DOLAR 32,8127 0.94%
EURO 35,3146 0.93%
ALTIN 2.470,761,59
BITCOIN 21646372,33%
Elazığda Ağır Hasarlı Binaların Yıkımlarının yavaş ilerlemesi ciddi derecede mağduriyet oluşturuyor 
  • Elazığ Onuncu Köy
  • Gündem
  • Elazığda Ağır Hasarlı Binaların Yıkımlarının yavaş ilerlemesi ciddi derecede mağduriyet oluşturuyor 

Elazığda Ağır Hasarlı Binaların Yıkımlarının yavaş ilerlemesi ciddi derecede mağduriyet oluşturuyor 

18 Temmuz 2023 15:36
Elazığda Ağır Hasarlı Binaların Yıkımlarının yavaş ilerlemesi ciddi derecede mağduriyet oluşturuyor 

Okunma: 119 kez okundu.

Elazığ’da Ağır Hasarlı Binaların Yıkımlarının yavaş ilerlemesi ciddi derecede mağduriyet oluşturuyor
Elazığ’da, 6 Şubat’ta meydana gelen depremler sonrası yıkılmayan ağır hasarlı binaların yıkımına geçtiğimiz hafta başlanıldı. Fakat bu binaların çevresindeki esnaflar durumdan oldukça muzdarip.
Elazığlı esnaflar; yıkımların yavaş ilerlemesinden kaynaklı iş yapamaz hale geldiklerini belirterek;  “Günlerce dükkânlarını açamayan esnaflar var. Yıkımların yavaş ilerlemesi ciddi derecede mağduriyet oluşturuyor. Bir esnafın bir gün dükkânını açamaması demek büyük zarar. Dükkân kirasını günlük çıkarmaya çalışan esnaf birkaç gün dükkânı kapalı olunca ne yapacak? Diye düşünen olmuyor. Büyük ve küçük esnaf fark etmeden bir gün kapalı duran dükkânın telafisi kolay olmuyor. İlgililerin hasarlı yapıların yıkım aşamasına da el atması lazım. Tamam yıkılıyor tehlike ortadan kalkıyor diyoruz ama bir de esnafın cebinden giden hesap edilsin. Belirli yerlerde de yıkımları gördük bir gün içerisinde halledildi. Neden bu kadar uzatılıyor? Esnafın yıkımlarla mücadelesi ne olacak?  Her yer toz duman içerisinde kalıyor. Bu durum da vatandaşı mağdur ediyor. Yıkım yapılmadan önce güvenlik önlemi yeterince alınmıyor. Herhangi bir uyarı yok orada bir insanın yıkım altında kalması durumunda bunun hesabını kim verecek?” diye konuştular.
Ağır hasarlı yapıların bu kadar geç yıkılmasının normal olmadığını söyleyen Elazığlı esnaflar; “Bir günde yıkılabilecek yapılar beş gün oldu hâlâ yıkılmıyor. Yıkımların yavaş ilerlemesinin nedeni ne? Esnaf için bir gün bile kapalı kalan dükkân kazanç kaybıdır. Dükkân kirasını günlük çıkarmaya çalışan esnaf birkaç gün dükkânı kapalı olunca ne yapacak? Diye düşünen olmuyor. Büyük ve küçük esnaf fark etmeden bir gün kapalı duran dükkânın telafisi kolay olmuyor. İlgililerin hasarlı yapıların yıkım aşamasına da el atması lazım. Tamam yıkılıyor tehlike ortadan kalkıyor diyoruz ama bir de esnafın cebinden giden hesap edilsin. Acil yıkım kararı alan binalar bir günde yıkıldı da ağır hasarlı yapılar neden bu kadar geç yıkılıyor? Yıkım sürecinin de denetimden geçmesi gerekiyor. Olan her zaman ki gibi vatandaşa oluyor. Yıkımlar nedeniyle dükkânı kapalı olan esnaf kimin umurunda? Bir iş yapılacaksa tam yapılsın” ifadelerini kullandılar.
Yıkım esnasında güvenlik hususunda da yetersiz kalındığını belirten Elazığlı esnaflar; “Birinin enkaz altında kalması durumunda bunun hesabını kim verecek? Her yer toz duman içerisinde kalıyor. Kapı, pencere açılamıyor. Eksik tedbirle yıkım gerçekleştiriliyor. Olası herhangi bir olumsuz durumunda kim hesap verecek muhatabımız kim olacak? Bilemiyoruz. Yıkımlar bir an önce olsun fakat hızlı bir şekilde olsun” dediler.

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.