DOLAR 32,2053 -0.22%
EURO 35,1156 -0.22%
ALTIN 2.498,171,32
BITCOIN 21520711,61%
BİR ZAMANLAR BİR ZAMAN SONRALAR

BİR ZAMANLAR BİR ZAMAN SONRALAR

21 Mart 2022 14:57
BİR ZAMANLAR BİR ZAMAN SONRALAR

Okunma: 99 kez okundu.

 (ONUNCU KÖY GÖREN GÖZ OLMAYA DEVAM EDİYOR)

KAŞLA GÖZ ARASINDA YOK EDİLDİLER

      Eski hükümet binası ya da şimdiki valilik, nüfus idaresi, sivil toplumla ilişkiler müdürlüğü binasının karşısında bulunan arsayla başlayıp eski çevre yolu üzerinde bulunan doğu garajı kavşağına kadar gitmek istiyoruz sizler için.

Durmak yok yeni çıktık yola, sonumuz hayır ola diyerek oradan eskilerin çok iyi bildiği bir ara açık oto pazarı olarak hizmet veren af taksinin bulunduğu arsaya oradan da Cumhuriyet mahallesinde çocukların ve halkın on beş yirmi yıldır kullanıp bir gece yarısı yok edilen parkında kaldıysa eğer nefes almaya çalışacağız.

VALİLİK BİNASI KARŞISINDA BULUNAN OTOPARK                                         

İlk durağımız valilik binasının karşısında bulunan, şehrin kuruluşunda, tapu kayıtlarında, daha önemlisi milletin dilinde, düşüncesinde, bilgisinde, belgesinde, otopark şerhi bulunan ve yıllarca bu hükme göre hareket edilip hiçbir iş ve işleme tabii tutulmayan bu arsa oldu.

      NE OLDUYSA BİZİM BİLDİKLERİMİZDEN SONRA OLDU

Asırlarca resmi kayıtlara göre muamele gören arsamız ganimet kapsamına sokularak satılınca, yaklaşık işyerleri hariç on iki kat ikram müsaadeli beton sanatı oluşmaya başladı yerinde. Satılan, yapamayıp kaçarak devamı devrolunan, bin bir sıkıntıyla bitirilmeye çalışılan, kaçanı, koçanı, atanı, sunanı takip edilmeyen bir ikram.

ESKİ ÇEVRE YOLU DOĞU GARAJI KAVŞAĞI

Resmini paylaşıp şaşırmayın diye söylüyoruz, Eski çevre yolu üzerinden Doğu garajına dönen kavşağın ortasında bulunan yeşil alan üzerinde kabası bitmiş işyeri kiraya verilmiş ya da satılmış bir bina.

Yapana ve satın alana sözümüz olmaz olamazda. Önceki seçilmişler altın tepsiyle burayı satmaya küplerini doldurmaya çıkmış müşterisi de tapusuyla sahibi olmuş.

Bizim sıkıntımız, bizim şehir adına bedduamız ancak iki cümle olur. Hiç mi Allah tan korkmadınız, bu kadar mı gözleriniz kör vicdanlarınız kuru oldu sizin. Yer bulamadınız kavşağı mı sattınız, hiç mi acımadınız.

Sonrası ne oldu derseniz, yeri alan her kimse ticaret yaptı, yeri satan seçimlerde aday olmayınca genel müdürlükte bir makama ödül aldı, burası benim yurdum arkadaş.

ESKİLERİN BİLDİĞİ AF TAKSİNİN YERLEŞKESİ

Tarif etmek istersek Mezre ortaokulu karşı çaprazı ile Cumhuriyet ilkokulunun tam karşısında bulunan bir zamanlar açık oto pazarı olarak ta işletilen arsanın durumuna sıra geldi müsaadeniz olursa. Yarım asır, yani Elli yılın üzerinde ki süreci kısaca yazmaya kalksak özet şöyle olur. Bu alan için bir fidan dikilemez, bir çivi çakılamaz, hiçbir iş ve işleme tabii tutulamaz, burası yeşil alan.

NE OLDU SİZCE?

Katını sayamadığımız, şehrin en çok hasar gören yerlerinden olan İzzet paşa mahallesine verilen on iki kat ve işyerleriyle dolu bir beton yığını. Gizli teklifler,  özel davetiyeler ve asırların tapu kayıtlarında yeşil alan olarak bilinen bir arsanın son hali. Kim üzerine alır, kim yanlış biliyorsunuz diyerek doğruyu anlatır bilmiyoruz.

CUMHURİYET MAHALLESİNDE ÇOCUK OYUN PARKI

      Bir sabah çocuklar uyandığında gözlerine inanamadılar, çocuklar oyunlar oynayıp, koşup eğlendikleri, nefes aldıkları 15-20 yıllık oyun alanlarında, parklarında testere seslerini duyunca ağaçlara nasıl kıyıldığını, nasıl yok edildiğini gördüler.

Gazeteniz onuncu köyün yaklaşık iki ay önce ilk defa gündeme taşıdığı bu haber daha sonra ulusal basınında dikkatini çekince gündemde kalmaya devam etti.

Ne mi oldu?

İş makinaları gece gündüz mesai yaptı, kırdılar, kazıdılar, kayaları parçaladılar, Mahalle sakinleri seslerini duyurmaya çalışınca çok konuşmayın oturduğunuz evleri de alıp yıkacağız diye verilen cevaplar.

Onuncu köy diyor ’ki virane olmuş gönül bağım, bu saatten sonra gitsen ne olur, kalsan ne olur.

 

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.