, hiç bir maddi değer ile alınamayacak bir zenginlik, bir hazinedir. Bunları elde edememiş bir insanı diğer canlılardan saymak bile diğer canlılara hakaret gibi sayılır! Şu mübarek günlerde bile sokaklarımız, parklarımız bu türlerin işgaline uğramış gibi âdeta!

Bakın Mevlana konu ile ilgili ne diyor:

“Eğer adem oğlunun edebi yoksa adem değildir. İnsan ile hayvan arasındaki fark edeptir. Göz gezdir ve Allah’ın kelamına “Kur’an’a” ayet, ayet tamamına bak, Kuran’ın anlamı edeptir.” “Eğer şeytanı ayaklarınızın altında görmek istiyorsanız gözünüzü açın ve biliniz ki şeytanın katili edeptir. ”

Rabbim nefsimizi ve neslimizi bu iki hazineden mahrum eylemesin!

Âmin

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.