DOLAR 32,9665 0.12%
EURO 35,9015 0.03%
ALTIN 2.539,830,21
BITCOIN 2228728-1,01%
Ekonomik Kriz Had Safhaya Ulaştı Elazığ’da, Bayram Arifesinde; VATANDAŞ’TA ESNAF’TA DERTLİ..
  • Elazığ Onuncu Köy
  • Ekonomi
  • Ekonomik Kriz Had Safhaya Ulaştı Elazığ’da, Bayram Arifesinde; VATANDAŞ’TA ESNAF’TA DERTLİ..

Ekonomik Kriz Had Safhaya Ulaştı Elazığ’da, Bayram Arifesinde; VATANDAŞ’TA ESNAF’TA DERTLİ..

27 Haziran 2023 17:54
Ekonomik Kriz Had Safhaya Ulaştı Elazığ’da, Bayram Arifesinde; VATANDAŞ’TA ESNAF’TA DERTLİ..

Okunma: 376 kez okundu.

Ülke genelinde yaşanan ekonomik krizin etkileriyle Elazığ son yılların en pahalı Kurban Bayramına hazırlanıyor…

Geçtiğimiz yıllara oranla kurban kesen vatandaşların sayısında ciddi bir düşüş var…

Ne Esnaf Ne de vatandaş umduğunu bulamadı!

Ekonomik sıkıntılar yüzünden çarşı pazara çıkamayan vatandaş, bayram alışverişi yapamaz duruma geldi. Bayram öncesinde görüştüğümüz vatandaşlar ve esnaflar çarşı pazardaki pahalılıktan şikâyetçi.

Türkiye’nin yöresel ürün çeşitliliği bakımından en zengin illeri arasında yer alan Elazığ’da Kurban Bayramı alışverişi için ekonomik sıkıntılar yüzünden çarşı pazara çıkamayan vatandaş bayram alışverişi yapamaz duruma geldi. Vatandaşlar, neye ellerini atsa pahalılık nedeniyle geri çekmek zorunda kalıyor.

Alışveriş telaşına düşen Elazığlılar, bayramların vazgeçilmezi baklava, bayram şekeri, orcik, pestil gibi ürünleri bu yıl almakta zorlandıklarını ifade ettiler.  “Çarşıdan eli boş dönüyoruz” diyen vatandaşlar ekonomik sıkıntı çektiklerini,  çarşıdan eve dönerken poşet sayılarının giderek azaldığını ve alım gücünün eskiye oranla yarı yarıya indiğini söylediler.  Çarşı esnafı fiyatların yüksek olmasından dolayı satış yapamadıklarından dert yanarken, vatandaşlar ise hayat pahalılığı ve zamlardan yakındı.

 “VATANDAŞIN ALIM GÜCÜ YOK”

Vatandaşın alım gücünün olmadığını ifade eden esnaflar; “Bayram münasebetiyle bir hareketlilik var. Bayram telaşı ve yoğunluğunu yaşıyoruz. Fiyatlarda bir yükseliş söz  konusu.  İşler pek iyi gitmiyor. Ülkemiz bir kriz içerisinde. Milletin alım gücü yok. Çarşı ne kadar kalabalık gözükse de kuru bir kalabalık. Eskiden bir ürünü 5 kilo alan birisi şuan yarım kiloyla yetinmeye çalışıyor. Eski bayramlarda en az 5 kilo şeker alınırdı ama şimdi 1 kilo alıyorlar. İnşallah eski bayramları tekrar görebiliriz. Bayram berekettir. Azda olsa bir kıpırdama var. Esnafın yüzü azda olsa gülecektir” şeklinde konuştular.

Vatandaşın temel tüketim gıdalarına gelen zamlara alıştığına vurgu yapan esnaflar; “Artık fiyatlar yüksek diye şikâyet eden yok. Vatandaşlar yüksek fiyatlara alıştı. 100 müşteriden, bir müşteri fiyatlar yüksek demiyor. Vatandaşlar artık her şeyde zam var psikolojisine büründü” diye konuştular.

