DOLAR 31,3677 0.42%
EURO 34,0595 0.51%
ALTIN 2.101,432,38
BITCOIN 1938584-0,33%
Elazığ’da Ekonomik krizin pençesinden kurtulamayan vatandaş; EV EŞYALARINI SATIYOR…

Elazığ’da Ekonomik krizin pençesinden kurtulamayan vatandaş; EV EŞYALARINI SATIYOR…

11 Temmuz 2023 14:17
Elazığ’da Ekonomik krizin pençesinden kurtulamayan vatandaş; EV EŞYALARINI SATIYOR…

Okunma: 123 kez okundu.

Ülke genelinde yaşanan ekonomik kriz dar gelirli vatandaşı çaresiz bıraktı…

Elazığ’da dar gelirli vatandaşlar borçlarını veya ev kiralarını ödeyebilmek için eşyalarını satmak zorunda kalıyor…

Vatandaşın sattığı ev eşyalarında; ilk sırayı çamaşır makinesi ve bulaşık makinesi alıyor…

Ekonomik krizin en ağır yükü yine cefakar kadınlarımızın omuzlarına yüklendi…

Son dönemde ülke genelinde olduğu gibi Elazığ’da da yüksek enflasyon ve fahiş zamlar vatandaşlara zor günler yaşatmaya devam ediyor, her ne kadar asgari ücretli ve sabit gelirli vatandaşların maaşlarına kısmen zam yapılsa da bu zamların piyasaya yansımasın kat, kat fazla oluğu gözlenmektedir bu sebepten dolayıdır ki vatandaşın alım gücü iyice düştü vatandaşın en büyük sorunu barınma ve gıda sorunu gıda fiyatlarına son bir yılda yüzde 200 zam gelirken konut kiralarında bu artış yüzde 200 ile yüzde 400 arasında değişiyor fahiş bir şekilde artan fiyatlar son olarak açıklanan vergi paketi ve diğer kalemlerdeki artışlar vatandaşı adeta çıkmaza sürükledi…

Ekonomik krizin en ağır yükü yine cefakar kadınlarımızın omuzlarına yüklendi…

Ekonomik krizden dolayı vatandaşın sattığı ev eşyalarında en dikkat çeken iki eşya dikkat çekiyor bunlar çamaşır makinesi ve bulaşık makinesi,  vatandaş 50 yıl öncesine geri gidiyor çamaşır ve bulaşık makinelerini satan vatandaşlar bu iki ürünün sarfettiği elektrikten tasarruf ettiğinin de hesaplarını yapıyor ve bu krizin en büyük yükünü cefakar kadınlarımız büyük fedakarlıklar göstererek çekiyor çamaşır ve bulaşıkları elle yıkamaya başlayarak üzerlerine düşen fedakarlığı fazlasıyla yaptıklarını gözlemliyoruz.

Özellikle dar gelirli vatandaşların borçlarını veya ev kiralarını ödeyebilmek için ev eşyalarını satmak zorunda kaldıkları iddiası ise yenilir yutulur cinsten değil. Televizyonunu, yeni aldığı bulaşık makinesini, çamaşır makinesini, telefonunu, hatta ütüsünü satanların  bile  olduğu söylentileri ortama bomba gibi düştü.

Derinleşen ekonomik krizim ve döviz kurlarındaki rekor artışların iyice etkisini göstermeye başladığı son dönemde geçimlerini sağlayabilmek için temel ihtiyaçlarından kısmak zorunda kalan dar gelirli vatandaşlar, son çare olarak;  evlerindeki beyaz eşyayı, elektronik eşyaları satmaya başladı mı gerçekten? sorusunun cevabını aradık ve aldığımız cevaplar karşısında şok olduk…
Onuncuköy gazetesi olarak bu soruya yanıt aradık.  
Sektörde faaliyet gösteren esnaflar; ülkenin içerisinde bulunduğu ekonomik sıkıntıların ve depremlerin işlerini olumsuz etkilediğinin altını çizerek özellikle depremlerden sonra eşya satmak isteyen vatandaşların sayısında artış yaşandığına dikkat çektiler.
Görüşlerini aldığımız ikinci el ev eşyası alım – satımı yapan bazı esnaflar gazetemize şu açıklamaları yaptılar;
Esnaflar; “Depremlerden sonra eşya satanların sayısı çok arttı. Neredeyse herkes eşya satmaya başladı. 24 ocak 2020 depremi devamında pandemi süreci vatandaşı ciddi manada ekonomik krize sürükledi, Ekonomik sıkıntısı çekenler eşyalarını satıyor” dediler.
Bunun yanı sıra şehirdeki vatandaşların çoğunun TOKİ’lere taşındığını belirten esnaflar; “TOKİ konutları küçük, vatandaşlar eşyalarını sığdıramadığı için elden çıkarmaya başladı. Eski evlerin büyük, TOKİ evlerinin küçük olmasından dolayı vatandaş evindeki eşyasını satmaya başladı” ifadelerini kullandılar.
Vatandaş ev eşyasını satarken utancından ihtiyaçtan dolayı sattığını dile getiremiyor…
Ekonomik sıkıntı çekenlerin eşyalarını sattığını iddia eden ikinci el satıcılarından biri ; “Yaşadığımız ekonomik krizin olumsuzluklarını en iyi şekilde biz kendi işyerimizde görüyoruz. Şimdi buraya gelen neredeyse herkes eşya satmaya başladı. Gelen kişilerin çoğu paraya ihtiyacı olduğu için eşyasını satmak istediğini söylüyor. Kimisi ise utancından yenisini alacağım diyor.  Bana göre ekonomik sıkıntı çekenler eşyasını satıyor” diye konuştu.
Ülkenin içerisinde olduğu ekonomik durum ve yaşanan depremlerin ikinci el ev eşyası alım – satımı yapanları da etkilediğini söyleyen bir başka satıcı ise;  “Ülkenin içinde olduğu ekonomik durum bizi de olumsuz etkiliyor. Elazığ’da birde hasarlı binaların çok olması piyasayı olumsuz etkiliyor. Evleri hasar alanların çoğu TOKİ’lere taşındı.  Eski evlerin büyük TOKİ evlerinin küçük olması ise piyasada aşırı derecede eşya fazlalığına neden oldu” diye konuştu.

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.