DOLAR 32,2053 -0.22%
EURO 35,1156 -0.22%
ALTIN 2.498,171,32
BITCOIN 21538131,71%
BİRİ ÇÖZÜM… DİĞERİ KÖRDÜĞÜM…!

BİRİ ÇÖZÜM… DİĞERİ KÖRDÜĞÜM…!

14 Şubat 2022 15:55
BİRİ ÇÖZÜM… DİĞERİ KÖRDÜĞÜM…!

Okunma: 236 kez okundu.

 

ÇÖZÜM
KENT MEYDANI VE OTOPARK PROJESİ
Elazığ belediyesinin projeleri arasında bulunan kent meydanı ve iki katlı yer altı otopark çalışmalarını görüp şehrin geleceği için alkış tutmayan takdir etmeyen yoktur sanırım. Bizde onuncu köy olarak çalışması ağır kış şartlarına rağmen yer, yer devam eden projeyi yakından görüp değerlendirmek için belediyemizin internet sayfasında biraz gezinme ihtiyacı duyduk.
Belediyemizin sosyal medya sayfasında aşağıda yazılı açıklamalar yer alıyordu.
Tarihi Elazığ Öğretmenevi ile yeni Valilik binası arasında kalan ve Elazığ Belediyesi’ne devri sağlanan Mehmet Akif Ersoy Lisesinin yıkımı gerçekleştirildi. Şehrimize 25.000 m² büyüklüğünde bir kent meydanı kazandırılması planlanan alanda iki katlı yaklaşık 900 araç kapasiteye sahip yeraltı otoparkı da yer alacaktır.
1.TANIM
Mimari raporun konusunu oluşturan iş, Elazığ şehir merkezinde bulunan Kent Meydanının (Öğretmenevi çevresi) yeraltı otopark ile meydan düzenleme projesidir. Amaç Elazığ şehrine merkez meydanı ile yeraltında şehir trafiğini rahatlatacak kapalı otopark kazandırmak, bununla birlikte gereken hizmetleri en iyi düzeyde vermektir.
2.YAPILACAK İŞLER LİSTESİ
Yer altı Otoparkının fonksiyonu hacimleri ve kapasiteleri:
Otoparka meydan kotundan asansör ya da merdivenlerle oldukça kolay ulaşım bulunmaktadır. Aracını parkeden insanlar asansör ya da merdivenlerle tam olarak meydana ulaşabilmektedirler.
Otopark dolu boş elektronik yönlendirme sistemi ile donatılacak olup, vatandaşların otopark içerisinde boş yer aramak için ekstra zaman harcamasına gerek kalmayacaktır.
Otopark içerisinde ayrıca Oto Yıkama alanı bulunmaktadır.
3.MEYDAN DÜZENLENMESİ
Yaklaşık 38.000 m2 açık alan düzenlemesi olan meydanın 22.000 m2’si sert peyzaj, geri kalan kısmı ise yeşil örtü ile düzenlenecektir. Sert peyzajda yoğun olarak andezit ve bazalt gibi doğal taşlar kullanılacaktır.
Mevcutta bulunan Cemiloğlu parkı ile Eski Ahmet Aytar Kapalı Spor Salonunun bulunduğu meydan da yeni yapılacak meydan ile birleştirilerek tek bir konsept haline dönüştürülecek olup su öğeleri ile şehrin nefes alacağı bir alan elde edilmiş olacaktır.
Meydan üzerinde oturma ve dinlenme alanlarının üzeri ise yarı şeffaf elemanlarla örtülerek hem yağmur/güneş gibi fiziksel çevre faktörlerinin kontrolü sağlanmış hem de meydan ile bütünlüğü sağlanmış olacaktır.
Meydanın merkezinde Elazığ ilini yansıtacak kent simgesi yapılarak meydanın manevi yönü de güçlü bir şekilde vurgulanacaktır.
Meydan düzenlenirken, mevcutta bulunan kıymetli ağaçların korunmasına özen gösterilmiş ve yeraltı otoparkının sınırları tamamen mevcuttaki ağaçlara göre düzenlenmiştir.
Burada nefes aldık, soluklandık çevre gezisi yaptık, bu projenin çevresinde bulunan ağaçların büyük oranda kesildiğine şahit olduk. Eğer görmemiş olup, yazmasaydık vebali büyük olurdu.
Onuncu köy duyduk duymadık demeyin diyor, Şehrimize kazandırılan bu büyük proje için emeği geçen kim olursa olsun teşekkür edip alkış tutarken,
– Valilik binası altında bulunan şu sıralar park edecek araç bulamamak gibi bir sıkıntısı olmuşçasına kapısına kilit vurulan yer altı otoparkıyla kent meydanı projesi birleştirilerek daha büyük bir otopark elde edilemez miydi?
– Madem böylesine güzel ve büyük bir projemiz vardı, şehrin en kör düğüm noktasına, araç giriş çıkışlarının tam bir işkence olduğu bir yerde otoparka ne gerek vardı?

KÖRDÜĞÜM
DEMOKRASİ MEYDANI ( POSTANE MEYDANI)
Halkın diliyle postane meydanı yeni adıyla demokrasi meydanı, eski SSK il müdürlüğü binası ile birleştirilerek oluşturulacak yeni bir yer altı otopark düşüncesi.
PROJE HAKKINDA BELEDİYEMİZ İNTERNET SAYFASINDA PAYLAŞILAN BİLGİLER
ESKİ SGK BİNASININ YER ALDIĞI ALAN, MEYDAN VE YER ALTI OTOPARKINA DÖNÜŞECEK
Belediye Başkanı Şahin ŞERİFOĞULLARI’nın girişimi sonucunda SGK eski binası Elazığ Belediyesi’ne devredildi.
Proje kapsamında Kapalı Çarşı girişinde, tarihi Valilik Binası’nın arkasında yer alan Sosyal Güvenlik Kurumu eski hizmet binası yıkılarak alan, iki katlı 235 araçlık yeraltı otoparkı ve meydan olarak düzenlenecektir.
ONUNCU KÖY DİYOR Kİ
Öncelikle baştan beri tasvip etmediğimiz proje için bu alanın konum darlığını, sıkışıklığını, trafik yoğunluğunu ve akşam saatlerindeki işkencesini bilmeyen yoktur sanırım.
İhale sonrası kazı ve fora kazık çalışmaları tamamlanan projede çalışmalar, ihalesi verilen şirketler tarafından mahkeme sürecine takılınca kaç aydır Arapsaçına dönmüş durumda.
Şehrin göz bebeği bu alanda elli yıl önceki görünüm düşünülerek açık hava kent müzesi olarak düzenlenemez miydi?
Yıkılan SSK. İl müdürlüğü binasının yeri kapalı çarşıya ilave edilerek kapalı çarşının büyütülmesi düşünülemez miydi?
Yakınında eski ticaret sanayi il müdürlüğüne ait yer altı otoparkı ve Kent Meydanı otopark çalışmaları varken, bu alanda yapılacak otopark trafik sıkışıklığına daha fazla kördüğüm olmayacak mı?

Vakit varken çare ve güzellikler her daim vardır.

Bizden söylemesi.

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.