DOLAR 32,8569 -0.01%
EURO 35,0918 -0.22%
ALTIN 2.445,48-0,20
BITCOIN 2075761-1,58%
ÇEVRE İL­LER­DEN ELA­ZIĞ’A 40 BİN DEPREMZEDE GELDİ

ÇEVRE İL­LER­DEN ELA­ZIĞ’A 40 BİN DEPREMZEDE GELDİ

27 Şubat 2023 17:17
ÇEVRE İL­LER­DEN ELA­ZIĞ’A 40 BİN DEPREMZEDE GELDİ

Okunma: 126 kez okundu.

06 ŞUBAT 2023 TARİHİNDE 7 SAAT ARAYLA YAŞANAN 2 BÜYÜK DEPREMİN ARDINDAN ŞEHRİMİZE 40 BİN CİVARINDA DEPREMZEDE GÖÇ ETTİ…

Dep­rem eko­no­mik ola­rak tüm Tür­ki­ye’yi et­ki­le­di ancak en çok et­ki­le­nen il­ler­den biri olan 11 ilde yaşam gün geç­tik­çe zor­la­şı­yor.
Dep­rem ne­de­niy­le çevre il­ler­den Ela­zığ’a 40 bin va­tan­daş geldi. Gelen va­tan­daş­la­rın büyük bir ço­ğun­lu­ğu evini, iş ye­ri­ni, ara­ba­sı­nı kay­bet­miş dep­rem­den ca­nı­nı kur­tar­mış kişilerden oluşuyor…

İli­mi­ze gelen va­tan­daş­la­rın bir kısmı ta­nı­dık­la­rı­nın ya­nı­na yer­le­şir­ken bir kısmı da ba­rın­ma mer­kez­le­ri­ne yer­leş­ti­ril­di. Dep­rem­den büyük bir yara alan ve ol­duk­ça kork­muş bir şe­kil­de ili­mi­ze gelen va­tan­daş­lar şimdi ne ya­pa­cak­la­rı­nı dü­şü­nü­yor.
Dep­rem ül­ke­miz­de derin bir yara açtı. Aile­si­ni, ar­ka­daş­la­rı­nı ve sev­dik­le­ri­ni top­rak al­tı­na verip ha­ya­ta devam etmek zo­run­da kalan va­tan­daş­la­rı kötü gün­ler bek­li­yor. Kötü gün­ler hem maddi hem de ma­ne­vi an­lam­da va­tan­daş­la­rın ka­pı­la­rı­nı ça­lı­yor. İş yer­le­ri­ni, ev­le­ri­ni kay­be­den va­tan­daş­lar ha­ya­ta ne­re­den baş­la­ya­cak­la­rı­nı bil­me­dik­le­ri­ni dile ge­ti­ri­yor.

Dep­rem­de evini ve iş ye­ri­ni kay­be­den bir va­tan­daş “ dep­re­mi an­la­tır­ken bile o an­la­rı ya­şı­yo­rum. Bizim evi­miz yı­kıl­dı biz evden ken­di­miz çık­tık. Bi­na­mız çöktü ken­di­mi­zi zor kur­tar­dık. Şimdi ne bir evim ne de bir iş yerim var. Üze­ri­miz­de­ki kı­ya­fet­ler­den başka hiç­bir şe­yi­miz yok. Bize dep­re­mi ya­şa­ma­mış in­san­lar sı­fır­dan baş­lar­sı­nız diyor ama biz sı­fır­dan değil ek­si­ler­den baş­lı­yo­ruz. Sev­dik­le­ri­mi­zi ev­le­ri­mi­zi ma­lı­mı­zı mül­kü­mü­zü kay­bet­tik. Nasıl sı­fır­dan baş­la­ya­lım ha­ya­ta biz ek­si­den baş­lı­yo­ruz.” Şek­lin­de ko­nuş­tu.

Depremden en çok etkilenen illerimizden biri olan komşu ilimiz Malatya’dan şehrimize ve Baskil, Keban gibi ilçelerimize yoğun bir depremzede göçü yaşandı, Özellikle Baskil ilçemizin Malatya’ya en yakın ilçemiz olması ve karşılıklı kız alıp verme konusundan dolayı akrabalık bağlarının bir elamının iki yarısı gibi olduğu için en fazla göç misafirliği Baskil ilçemizde yaşanıyor depremin ilk günlerinde Baskilde yaşayan vatandaşlar iki veya üç depremzede aileyi misafir ettikleri ve baskil nüfusunun on katına çıktığı belirtilmişti…

 

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.