“VATANDAŞLAR UCUZ ÜRÜNE YÖNELİYOR”

Bayramda bekledikleri hareketliliği yaşayamadıklarını belirten esnaflar; “Bayramda beklenen hareketliliği maalesef yaşayamıyoruz. Hepimizin bildiği gibi ülkemiz bir kriz içerisinde. Her şeye zam geldi. Normalde bayram yaklaştığı zaman çarşı müşteri ile dolar taşardı. Ama o kalabalığı şuan bulamıyoruz. Çarşıya uğrayan vatandaşlarda zaten doğru düzgün bir şey alamadan geri gidiyor. Evinde tatlı yapıp yemek isteyen birinin en az 300 lirası gidecek. Cevizin kilosu 150 lira. Bunun unu, şekeri diğer malzemeleri var. Her şey çok pahalı. Ürünler bize çok pahalıya geliyor. Ürünün bize geldiği fiyatın üstüne kârımızı koyamadan ürünü satıyoruz. Esnaf bitmiş bir durumda. Alım gücü çok azaldı. Uzun süredir dükkâna gelip eli dolu poşetlerle gideni görmedim. Gelen müşteriler hangi ürün daha ucuzsa ona yöneliyor ya da aldığı ürünü kiloyla değil, gramla alıyor. Hem biz esnafa yazık hem de tüketiciye yazık. İş yapamaz haldeyiz” diyerek art arda gelen zamlardan dolayı iş yapamaz hale geldiklerini ifade ettiler.

“VATANDAŞ TEZGÂHA YAKLAŞMIYOR”

Fiyatların yüksekliğinden dolayı vatandaşların tezgâha yaklaşmak istemediğini ifade eden esnaflar; “Fiyatlar yüksek olunca vatandaş tezgâha yaklaşmak istemiyor çünkü vatandaşın alım gücü yok. Milletin alım gücü olmayınca vatandaş nasıl bayram alışverişine çıksın. Fiyatlarda %100 artış oldu. Geçen sene 50 liraya sattığımız ürünü şimdi 100 ile 120 liraya satıyoruz. Geçen seneye oranla fiyatlarda ciddi anlamda bir artış söz konusu. Gelen müşteriler güzel ve kaliteli ürünü değil ucuz ürünü alıyor. Aynı şekilde bir eve 1 kilo şeker lazımsa yarım kilo ya da daha az alıyorlar. Vatandaşlar artık ürünü kiloyla değil, gramla alıyor.  Milletin cebinde para yok” dediler.

“VATANDAŞLARDAN ZAMLARA SİTEM”

Zamlara sitem eden vatandaşlar ise; “Henüz alışveriş yapamadık, bu gidişle yapamayacağız gibi gözüküyor.  Bayram geldi ama iyi gelmedi. Bayram tadında bir bayram geçiremeyeceğiz. Her şey ateş pahası, evimize doğru düzgün bir şey alamadık. Her şeye zam gelmiş. Elimizi neye atsak geri bırakmak zorunda kalıyoruz.  Eskiden bayram geldiğinde eli dolu eve giderdik ama artık o poşet sayıları giderek azalıyor. Ekonomik sıkıntıya girdik. Millet mağdur. Kimse milletin derdini dinlemiyor. Umarım fiyatlar biran önce düşer” ifadelerini kullandılar.

KURBAN FİYATLARI CEP YAKIYOR…

Geçtiğimiz yıllara oranla kurban kesen vatandaşların sayısında ciddi bir düşüş var…

Ekonomik krize dayalı hayat pahalılığı bazı vatandaşları kurban kesemez hale getirdi geçtiğimiz yıllara oranla kurban kesen vatandaşların sayısında ciddi bir düşüş var, hayvan pazarlarında yaptığımız araştırmalara göre kurbanlık büyük baş hayvan hisse alımı için en az 10 bin TL. olan fiyatlar dikkat eçekerken, küçükbaş hayvan kesmek isteyenler için fiyatlar 7 bin TL. den başlıyor dar  ve sabit gelirli olan asgari ücretli ve emekli vatandaşlar için bu bayramda kurban kesmek hayal oldu, bu durum ister istemez hayvan yetiştirici çiftçileride etkiliyor hayvan pazarlarında görüşlerini aldığımız bazı kurbanlık hayvan yetiştiricileri ekonomik sorunlar bu şekilde devam ederse maliyetlerimiz daha çok artacak endişesi yaşıyoruz onun içindir ki önümüzdeki sene kurbanlık hayvan yetiştiremeyeceğiz diyerek endişelerini dile getirdiler.

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.