DOLAR 32,1822 0%
EURO 35,0181 0.05%
ALTIN 2.500,58-0,38
BITCOIN 22846016,06%
ÇARE ARAYAN ELAZIĞ ÖĞRETMENEVİ

ÇARE ARAYAN ELAZIĞ ÖĞRETMENEVİ

3 Şubat 2022 19:06
ÇARE ARAYAN ELAZIĞ ÖĞRETMENEVİ

Okunma: 126 kez okundu.

KENDİ SONUNU BİZDEN DAHA ÇOK MERAK EDEN BİNAMIZ.

       1933 yılında inşaatına başlanılan 1983 yılında öğretmenevi olarak hizmete giren binanın hayat hikâyesi ve bu hikâye’ ye sahip çıkılması yerine kaderine terkedilmesi kimsenin hoşuna gitmiyor beyler.

      Elazığ’ın kıymetlisi, tarihi, aynası, Atatürk e kapılarını açan konuk evinin adıdır Elazığ Öğretmen evi. Yaşanmışlık hikâyesinde sayfalara sığmayan yüzlerce hizmet,  düğün salonlarından, toplantı salonlarına, çay bahçesinden, konaklama mekânlarına, lokantasına, kütüphanesine kadar öğretmenimin ve konukların huzur bulup nefes aldıkları güzide taş yapımız.

     Zaman ilaç olmaktan öte artık eziyete dönmüş durumda onun için, çaresiz ve bitkin. Kapılarına kilit vurulu atıl bir halde kendi sonunu bizden daha çok merak ediyor gibi.

      Yapımından sonra Elazığ’ın hizmetine Halkevi olarak başladı, 1952 yılından 1972 yılına kadar Kız Öğretmen Okulu, 1972 yılından 1982 yılına kadar da Eğitim Enstitüsü ve Lise olarak devam etti. 1983 Öğretmenevi olarak açılışı yapıldı, o günden bu güne kadar da Elazığ’da öğretmenevi olarak hizmet veriyor tökezlenmesine rağmen.

ÖĞRETMENEVİ ATATÜRK’Ü AĞIRLADI

      17 Kasım 1937 yılında Mustafa Kemal Atatürk ‘ün ilimize gelmesi ile Halkevinde konuk edilmesi mevcut öğretmenevinin tarihi bir unvan kazanmasına neden oldu. Öğretmenevinin ikinci katında konuk edilen Ata’nın kaldığı ve çalışma odası olarak kullandığı oda her yıl 17 Kasımda halkın ziyareti için kapılarını açmaktadır.

ZAMANA DİRENEMEDİ

      Elazığ Öğretmenevi Doğu Anadolu, Güneydoğu Anadolu ve Karadeniz Bölgelerine geçişte kavşak konumunda bulunması dolayısıyla eğitim camiası, tüm kamu çalışanları ve ilimize gelen misafirler tarafından güvenilir bir liman olarak görülmekte ve tercih edilmekte olmasına rağmen son dönemde hızla ilerleyen teknoloji çağında zaman ve yer darlığından dolayı bitkin duruma düşmüştür.

      Yaklaşık olarak üçüncü yılından gün aldığımız Tarihi Elazığ depreminden sonra yukarıda önemini anlatmaya çalıştığımız Öğretmen evi bu hikâye’ ye daha fazla devam edecek gücü kendinde bulamadığından bu sarsıntıda ikinci derece hasarlı olarak ancak çıkmıştır.

      Binlerce hasarlı binanın yıkılıp yapıldığı şehrimizde günümüz modern akıllı yapılarına göre tasarlanmış yeni bir öğretmen evinin bu kadar elzem olduğu bir süreçte ateşin kimlerin kucağında olduğu ortadayken neyi bekliyoruz diyor size onuncu köy.

     

 

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.