DOLAR 32,8569 -0.01%
EURO 35,0918 -0.22%
ALTIN 2.445,48-0,20
BITCOIN 2075761-1,58%
ELAZIĞ CAZİBE MERKEZİ OLUYORMUŞ ?!!

ELAZIĞ CAZİBE MERKEZİ OLUYORMUŞ ?!!

13 Mart 2023 14:45
ELAZIĞ CAZİBE MERKEZİ OLUYORMUŞ ?!!

Okunma: 114 kez okundu.

CAZİBEDEN CAZİBEYE KOŞUYORUZ; 2017 YILINDA CAZİBE MERKEZİ KAPSAMINDA OLAN İLİMİZ TEKRARDAN CAZİBE MERKEZİ İLAN EDİLMESİNE, VATANDAŞLARIN CAZİBEDEN CAZİBEYE KOŞUYORUZ SÖYLEMLERİNE NEDEN OLDU… 

24 Şubat 2017 yılından beri zaten Cazibe Merkezi kapsamındaki 24 ilden biri olan Elazığ’n tekrardan afet bölgesindeki illerle birlikte Cazibe Merkezi olarak değerlendirilecek olması vatandaşlar tarafından alay konusu oldu. Düzenlemeye ilişkin duyuru Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklandı.

Elazığ’daki medya yayın organları tarafından “Elazığ afet bölgesindeki illerle birlikte CAZİBE MERKEZİ oluyor” diye müjdeli bir yeni habermiş gibi yayınlanması tepkilere neden oldu.

Elazığ’ın 24 Şubat 2017 yılında zaten Cazibe Merkezi kapsamındaki 24 ilden biri olduğunu belirten vatandaşlar “Elazığ’ın da aralarında bulunduğu 23 ile önemli yatırım destekleri sağlayacak olan Cazibe Merkezleri Programı Organize Sanayi Bölgesinde düzenlenen bir programla yatırımcılara tanıtılmış, programın ayrıntıları hakkında bilgiler verilmişti. Bu tarih itibarı ile Elazığ, Malatya, Erzincan, Adıyaman gibi iller bu formülle Teşviklerden 6. bölge desteklerinden istifade etmeye başladı. Ancak yatırımın OSB’de ve istihdam, yatırım konusu ve yatırım tutarı şartı ile…” ifadelerini kullandılar.

10 Mart tarihli Resmi Gazetede Yatırımlara İlişkin Devlet Yardımları hususunda bir takım düzenlemelerin yapıldığına dikkat çeken vatandaşlar; “Cazibe Merkezi içerik ve kapsamı ne olacağı henüz belli değil. Deprem bölgesindeki tüm iller ve ilçeleri kapsama alınacak, yatırım konusu, istihdam, yatırım tutarı kısıtlaması kaldırılacak ise bize yarar. Aksi takdirde navlun ve liman km. dikkate alındığında öne çıkacak iller bellidir. Bu durumda ancak özellikle, ilçeler bazında yöre halkının kendi bulunduğu bölgeye yatırım yapması teşvik edilir. Dışarıdan birilerinin buralara hatta ilçelere gelmesini gerektirecek bir avantaj olmayacaktır” diye konuştular.

TEŞVİK MEVZUATINDA BİR DEĞİŞİKLİK GÖZE ÇARPMADI

Deprem felaketinin ardından bölgenin yeniden ayağa kaldırılması için, bu illerin tamamının 6’ncı bölge teşviklerinden yararlanması önerileri gündeme gelmişti. Ancak teşvik düzenlemesinde bölgeler, illerin sosyoekonomik gelişmişlik endeksi sıralamasına göre belirlendiği için, teşvik mevzuatında bir değişiklik düşünülmedi. Bilindiği üzere; Genel Teşvik Uygulaması kapsamında mevcut uygulanan “Genel ve Bölgesel Teşvik Sistemi” kapsamında; Gümrük Vergisi Muafiyeti, KDV İstisnası, Vergi İndirimi, Sigorta Primi İşveren Hissesi Desteği, Yatırım Yeri Tahsisi, Faiz Desteği verilmektedir.

YATIRIMLARA HANGİ DESTEKLER VERİLECEK?

İşletme döneminde enerji giderlerinin yüzde 30’u toplam 10 milyon lirayı geçmemek üzere 3 yıl boyunca destekleniyor.

Makine ve teçhizat alımlarında KDV istisnası, ithal makine için gümrük vergisi muafiyeti sağlanıyor.

Kurumlar vergisi yüzde 50 yatırıma katkı oranına göre yüzde 90 indirimli olarak uygulanıyor.

10 yıl boyunca sigorta primi işveren hissesi ve işçi hissesi desteği

Yatırım yeri tahsisi sağlanıyor.

Üst limiti 1.8 milyon lira olmak üzere; TL kredilerde 7 puan, döviz kredilerinde 2 puan indirim yapılıyor.

İmalat sanayindeki yatırımlara inşaat gideri için KDV iadesi sağlanıyor, imar ile ilgili bina inşaat, yapı kullanma izni, parselasyon harcından istisna sağlanıyor.

İnşa edilen binalar 5 yıl süreyle bina vergisi muafiyetinden, teşvik süresi sonuna kadar ise arazi vergisi muafiyetinden yararlanıyor.

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.