DOLAR 33,0923 0.29%
EURO 36,1052 0.27%
ALTIN 2.597,831,10
BITCOIN 21079082,28%
BURASI, ŞEHRİN TAM ORTASI BOSNA HERSEK BULVARI

BURASI, ŞEHRİN TAM ORTASI BOSNA HERSEK BULVARI

11 Nisan 2022 18:25
BURASI, ŞEHRİN TAM ORTASI BOSNA HERSEK BULVARI

Okunma: 160 kez okundu.

HER TÜRLÜ PROJENİN ÇİZİLİP UYGULANDIĞI CADDE,

NE YAPILDIĞI BELİRSİZ HALDE!

      İki yıl önce yaşadığımız depremin verdiği yıkımda en çok etkilenen caddemiz, şehrin en köklü ve en eski caddesi. Tren garına, çevre yoluna, okullara, otobüs terminaline, hava alanına, sanayi sitesine yön veren, anıların yaşanmışlıkların caddesi.

Deprem sonrası bu caddede bulunan binaların yaklaşık olarak yüzde yetmişi yıkıldı ya da yıkılmayı bekliyor,  asırlardır bu yolda neler yapılmadı, neler!

Çocukluğumuzun oyun parkı, bölünmüş yola demir bariyerler ve sonrasında orta alana parklar, bahçeler, şelale, yazlık çay bahçeleri, yürüyüş alanları düşünün yolun ortasında kalanları.

Tekrar, tekrar yapılıp boyanarak yarışmalara konu olan ve kimsenin geçmediği şehrin ilk üst geçidi, sonrasında ulaşımda kolaylık olsun diye düşünülüp projesi fiyasko olan bir alt geçit. Yağmurda tıkanmalar, suda boğulmalar, trafikte kazalar ne ararsan var bu düşüncede.

Deprem sonrası, yıkılan binalar yerinde, vazgeçilmiş bir bulvar, baktıkça insanın içi sızlar.

İstasyon caddesi dedik, Bosna Hersek bulvarına çevirdik yemedik. Rüzgâr esmiyor, insanlar geçmiyor, esnaf kan ağlıyor.

Son birkaç yıldır dikkatimizi çeken basit, uyduruk, hizmet amacı anlaşılamayan, nereye yol verdiği bilinemeyen sözde bir takım düzenlemeler yapılmış bu bulvarda. Haberimiz resimlerinde de görüleceği üzere caddenin sağ şeridini dubalarla ikiye bölüp sola dönüş izni veren düzenleme şehrin tam ortası dediğiniz yere yakışıyor mu sizce.

ADAMA GÜLERLER

Hadi gözünüzün birini kapattınız diyelim, hadi trafik yoğunluğunu azaltalım dediniz, hadi iş olsun dediniz, yahu hiç mi elinize bir şablon, bir metre alıp ölçmediniz. Şehre doğru yolun sol tarafından ilerleyen bir aracı hiç mi düşünmediniz, aniden karşısında beliren dubalar ve hadi kımılda bir yere.

Yeni çevre yolundan, İmam Efendi bulvarı üzerinden Hazardağlı kavşağına gelişte aynı düşünceyle tasarlanıp sola doğru dönüş sağlamak amacıyla uygulamaya konulan çalışmalar sıkıntı yaratıp birçok kazaya sebep olunca uygulamaya son verilip dubalar sökülüp atılmıştı.

Bosna Hersek Bulvarında neyi bekliyoruz belli değil.

                                                                                                        HABER: MEHMET DUMAN

 

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.