DOLAR 33,0967 0.31%
EURO 36,0317 0.09%
ALTIN 2.592,250,89
BITCOIN 21130381,76%

CHP’NİN YEREL SEÇİM SINAVI..!

18 Kasım 2023 15:36

Okunma: 136 kez okundu.

Türkiye genel seçimlerin ardından önümüzdeki Mart’ta yerel seçimler için tekrar sandık başında olacak.

Belediye başkanlarını, belediye meclis üyelerini ve mahalle muhtarlarını oylarımızla belirleyeceğiz. Doğal olarak partilerin bize sundukları alternatifler arasından bir tercih yapmak zorundayız. Bazılarımız için bu seçimde tercih yapmak güç ve zor olacak gibi görünüyor. Öyle ki Metropol araştırma şirketinin Ekim ayı anket çalışmasına göre ülkede kararsızım veya protesto oy vereceğim diyenlerin oranı yüzde 39,4 olarak tespit edilmiş. Bu oran Türkiye’de bugüne kadar tespit edilen en büyük kararsızlık oranı olarak kayıtlara geçmiş durumda. Bunun her parti açısından büyük nedenleri var. CHP ve muhalefet seçmeninde yaşanan hayal kırıklıkları ile iktidar seçmeninde yaşanan ekonomik krizler büyük kararsız topluluğu oluşturmuş durumda. Doğal olarak bu oran seçim gününe kadar kendine yeni alternatifler bulamazsa ait oldukları parti kimliklerine dönüş yapacaktır. Ama öyle görünüyor ki, bu yerel seçimler tüm partiler açısından zor olacak, CHP için daha bir zor olacağa benziyor. CHP’de parti delegelerinin değişim isteğiyle yeni oluşan yönetim ve genel başkan için bu yerel seçimler büyük sınav olacak.

DEĞİŞEN CHP SİYASİ DENGELERİ DEĞİŞTİRİR Mİ?

CHP’de yaşanan genel başkan ve parti yönetimi değişikliği büyük umutsuzluk denizi içinde yüzen muhalefet seçmeni için moral ve yenilenme kaynağı olduğu toplumda görülüyor. Süreç içinde bu değişimi parti olarak nasıl yaşayacaklar Özel-İmamoğlu dengesi nasıl yürüyecek birlikte yaşayıp göreceğiz. Her yenilenme bir başarı getirir, umarım değişen CHP, Türkiye’nin siyasi ihtiyaçlarına cevap verir ülke yönetimine ortak olur. CHP’de yerel seçimler için en büyük kriter bir önceki seçimlerde alınan büyükşehir sayılarını koruyup üstüne ne kadar koyduğu ile ölçülecektir. 11 büyükşehir belediyesi kazanan CHP’nin, bu seçimlerde alacağı oy oranı kadar kazanacağı belediye sayısı da büyük önem taşıyor. İstanbul ve Ankara’da büyük yarış yaşanacak. Özellikle İstanbul’da. CHP bu yerel seçimlerde 11 büyükşehir belediyesinin yanına Balıkesir, Manisa, Bursa, Denizli gibi illeri eklerse Özgür Özel’li yeni CHP’nin yolu ileriye doğru açılmış olur.

Son cümle: Genel seçimlerde sonucu etki etmesi gereken ekonomik kriz sanırım yerel seçimlerde sandığa vuracak. Umarım her parti şehri için canla başla çalışacak güzel adaylarla sahaya çıkar…

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.