DOLAR 32,2053 -0.22%
EURO 35,1156 -0.22%
ALTIN 2.498,171,32
BITCOIN 21538131,71%
CİMER’DE GEREKSİZ ŞİKAYETLER YOĞUNLUK OLUŞTURUYOR…

CİMER’DE GEREKSİZ ŞİKAYETLER YOĞUNLUK OLUŞTURUYOR…

23 Nisan 2022 09:47
CİMER’DE GEREKSİZ ŞİKAYETLER YOĞUNLUK OLUŞTURUYOR…

Okunma: 85 kez okundu.

Kısa adı CİMER olan; Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi, gereksiz şikayetler yüzünden yoğunluk yaşıyor.

Geçen yıl 6.1 milyon başvurunun gerçekleştiği, buna rağmen vatandaşın sorunları ve taleplerine yetişmeye çalışıyor. Gereksiz şikayetlerin yoğun olduğu bu sistemde bir örnek verecek olursak, bir kamu görevlisi, bir vatandaş tarafından şikayet ediliyor şikayet konusu şu, vatandaş ilk defa geldiği kurumda tesadüfen muhatabı kamu görevlisinin o an yerinde olmaması, oysaki her insanın zaruri ihtiyacı olduğu gibi kamu görevlilerinin de ihtiyacı olduğunu bilinmesi gerekir, bu sadece yaşanmış bir örnek, bu örnekleri çoğaltmak mümkün.

CİMER ‘e; Vatandaşın genellikle kamu kurumları ile ilgili yaşamış olduğu sorunları çözmek için sık, sık başvurduğu bu sistem olup,  çözüm noktasında, gereksiz yoğunluktan dolayı çoğu zaman sıkıntı yaşatıyor, Kendisine iletilen sorunları ilgili kuruma yönlendiren CİMER sistemi, kurumdan gelen cevabı da vatandaşa iletiyor. Vatandaş zaten sıkıntı yaşadığı kurumun kendisine cevap gönderdiğini; gelen yazıda bazen anlıyor bazen de anlamıyor. Sorun vatandaşın derdine çare olmaksa, sorunun neden çözülmediği de sistemde ayrıntılı olarak, gerekçesi ile vatandaşa bildirilmelidir.

Bu konu hakkında gazetemizi arayan vatandaşlar ise kendilerine çoğu zaman sonuç noktasında farklı bir şey söylenmediği ve sistemden gerektiği gibi faydalanamadıklarını ilettiler. Çözüm odaklı çalışması gerektiği düşünülen sistemin, köprü görevinde ilgili kurumdan aldığı cevabı kopyala yapıştır çözümüyle vatandaşa sunması yarım yamalak işlerimizden biri gibi durmaya başladı. Oysa, vatandaşın sisteme müracaat etmesindeki en büyük düşüncenin sistemi bilir kişi olarak görmesinin yanında hak aranacak bir mercii olarak benimsemesidir.

Onuncuköy’de çıkan ses şöyle diyor… CİMER ‘e yapılan müracaatlar hakkında toplum bilgilendirilmeli, gereksiz başvuruların önü kesilmeli başvuran ve başvurusu olumlu sonuçlanan vatandaş sayıları toplum ile paylaşılmalı. Şeffaf, çözüm ve bilir kişi odaklı çalışma içerisinde olması hepimizin isteği…

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.