DOLAR 33,0947 0.3%
EURO 36,1190 0.33%
ALTIN 2.597,201,08
BITCOIN 21178402,31%
ZAMLAR; YAĞMUR GİBİ YAĞMAYA DEVAM EDİYOR…

ZAMLAR; YAĞMUR GİBİ YAĞMAYA DEVAM EDİYOR…

4 Nisan 2022 16:10
ZAMLAR; YAĞMUR GİBİ YAĞMAYA DEVAM EDİYOR…

Okunma: 68 kez okundu.

DOĞALGAZ, ŞEKER ve EKMEĞE BÜYÜK ZAM…

2021 yılının özellikle son aylarında başlayan zam fırtınası 2022 yılında da hız kesmeden devam ediyor. daha önce elektrik, doğalgaz, yağ, akaryakıt, vergiler, trafik cezalarına peş peşe  gelen fahiş zamlar vatandaşın belini bükerken, son olarak  doğalgaz, elektrik, et, şeker ve ekmeğe gelen zamlar vatandaşları kara kara düşündürmeye başladı.

Mübarek Ramazan arifesinde Son yapılan konutlarda; doğalgaza % 35   şekere % 31 ete % 10 ve ekmeğe yapılan zamlar vatandaşların alım gücünü iyiden iyiye düşürdü, zaten  zirve yapan hayat pahalılığı, vatandaşları çarşı-pazara çıkamaz hale getirdi, vatandaşlar daha şimdiden önümüzdeki kış gelecek faturaların hesaplarını yapmaya başladı.

Şehrimizde 240 gram olan ekmekler artık 200 gram olarak ve 3 TL. den satılacak hem gramaj düşürüldü hem fiyat yükseltildi. bu fiyatlardan sonra 4 kişilik bir ailenin aylık sadece ekmek parası yaklaşık 600 TL. oldu

Köylümüz, Çiftçimiz başta enerji olmak üzere, mazot, gübre ve ilaç fiyatlarındaki  artan maliyetlerden dolayı üretmekte zorlanıyor, bu zorlanmadan dolayı vatandaşların en önemli temel ihtiyaçlarından olan şeker ve buğdayın belli bir kısmı ithalata bağımlı olduğu için sürekli fiyatların yükselmesindeki en büyük etken.

Bazı ürünlerde KDV olarak fiyat düşse bile insanların alım gücü azaldı. Fiyatlar çok yüksek. Son olarak doğalgaz, ekmek ve şeker zamları, İnsanların alım gücünü iyice azalttı  bir çok temel gıda maddeleri, emekli ve asgari ücretliler başta olmak üzere dar gelirli vatandaşlar için artık çok lüks oldu; Bir kilo alacağı peyniri, eti, sütü, 1 koli yumurtayı şimdi cebindeki parasına göre arayıp istiyor. Vatandaşların here geçen gün alım gücü azalıyor.

Doğalgazda konutlara % 35 zam yapılırken sanayi kesimine bakıldığında zamlar % 50 olarak açıklandı, Şekere normal vatandaşlar için yapılan % 31 zam, imalatçılara % 100 olarak yapıldı sonuçta bu rakamların hepsi vatandaşın cebinden çıkacak zaten alım gücü zayıf olan dar gelirli vatandaşlarımız bayramlardaki tatlı hayalide suya düştü, ekmeğe yapılan zamda yine vatandaşın cebine yansıdı.

Ayrıca şeker fabrikalarında şeker müteahhitlerine 540 TL. den satılan bir çuval şekerin vatandaşa yansıması 750 ile 800 TL. arasında oldu. Kısacası  şeker zamları çayı, kahveyi, tatlıyı  millete unuttururken, tatlı yiyelim tatlı konuşalım söylemleri de artık tarihe karışmış oldu.

Doğalgaza yapılan son zamlardan sonra, vatandaşlar kombilerini evinde aksesuar olarak kullanmak durumuna gelince başka alternatifler aranmaya başlandı. Durum böyle olunca güneş enerji sistemleri hızla devreye girse de kış ayları içinde fanila ile yün çorap siparişleri aranmaya başlandı.

Son yapılan doğalgaz, şeker ve ekmek zamları başta emekli ve asgari ücretli vatandaşlarımız olmak üzere dar gelirli vatandaşlarımızın tepkilerin neden oldu, Devlet büyüklerimizin hayat pahalılığı ve yüksek enflasyon sorununu nasıl çözecekleri vatandaşlar tarafından merak konusu.

 

 

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.