DOLAR 32,2118 0.09%
EURO 35,0448 0.48%
ALTIN 2.453,21-0,33
BITCOIN 22541800,25%
DÖVİZE TAKILDIK, ZAMLARA KATLANDIK, EMLAK’TA FİYATLARI DÖRDE KATLADIK…

DÖVİZE TAKILDIK, ZAMLARA KATLANDIK, EMLAK’TA FİYATLARI DÖRDE KATLADIK…

4 Nisan 2022 16:16
DÖVİZE TAKILDIK, ZAMLARA KATLANDIK, EMLAK’TA FİYATLARI DÖRDE KATLADIK…

Okunma: 96 kez okundu.

VATANDAŞ TELEVİZYON VE DÖVİZ BÜROLARINDA Kİ EKRANLARA KİLİTLENİRKEN, ZAMLARI SİNEYE ÇEKİP, EV ALMA HAYALLERİNİ NASİP OLURSA DİYEREK BİR KARIŞ TOPRAĞA BAĞLADI.

Döviz kurundaki oynamaların yanı sıra hazine varlığımızda yaşanan sıkıntıların önüne geçmek için faiz politikaları kapsamında yürütülen çalışmalarda iç borçlanmayı kur korumalı döviz hesabı olarak açıklayan para toplama sisteminin başarılı olup olmadığını bilemiyoruz.

İğneden ipliğe kadar hemen, hemen her gün tüm ürünlere yapılan fahiş artışları kemerlerde sıkmadık delik bırakmazken, un, şeker, yağ gibi temel gıda maddelerinin yanı sıra, doğalgaz, elektrik, benzin başta olmak üzere birçok üründe dışarıya bağımlı olmamız, renkli düşlerin günün aydınlanmasıyla birlikte sönüp gitmesi gibi oldu.

TOPARLANMAK UZAK, EV ALMAK HAYAL OLDU  

      Yurdum insanı uzun yıllar çalışarak toparlamaya çalıştığı birikimine emekli ikramiyesini de ekleyerek kurduğu iki göz ev alma hayali, borçlanmadan bu rüyanın gerçek olmayacağını anlayınca yandı bitti kül oldu.

Konut kredilerindeki yüksek faiz oranları borçlanma süresini öbür Dünya’ya kadar uzatırken, Kırk kanaat geçinen milletimiz, İnşallah öldüğümüzde bir karış toprak bizim mesken imiz olur dediler.

Yıllar ötesine gitmeden sadece beş ay öncesine ait yaşadığımız bir örneği yazacak olursak,

2021 yılı Ekim ayında 1+1 şeklindeki dairemizi satıp döviz olarak emanete aldığımız paramız, beş aylık sürede bize pişmanlıkta unutamayacağımız dersler verirken ekonomik olarak ta çöküş nedenimiz oldu.

      Emanete aldığımız paramız bu sürede yüzde seksen oranında artış gösterirken, satışını verdiğimiz dairedeki artışın yüzde dört yüz oranında olması bizde soğuk duş etkisi yarattı.

Özellikle yabancı ülke vatandaşlarına tanınan konut edinme yasası ile vatandaşlık kabulü, talep gören illerde konut fiyatlarını dört kat artırırken benim vatandaşım hayalleriyle baş başa kalmaya mahkûm edildi.

      Açıklanan rakamlara baktığımızda özellikle kıyı şehirlerimize olan talep konut fiyatlarına gelen zam oranını aylık bazda yüzde yirminin üzerine atarken, benim vatandaşım iş ve aş derdinde, elin vatandaşı benim memleketimi paylaşma peşinde dedirtecek kadar çaresiz bıraktı.

 SURİYE, İRAN, RUSYA VE UKRAYNA BAŞI ÇEKİYOR

      Konut edinme yasası ile bazı şehirlerimizi talan edercesine kendi ilçeleri, kasabaları ve kendi mahalleleri ilan etme noktasına getiren yabancılar çok yakında mahallemizin muhtarı, belediye başkanımız ya da vekilimiz olursa şaşırmayalım, ayrıca meclise sunulup kabul edilen son torba teklifinde yabancıya satılan konutlarda uygulanan  katma değer vergisi muafiyet süresi iki yıl daha uzatılınca konut fiyatlarındaki patlama bir yana, ülke vatandaşımızda ki delik daha da büyümüş olacak.

     ONUNCU KÖY’den söylemesi, yakında kendi şehrimizde yabancı konumuna düşersek sakın ha! Düşenin dostu olmaz, olmaz.    

                                                                                                      HABER Mehmet DUMAN

 

 

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.