DOLAR 32,8597 -0.02%
EURO 35,1888 -0.09%
ALTIN 2.444,68-0,23
BITCOIN 2071224-1,93%

DEPREMLER KAÇINILMAZ BİR GERÇEK…

6 Mart 2023 17:47

Okunma: 168 kez okundu.

Ülkenin beşte birini etkileyen depremde yine gördük ki,Ülkemizin bir çok ilinde denetimsiz, imar aflarıyla kaçak katlar çıkmış,  eksik malzeme ile yapılmış  binalar on binlerce insanımızın ölümüne neden oldu.  Ayakta kalan binalar yok mu, var, demek sorun yapılarda. Üstelik bina yaşı hiç fark etmiyor birkaç yıllık yepyeni binaların kağıt gibi çöktüğünü, eski denilen yapıların ayakta kaldığını gördük. Demek, sorun imalat kalitesinde!..

Yapının eski olması kalitesiz olduğu anlamına gelmiyor her zaman.

Depremler bu coğrafya için kaçınılmaz ise,  yapıların güçlü, sağlam olması şart. Şart da, nasıl hangi formülle? Bunun tek yolu, yıkıp, yıllar sürecek bir çileye girişip, müteahhitlerle cebelleşmek mi? Rant sarmalına girmek mi? Vatandaş ne anlar teknik ve idari şartnamelerden?

Müteahhit ne derse o!..

Maliklerin kaderi, maliyet artışı deyip ucu bucağı bilinmeyen ödemelerin altına imza atmak mı? Yıllarca sokakta, belki çok daha güvensiz bir binada kirada oturmak,  orada burada sürünüp, üzerine yığınla para vererek yıllar sonra  yeni bir eve kavuşmak mı formül?  Yıkıp yeniden yapmak, kat maliklerinin birbirine girdiği, mahkemelerin art arda geldiği çözümsüz uzayıp giden bir süreç. Yaşıyoruz, görüyoruz!..

Ama nedense, tüm binalar için önerilen ‘çözüm’ bu!..’Yık’ diyorlar. Neden, çünkü rant burada. Sürecin çözümsüzlüğü hiç düşünülmeden.

Depremin hedefindeki Elazığ’da yapıların büyük kısmı yaşlı. Bunların yenilenmesi gerekiyor deniliyor. İyi de nasıl, yıkmak mı tek yol?  Üzerinden neredeyse  3 yıl geçen Elazığ Depremi’nden sonra ne haldeyiz, gelin bir bakalım… Yıkılan binalar yenilendi mi, evlerinden olan vatandaşlar yeni evlerine girebildi mi? Yoksa mağduriyet hala devam ediyor mu?

Elazığ’ın bir çok mahallesinde yıkılan binaların yerleri öylece duruyor. İstasyon Caddesi ve civarından şöyle bir geçin; onlarca bina terk edilmiş metruk duruyor. Yıkılanlar yapılamıyor, mahkemeler bitmek bilmiyor, müteahhitler ‘maliyet arttı’ deyip maliklerden talep ettikleri miktarları katlıyor.

Oysa binaları kurtarmak, depreme dayanıklı hale getirmenin bir yolu daha var o da yerinde güçlendirme!.. Neden binaların güçlendirilmesi yoluna gidilmiyor, anlayamıyorum…

Acaba rantı olmadığı için mi? Hatay Depremi’nde gördük, onca sarsıntı geçirdiği halde hala ayakta kalan çok eski bir binada 2009’da güçlendirme yapıldığı ve hala ayakta olduğunu haberlerde izledik. Nitekim, Büyükşehir Belediyesi’nin düzenlediği deprem konferansında da uzmanlar bu örneği verdi ve güçlendirme önerdi.

Ağır hasarlı yapılarda yıkıp yapmak elbette tek çözüm ama az ve orta hasarlı binalar için güçlendirme hem çabuk sonuç alınması hem milli servetin korunması hem malikler için ödenebilir maliyetler çıktığı için makul bir çözüm olmalı. Belediyeler, ilgili odalar, uzmanlar bu konuda daha bilgilendirici teşvik edici bir yol izleyebilir.

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.