DOLAR 32,8310 0.99%
EURO 35,3293 0.97%
ALTIN 2.466,261,40
BITCOIN 21677252,36%
ELAZIĞ’A 2 ESER DAHA KAZANDIRILDI…

ELAZIĞ’A 2 ESER DAHA KAZANDIRILDI…

12 Şubat 2022 17:41
ELAZIĞ’A 2 ESER DAHA KAZANDIRILDI…

Okunma: 98 kez okundu.

 

Fırat Üniversitesi eski rektörlerinden Prof. Dr. Feyzi Bingöl ile Araştırmacı-Yazar Süleyman Yapıcı’nın SALNAMELERDE (Harput – Ma’muratül-Aziz – El’aziz) ELAZIĞ isimli eserleri yayınlandı.

Yücel ÇAKMAK / Bingöl, Anılarını Yayınladı “1951 yılı sonbaharında Elazığ’ın küçük, ancak şirin ve il merkezine yakın bir köyünde dünyaya gözlerimi açmışım. O yıllarda ülkenin içerisinde bulunduğu tüm sıkıntılara rağmen insanların daha mutlu olduğu, elektriğin, teknolojinin olmadığı yıllarda ilk, orta ve lise tahsilimi gerçekleştirdim ve daha sonra devletin burs desteği ile Ankara’da üniversite, Fransa’da lisansüstü eğitim hayatıma devam ettim.” diye başlıyor anılarını anlatmaya Bingöl. 20. yüzyılın son yarısı ile 21. yüzyılın ilk çeyreğine tanıklık eden bir kalem, Fırat Üniversitesi’nin kuruluşunu ve dünden bugüne geldiği yeri ve nitelikli bir üniversitenin kuruluş ve yükseliş aşamalarını da bizlerle paylaşıyor.

Türlü zorluklara rağmen o küçük, ancak şirin köyden çıkıp profesör olmayı başarmış ve üniversitenin en yüksek idari makamı olan rektörlüğe kadar gelmiş bir bilim insanının hayat hikâyesini okuyacağınız bu kitap, azmin ve doğrunun önünde hiçbir duvarın duramayacağının canlı bir örneği niteliğinde. Bingöl kimdir? Fırat Üniversitesi Rektörlüğü yapan Ahmet Feyzi Bingöl, 1952 yılında Elazığ’da doğdu. Prof. Dr. Bingöl, Ankara Üniversitesi Fen Fakültesi Jeoloji Bölümü’nde lisans eğitiminin ardından, Strasbourg Louis Pasteur Üniversitesi’nde yüksek lisans ve doktora yaptı. 1978 yılında Fırat Üniversitesi’nde jeoloji bölümünde göreve başlayan Bingöl, 1981-1988 yılları arasında yardımcı doçent, 1988-1994 yılları arasında doçent, 1994 yılında ise profesör oldu. Meslek hayatı içinde Teknik Eğitim ve Mühendislik fakülteleri dekanlığı, Fen Bilimleri Enstitüsü müdürlüğü görevini de yapan Bingöl, 2000-2004 yılları arasında Fırat Üniversitesi Rektörlüğü görevini yaptı. Bingöl, 2004 yılında da rektörlük seçimlerinde en fazla oyu almış, ancak dönemin Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer tarafından atanmamıştı. Bingöl, 2006 yılından bu yana UNESCO Türkiye Yer Bilimleri İhtisas Komisyonu üyeliğini sürdürmektedir. Bingöl, evli iki kız çocuğu babasıdır. Ağustos 2008 yılında Türkiye cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından rektörlüğe atanmıştır. 2012 yılında görevi devretmiştir.

Yapıcı’dan ‘Salname’ Eseri Araştırmacı-yazar Süleyman Yapıcı’nın SALNAMELERDE (Harput – Ma’muratü’l-Aziz – El’aziz) ELAZIĞ isimli büyük boy, 888 sayfadan müteşekkil onikinci eseri kültür hayatımızda yerini alarak yayımlandı. Elazığlı Yazar, Süleyman Yapıcı’nın yeni kitabı olan “Salnamelerde Elazığ” okuyucuyla buluştu. Yapıcı, 129 Salnameden istifade ederek 6 ay çalışmanın sonunda kitabın tamamlandığını dile getirdi. “Salname; İl Yıllığı Demektir” Yazar, Süleyman Yapıcı, Salname’nin bütün il yıllıklarını bir araya getirerek hazırlanmış bir kitap olduğunu dile getiren Yapıcı, “Salname İl yıllığı demek. Osmanlı döneminde vilayetlerin hazırlamış olduğu devletin bizzat kendisinin hazırlamış olduğu belirli kurumlarım ve sivil toplum örgütlerinin hazırlamış oldukları İl yıllıkları bunların tümüne Salname denir. Salnamelerde Elazığ denilince bütün il yıllıklarının bir araya getirerek hazırlamış olduğumuz bir kitap yani yaklaşık tam 129 Salnameden istifade ettik. 129 Salnamenin sayfa tutarlarına baktığımız zaman 40-50 Bin sayfa ediyor. 40-50 Bin sayfalık Salnamelerinin içerisinde Elazığ daha öncesiyle Harput, Mamürat’ül Aziz, El-Aziz ve ilçeleriyle beraber o dönemde üç ilçemiz var bizim. Palu, Maden ve Keban ilçeleri. Daha sonraki ilçeler 1925 veya 1923’den sonra yani Cumhuriyetten sonra ilçe olmuş. Dolayısıyla bu ilçeler ile ilgili bilgiler. 1840 yılından itibaren 1928 yılına kadar kesintisiz Elazığ, Harput ve ilçeleri ile ilgili her şey aklınıza ne gelirse bunun içerisinde tarih, kültür, idare ve sosyal yapı, nüfus, tarım, ziraat, meyvecilik var. Bunun yanında okullar, öğrenci sayıları, o dönemde devlet memurlarının tüm listesi, askeriyenin tüm listesi var. Her Elazığlı her Palulu, her Kebanlı, her Madenli bu kitabı eline aldığı zaman geçmişiyle ilgili bilgelere ulaşacak. O döneme ait nüfusunu öğrenecek, tarihini öğrenecek, isminin nereden geldiğini öğrenecek, hangi okullar kendi ilçesinde veya vilayetinde hangi okullar faaliyetteydi hangi öğretmenler görev yapıyordu kaç öğrenci mevcuttu vardı hepsini öğrenebilecek. 1840’dan 1928’e kadar atanan valilerin, müftülerin isimlerinin hepsi bu kitapta yer alıyor” dedi.

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.