DOLAR 32,9156 0.04%
EURO 35,8898 -0.07%
ALTIN 2.541,680,28
BITCOIN 2226295-1,27%
DOĞALGAZDA OYUN VAR GİBİ

DOĞALGAZDA OYUN VAR GİBİ

11 Nisan 2022 18:28
DOĞALGAZDA OYUN VAR GİBİ

Okunma: 256 kez okundu.

DEVLET DESTEĞİ Mİ KESİLDİ, UYGULAMADA TARİH Mİ DEĞİŞTİRİLDİ?    

      Yaklaşık olarak 12 gün önce doğalgaza dev bir zam gelmişti. BOTAŞ’tan o gün yapılan açıklamaya göre; elektrik üretimi için kullanılan doğalgazın satış fiyatında yüzde 44,30, elektrik üretimi haricinde kullanılan doğalgazın satış fiyatında yüzde 50 ve konutlarda kullanılan doğalgazın satış fiyatına yüzde 35 zam yapıldığı açıklanmıştı.

Boru Hatları İle Petrol Taşıma Anonim Şirketi (BOTAŞ), 2022 yılı Nisan ayı doğalgaz toptan satış fiyat tarifesini internet sitesinden duyurarak şu ifadelere yer vermişti;

 “YURT DIŞI ARZ KAYNAKLARINDAN TEMİN EDİLMEKTE

”Bilindiği üzere, doğal gaz ithal bir enerji kaynağı olup, %99’dan fazlası yapılan uluslararası anlaşmalar çerçevesinde yurt dışı arz kaynaklarından temin edilmektedir.

2021 yılı başından itibaren Dünya ve Avrupa enerji piyasalarındaki tüketicilerin, piyasalarda yaşanmakta olan olağandışı ve olağanüstü dalgalanmalara bağlı olarak fahiş enerji fiyatlarına maruz kaldıkları kamuoyu tarafından da yakinen bilinmekte olup, bütün dünyada yaşanan yüksek enerji fiyatları bugüne kadar tüketicilerimize aynı oranda yansıtılmadığına vurgu yapılmıştı.

DEVLET KATKIDA BULUNUYOR”

      Bununla birlikte, artan maliyetlere rağmen bu dönemde tüketicilerimize devletimiz tarafından %76 oranında destek sağlanmıştır denilerek,

Evsel Enerji Fiyat Endeksine (HEPI-Household Energy Price Index) göre konutlarda, Avrupa ülkeleri arasındaki en düşük fiyatlı doğal gaz ülkemizde kullanılmaktadır açıklaması yapılmıştı.

ASGARİ DÜZEYDE ETKİLEYECEK

1 Nisan 2022 tarihi itibari ile tüketicilerimizi imkânlar çerçevesinde asgari düzeyde etkileyecek şekilde doğal gaz satış fiyatlarında bir düzenleme yapılması zorunluğu ortaya çıkmıştır denilerek, Devletimiz tarafından %70 oranında destek verilmeye devam edilecektir.

 MİLLETİN SESİ ONUNCU KÖY…

 Açıklamalar doğrultusunda baktığımızda yeni tarife 1 Nisan 2022 tarihinden itibaren geçerli olacak denilmesine rağmen,

      Mart 2022 ayı bir önceki aya göre daha ılıman ve konutlarda doğalgazın az kullanıldığı bir dönem olmasına rağmen,

-Nisan ayının başında gelen doğalgaz faturaları neden bu kadar yüksek gelmesinin sebebi ne oldu?

-Yüzde 35 oranındaki konut doğalgaz zammı ayırım yapılmadan Nisan ayı başında okunan tahakkuklara mı dâhil edildi?

                                                                                                                        Haber: Mehmet DUMAN

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.