DOLAR 32,4099 0.15%
EURO 34,5350 0.26%
ALTIN 2.455,860,72
BITCOIN 21165884,28%
DEPREMİN İZLERİ DAHA İLK GÜNKÜ GİBİ VE TEHLİKE SAÇMAYA DEVAM EDİYOR…

DEPREMİN İZLERİ DAHA İLK GÜNKÜ GİBİ VE TEHLİKE SAÇMAYA DEVAM EDİYOR…

14 Mart 2022 15:11
DEPREMİN İZLERİ DAHA İLK GÜNKÜ GİBİ VE TEHLİKE SAÇMAYA DEVAM EDİYOR…

Okunma: 109 kez okundu.

24 Ocak 2020 tarihinde tarihinin en büyük felaketini yaşayan ilimizde aradan iki yıl geçmesine rağmen halen bir çok noktada depremin izleri ilk günkü gibi tüm çıplaklığıyla ortada. tüm mahallelerde ağır hasarlı evlerin yıkılıp enkazlarının kaldırılmaması şehirde çok çirkin görüntü oluşturduğu gibi şehrimizde yaşayan vatandaşların psikolojisini bozmaktadır.

Özellikle cadde üzerinde bulunan ağır hasarlı binalar  son derece çirkin bir görüntü sergilemektedir. ve şehirde hangi mahalleye giderseniz gidin ağır hasarlı olup hiç bir müdahale edilmemiş evler ve binalar görürsünüz, oysaki depremin izlerini silmek ilk önce hasar görmüş binaları yıkıp temizlemekten başlar fakat nedendir bilinmez depremin üzerinden dolu dolu tam iki yıl geçmesine rağmen halen yüzlerce binanın depremde gördüğü hasarlı şekliyle durması vatandaşlar tarafından yadırganmaktadır.

Bu şekilde mekruh hale gelen binalarda gençlerin uyuşturucu kullanmak için mesken edindikleri ve zaman zaman ateş yakarak tehlike saçtıkları için vatandaşlarımızın bu konuda oldukça tedirgin oldukları gözlenmektedir.

24 Ocak 2020 Elâzığ depremi sonrası yapılan çalışmalarda hasar gören binalar tespit edilerek yıkım kararı alınmasına rağmen, halen şehrin hemen hemen her mahallesinde her sokağında her caddesinde yıkılmayan ağır hasarlı binaları görmek mümkün

“Ağır hasarlı binalar fuhuş ve uyuşturucu yuvası haline gelmiş”

Ağır hasarlı binaların olduğu semtlerde yaşayan bazı vatandaşların bizlere anlattıkları şu şekilde;  Depremin üzerinden tam 27  ay geçmesine rağmen henüz bir yıkım gerçekleşmedi. Şu an ağır hasarlı binalarımız fuhuş yerleri olmuş durumda. Binalarımız esrarkeşlerin ve tinercilerin yerleri haline gelmiş durumda. Vatandaşlarımız akşam ve geceleri buralardan geçmeye korkar hale geldiler. Yetkililere defalarca söylememize rağmen kimse dikkate almadı. Ne yapacağımızı şaşırdık! Bir an önce bunun çözülmesini istiyoruz. Vatandaşlar gece saatlerinde bile ‘Binalar neden yıkılmıyor?’ diye bizi arıyorlar. Defalarca söylememize rağmen kimse dikkate almadı, nereye kadar sürecek bu?” diyerek yetkililere çağrıda bulundu.

Ağır hasar almış fakat ihmalkarlıktan yıkılmayan binaların içerisinde yaşanan ahlaksızlıkların önüne geçemediklerinden yakınan mahalle sakinleri “Çocuklar binaların içerisinde oyun oynuyor. Yarın bu çocukların bir tanesine bir şey olsa hesabını kim verecek? Yazık günah değil mi?  hemen hemen her mahallemizde çok üzücü bir tablo var.” diye konuştular

Metruk binalarda yapılan ahlaksızlıkların yanı sıra alkol, tiner ve çakmak gazı kullananlar karşısında ne yapacaklarını bilemedikleri için çaresiz kaldıklarını ifade eden mahalle sakinleri, “Defalarca yetkililere iletmemize rağmen kimse bizi dikkate almadı. Yetkililere sesleniyoruz, ‘yeter artık!’ bizler bu şehirde yaşayan vatandaşlar  olarak dayanacak gücümüz kalmadı.” şeklinde konuştular.

Özellikle Depremden hemen sonra yıkılan ama 27 aydır enkazı kaldırılmayan binaların çevresinde oyun oynayan çocukların oyun alanlarının olmadığını ve ağır hasarlı binaların kendilerini çok korkuttuğunu ve bu durumdan rahatsız olduklarını dile getirdiler.

 

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.