DOLAR 32,2118 0.09%
EURO 35,0448 0.48%
ALTIN 2.453,21-0,33
BITCOIN 22541800,25%
Elazığ’da 30 yaş üzeri yapılar 10 bin tl’ye kiralanıyor! 

Elazığ’da 30 yaş üzeri yapılar 10 bin tl’ye kiralanıyor! 

25 Temmuz 2023 15:25
Elazığ’da 30 yaş üzeri yapılar 10 bin tl’ye kiralanıyor! 

Okunma: 141 kez okundu.

 Elazığ’da 30 yaş üzeri yapılar 10 bin tl’ye kiralanıyor!

Elazığ’da 24 Ocak’ta meydana gelen deprem sonrası artan ev kiraları Kahramanmaraş depremlerinden sonra uygulanan fahiş fiyatlarla daha da yükseldi.  Kentin hem doğusunda hem de batısında kira fiyatları vatandaşları zorluyor. Özellikle yaz mevsiminin gelmesi ile birlikte kira fiyatları yeni evlenecek çiftlerin kâbusu olurken aynı zamanda tayincilerin de zorluk çekmesine neden oldu.

Şehirde yapı stokunun en yoğun ve yapıların ağırlıkla eski olduğu Esentepe, Fevzi Çakmak, Yıldızbağları, İcadiye, Rızaiye, Zafran, Üniversite, Yeni Mahalle, Nailbey, Kültür ve İzzetpaşa Mahalleleri ve civarlarında kira fiyatları kiralanacak olan evden istenilen kriterlere göre değişiklik gösteriyor. Sobalı evlerin ağırlıklı olduğu mahallelerde 30 yaşın üstünde sobalı ve bodrum kat dairelerin kira fiyatları 5 bin TL’ ye kadar çıktı. Yeni yapıların da mevcut olduğu mahallelerde en yüksek kira bedeli 13 bin TL’ye kadar devam ediyor. Diğer mahallelerde de yeni yapılar 15 bin TL civarında kiraya verilirken şehir merkezi olarak adlandırılan bu mahallerde 30 yaş üzeri yapılar 10 bin TL’ye kiralanıyor.

Son altı ayda kiralık dairelerdeki fiyat artışı yüzde 400’ün üzerine çıktı. Bazı ev sahipleri ise konutlarını daha fazla kiraya vermek için kiracılarını bahaneler üreterek çıkarırken bazıları ise asgari ücrete ve memura verilen zamları bekledi
Ev sahiplerinin gözünü para bürüdüğünü dile getiren vatandaşlar, devletin bir çözüm bulması gerektiğini söylediler. Özellikle kiraların maaşları geçtiği kentte asgari ücretle geçinen ailelerin ayakta duraması ise bir hayli zorlaştı.

Çoğu kişinin kiracısını farklı bahanelerle evden çıkarıp daha fazla kiraya verme peşine düştüğünü iddia eden vatandaşlar “Kahramanmaraş depreminden önce özellikle TOKİ konutlarında kiralık daireler çoktu. Depremden sonra kiralık daire bulmak imkânsız gibi bir şey oldu. Kışın özellikle TOKİ konutlarının sahipleri doğalgaz ve aidat parasını ödememek için evini çok uyguna kiraya veriyordu. Şimdi ise 750 liraya kiraya verdikleri evleri için en az 5 bin lira istiyorlar. Bazıları ise TOKİ konutları sağlam diye 12 bin lira istiyor. Çoğu kişi kiracısını farklı bahanelerle evden çıkarıp daha fazla kiraya verme peşine düştü. Böyleleri tespit edilip cezaya tabi tutulması gerekiyor” ifadelerini kullandılar.

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.