DOLAR 32,9665 0.12%
EURO 35,9015 0.03%
ALTIN 2.539,830,21
BITCOIN 2228728-1,01%
ELAZIĞ’DA BESİCİLER HAYVANCILIKTAN KAÇIYOR

ELAZIĞ’DA BESİCİLER HAYVANCILIKTAN KAÇIYOR

9 Ocak 2024 12:11
ELAZIĞ’DA BESİCİLER HAYVANCILIKTAN KAÇIYOR

Okunma: 94 kez okundu.

Son dönemlerde Türkiye’de yaşanan ekonomik buhran tarım ve hayvancılıksektörünü derinden etkiledi. Artan maliyetlerin karşısında ayakta duramayan üreticiler bir bir sektörden çekiliyor. Buna bağlı olarak da sürekli artan nüfusa rağmen hayvan sayısı giderek azalıyor.

“BESİCİLER HAYVANCILIKTAN KAÇIYOR”

Ekonomik zorlukların böyle devam etmesi ve üreticinin yeteri kadar desteklenmemesi durumunda üretimin tamamen biteceğini vurgulayan Elazığlı üreticiler; “Türkiye et konusunda çok sıkıntılı zaten çünkü millet hayvancılıktan kaçıyor. Zarar ede ede kaçmışlar. Şu anda bu sene kar ediyorsa bile bu sene kimsenin elinde mal yok. Biz bütün ineklerimizi kestik, damızlık inekleri, süt veren inekleri kestik. Süt ineği kesildiği zaman üretim bitiyor. Otomatikman dışarıdan hayvanlara talep arttı.  İçeride hayvan kalmadı, eskiden her köye gidiyorduk 100 tane, 150 tane hayvan vardı. Şimdi gidiyorsun insanlarda hayvan yok. Eti, sütü, yumurtayı köy minibüsü köye şehirden getiriyor. Durum böyle olmuştur, sayı azalmıştır. Üreticinin ayakta kalması için hayvancılığa destek verecek devlet, zarar ettirmeyecekler besicileri. Besici önünü görecek. Mesela biz bu senede nasıl atıyoruz adam geliyor dananın teki 50 lira. 35 liradan aşağı dana yok en düşük dana 40- 50- 60 bin liraya kadar dana var. Veriyor parasını danaya ama seneye bu dana ne olur ne kazanır, enflasyon ne durumda olur? Bu hesapların içinde yatırımcı bunun altında kalıyor bu hesaplamayı öngöremiyor. Onun için ön görmediği şeyi yapmaktan vazgeçiyor” dediler.

“İTHAL ET BİZİM ÜRETİCİLERİMİZİ OLUMSUZ ETKİLİYOR”

Elazığlı besiciler: “İthal et geldiği zaman bizim üreticimizi de etkiliyor. Üreticimizin masrafı çoktur. Zaten et maliyeti yüksek olduğu için adamlar kar edemezler. Dışarıdan et gelirse buranın fiyatı da öyle sabit kalır, zarar ederler. Onun için üretici ayakta duramıyor. Bir üretici olarak yaşadığımız en büyük sıkıntı. Bu sene kurban sürecinde millet çok şikayetçi. Satışlar azalmış, malı satamıyorlar. Fiyatlar yükselmiş. Geçen sene bir tosunda 10 liraya 15 liraya aldığı hisseyi, bu sene 40 liraya alıyor. Onun için alım gücü azalmış. Herkes şikayetçi. Bölgede hayvan üretimi yeterli değil. Çok eksik eskiye göre. Onda biri bile değil. Biz burada alışveriş yapıyoruz. Eskiden bir arkadaş getirdi bir tosunu yukarıda keserdi, bizden 3 tane dana götürürdü. Şimdi öyle değil. Bir tosun keser gelir bir dana alır, fazlasına da onu beslemek için yem alır. Yani kazancı yok. Yem fiyatları arttı. Üretici kar etmediği için malı bıraktı. Zarar edince besicilikten vazgeçti, sebep budur. Ondan sonra dişi malın kesimine yasaklama koymadılar. Ben 25-30 senedir buradayım. Her sene 12. ayın girişinde dişi malı yasak ediyorlardı, kesmiyorlardı. Şimdi senenin 12 ayı boyunca dişi mal kesiliyor. Onun için üretim azaldı. İnek olmayınca dana olmuyor, süt olmuyor, yoğurt olmuyor, peynir olmuyor. Bu işler birbiriyle bağlantılı.” İfadelerini kullandılar.

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.