DOLAR 32,8987 -0.05%
EURO 35,9345 0.03%
ALTIN 2.537,330,11
BITCOIN 2221591-1,30%

ÇARŞAMBAYI DEĞİL, ELAZIĞ’I SEL ALDI…

9 Mayıs 2022 18:17

Okunma: 128 kez okundu.

Dillere pelesenk olmuş meşhur bir Karadeniz türküsü ” çarşambayı sel aldı” Elazığ’da gerçek oldu…

Örneğin, biraz şiddetli yağmur yağıyor ve şehrimiz Venedik’e dönüyor. şehrin ana yollarında araçlar kayık misali suda yüzerken, bilinçsizce yapılan Altgeçitlere dolan su ile suda kalan araçları ve boğulma tehlikesi geçirenleri, itfaiye çalışanları hem araçları çekiyor hem insanları sırtlarında veya kucaklarında taşıyarak kurtarıyor. Neden? Sorun, altyapı sorunu. Çünkü şiddetli bir yağmur yağdığında bunu kaldıracak altyapı yok. Hesap ya yapılmamış ya da doğru yapılmamış, Neden yapılmamış? Çünkü bunların hesabını yapan,  belediye başkanları ve projelendiren mühendis(ler)in de altyapısı zayıf. Yağmur ne kadar su getirir? Su hangi yönde akar? Bu suyu ne kadarlık bir boru taşır? Görülen o ki böyle basit sorular bile sorulmadan yapılmış işler bunlar.

Eskiden kıt teknolojiye rağmen tüm asfalt yollar ”balık sırtı”  gibi yapılırdı nedeni de şuydu; yağan yağışlarda asfalt olan yollarda su birikintisi oluşmasın, yolun sağına ve soluna kendiliğinden tahliye olsun günümüzde yapılan tüm yollara baktığımızda ”balık sırtı” dediğimiz asfaltlardan eser yok, bunlara birde yetersiz ve yanlış yapılmış bakımları yapılmamış olan rögarlar ve kanalizasyon borularının giderlerindeki sorunlar eklenince şehrimizde 3 gün üst, üste ara ara fakat şiddetli yağan yağış yaşadığımız manzaralar kaçınılmaz oldu, tek tesellimiz yağan sağanak yağışların kısa süreli oluşu ya saatlerce yağsaydı ne olurdu şehrimizin ve bu şehirde yaşayan vatandaşlarımızın hali?

Bir kentin altyapısı diye; yol, su, elektrik, kanalizasyon, telefon v.b. gibi çok elzem döşemlerinin tümüne denir. Eğer bu altyapı düzgün değilse, o şehre dünyanın en lüks binasını yapın, orada düzgün bir yaşam süremezsiniz, kendinizle birlikte vatandaşları da çaresiz bırakırsınız.

Peki insanın altyapısı nedir? Kişinin bilgisi, becerisi ve değerleridir. Kişinin bilgi ve becerisine, “Teknik altyapı”, denir. teknik altyapısı olmayan insanların şehri yönetmede başarı sağlaması mümkün değildir.

1984 yılında Merhum Prof. Dr. Mustafa Temizer 5 yıllık belediye başkanlığı dönemimde Elazığ’ın bütün altyapısını  yenileyerek tarihi bir başarıya imza attı, aradan geçen 33 yıl içerisinde belediye başkanlığı koltuğuna oturan hiç bir belediye başkanının alt yapı konusunda ciddi bir çalışması olmadı, sadece oluşan arızaların tamiri yapıldı, oysaki her geçen gün yeni binaların yapıldığı ve sürekli gelişmekte olan şehrimizde böylesine ciddi bir konu İHMAL edildi.

Bundan tam iki yıl önce Elazığ büyük bir deprem yaşadı ve şehrimizdeki binaların yüzde 50 si hasar gördü ve yıkıldı yıkılmaya da devam ediyor, böylesine büyük bir deprem yaşamış şehrimizde deprem nedeniyle alt yapının da bu depremden zarar gördüğünü, yeniden yapılan inşaat çalışmaları nedeniyle şehrin altyapı kanalizasyon giderlerinin tıkanabileceğini  düşünüp yetkililer tarafından neden kontrolleri yapılarak önlem alınmadı? önlem alınmadığı gibi şehrimizde önemli görev üstelenen bazı su tahliye kanalları kapatıldı, yetkililere soruyorum bu kanallar neden kapatıldı?

Belediyecilik bilgi beceri işidir Bilgi ve beceri de, tıpkı bir bina yapımı gibi, belli bir sıra dahilinde kazanılır. Örneğin, yukarıda değindiğim “Yöneylem Araştırması” dersi için önce belli seviyede matematik bilgisi ve işlem becerisi gerekir. Kişilerin sağlam bir teknik altyapılarının olması için, eğitimin ilk basamağında sağlam bir temelin atılması gerekir. Örneğin, ilkokulda iyi bir eğitim almışsanız, sonraki sınıflarınızda rahat edersiniz. Aritmetik bilmeyen kişiye matematik, matematik bilmeyen kişiye mühendislik öğretemezsiniz. Öğretmeden de mezun ederseniz, şehirlerdeki geçitlerde boğulma tehlikesi ile karşı karşıya kalırsınız. şehrimizde yapılan tüm araç alt geçitlerin hepsini her yağan yağışta sular basıyor ve insanlar araçları ile mahsur kaldığı gibi boğulma tehlikesi ile karşı karşıya kalıyor. bu alt geçitler yapılırken neden bu tür yağış olayları hesaplanıp ona göre yapılmadı? kimler neye göre yaptı bu şehrin milyonlarca lirasını boşa harcadı.

Şehirlerimizin altyapısı, ülkemizin altyapısı, tüm altyapılar, insanımızın altyapısının bir eseridir,

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.