DOLAR 32,3607 0.17%
EURO 34,4602 -0.71%
ALTIN 2.437,27-0,95
BITCOIN 2087132-4,31%

BU FUTBOLUMUZ’LA; AVUNALIM BAKALIM…

4 Nisan 2022 15:34

Okunma: 86 kez okundu.

Bir spor kulübünde takımın hazırlanması, oyuncunun bakımı, çalışma yerinin sağlanması, yapılacak karşılaşmanın planlanması işlerle uğraşmak yöneticilik değildir.

Çünkü ilimizdeki spor kulübü yöneticileri; yönettiklerini sandıkları kulüplerde işleri sadece takımın hazırlanması, oyuncuların bakımı, çalışma yerinin sağlanması ve yapılacak müsabakaların planlanması, başka yapılacak bir şey de pek yok ve yönetmeye çalıştıklarını sanıyorlar. Tabi onlar yönettiklerini sanırlarken aslında yönetmeyen hatta kendilerini yönetmekten aciz yöneticiler olduklarını görmemişlerdir.

Şu an spor kulüplerimizin başındaki yöneticiler ne yazık ki futbolumuzda o kadar çok kötü yöneticilik örneklerini sergiliyorlar ki sormayın.

Kendi çapında bu işi bilen başarılı kişilerde bu kötü ve rezil ortamda uzun süredir seslerini çıkarmamakta ve bu
rezaletlere ortak olmak istememektedirler.

Bugün ilimizde hayatın her alanında en büyük sorun profesyonelliğin ne yazık ki ayaklar altında sürünmesidir. Sporumuz ve spor kulüplerimiz çok kötü yönetilmektedir.

Araştırma yapılsa bu konuda her kurumda rezalet, skandallar, keyfi muameleler, adam kayırmalar, rüşvet , şike, yalan, dolan, kurnazlık vb. Gibi bir çok kötü örnekleri görebilirsiniz.

Bazen bunlardan bir kaçı birbiri ardına patlak veriyor ve herkesin gözü önünde olurken bunlar, sonuç ne oluyor acaba. Tüm bu olanlar olduğu gibi kalmıyor mu? Bir tek yöneticinin istifasına bu anlamda istifa ettiğine hiç rastladınız mı?

Her yıl fukaralık edebiyatı, fedakarlık ve özveri ile canla başla çalıştıklarını anlatmaları ile geçen bir on yıllık zaman süreci içinde hep tanıdık simalar ve hemen hemen aynı kişiler bu takımların yakasını bırakmak istemedikleri gibi işi bilen insanları
da aralarında görmemek için her türlü Bizans oyunları ile kötülemeleri ve karalamaları yüzünden sporumuz ve kulüplerimiz bu sefilleri ve bu acınacak konuma geldi.

Bir futbol kulübü olmanın zorunlu gerekleri vardır. Sadece federasyonun şartlarını yerine getirmek, bir takımı kulüp yapmaz. Bir takım olmaya başarmak da, kulüp olma anlamını taşımaz. Kuşkusuz futbolun gerektirdiği bütün bilimsel, kültürel ve yapısal ölçekte modern futbol kulübünün organize olabileceği olanaklardır bir takımı kulüp yapacak olan. Bu
altyapının üzerine kurgulanabilecek doğru tercihler,” takım ruhu” dediğimiz olguyu da beraberinde getirecektir.

Yani şu demek oluyor; Kulüpler, takımları ortaya çıkarır, takımlarda başarıyı getirir.

Amatörlerimize de baktığımızda durum bundan pek farklı değil. Ciddi bir bilinç bulanımı yaşayan ve zor koşullarda mücadele etmek zorunda kalan amatörlerde durum, profesyonellere oranla daha trajik boyutlardadır. Çünkü burada futbolu sadece kendisinin bildiğini sanan çevresel etmenlerle de mücadele etmek zorundadır. Yöneticilerden futbolcularına varana kadar etik, estetik ve bilimsel olanaklarıyla ilintisiz kaba bir futbol mantalitesi hakim durumdadır amatörlerde. Bu koşullara karşı doğru bir futbol kültürü ortaya koymanın zorlukları kuşkusuz çok daha fazla ve uzun bir çaba isteyen durumdadır.
Amatör ligde de kulüp olmak ile takım olmak arasında ciddi bir mesafe var.

Bir kulüp yönetmenin gerekleri ile teknik anlamda bir takım yönetmenin gerekleri birbirine karışmış durumda herkes her şeyle ilgilenir amatörlerde. İl futbolumuza baktığımızda bu temel sancıyı yaşamaktayız. Kavramlar arasında sıkışıp kalan futbol kültürümüz; buna karşılık felsefemiz ve politikamız olmadan da bu sancılardan kurtulacak çözüm yolları bulunamayacaktır. Gerçek takım, gerekse kulüp olma yeteneği kazanamamış bir futbol keşmekeşliği içinde yine 3.lig ve amatörde kendimizle avunmanın tatminkar lığıyla çözüm yollarını ertelemeyi sürdüreceğiz.

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.