DOLAR 32,9231 0.07%
EURO 35,9149 -0.02%
ALTIN 2.538,230,15
BITCOIN 2225090-1,12%
Elazığ’da çiftçiler mağdur…

Elazığ’da çiftçiler mağdur…

11 Temmuz 2023 14:11
Elazığ’da çiftçiler mağdur…

Okunma: 121 kez okundu.

Toprak mahsulleri ofisinin randevulu sistemle alım yapması ve kota koyması çiftçileri mağdur etmeye devam ediyor. Toprak Mahsulleri Ofisi Çiftçiden alımları randevu usulü yapıyor TMO’dan randevu alan çiftçiler randevu günü giderek ürünleri satıyor ancak gelen şikâyetlere göre bu yıl randevu almada ciddi sorun yaşanıyor.

Elâzığ’da arpa ve buğday üreticileri mahsullerin yerde kaldığını belirterek mağduriyetlerinin giderilmesini bekliyor. Çiftçilerin mahsullerini aracı olmadan satın almaya olanak tanıyan Toprak Mahsulleri Ofisinin randevuyla birlikte bu yıl kota koyması Elazığlı buğday ve arpa üreticisini mağdur etti. Çiftçiler bu yıl TMO’nun cip köyünde randevu ile alım yapacağını belirterek ürünlerin cip köyüne transferinin kendilerini mağdur edeceğini belirterek isyan ettiler.

Gazetemize konuşan Çiftçilerimiz mağdur edildiklerini ifade ederek isyan etti.

Pazartesi’den itibaren başlıyoruz yani ayın onundan başlıyoruz bu çiftçi ayın onuna kadar mahsulünü her gün toprağa mı dökecek bu mahsuller tarlada bekleyebilir mi ya bu torak mahsulleri ofisi çiftçi ile dalga geçiyor gelsin çiftçinin halini görsün vaziyetini görsün ekinin tarlada kaldığını görsün mahsulünün toprağa yere döküldüğünü görsün biz bunu nasıl izah edelim.

“Bedavaya Yer Tahsis Edebilirim Yeter ki Mağdur Olmayalım “

Ücretsiz yer tahsis edebileceğini söyleyen bir çiftçi ise şöyle dedi “Ben şunu da talep ediyorum alım yerleri yoksa raporları donmuşsa ben köyümde kendilerine bedava yer tahsis ediyorum. Kira almıyorum. Bedavaya yer tahsis ediyorum bütün köylerin malını alsınlar silolarını yapsınlar götürsünler mallarını bundan devletin haberi yok. Haberi olsa devlet çiftçisini mağdur etmez Tarım kooperatiflerine söylüyorum diyor genel müdürlükten bize yazı gelmiş almayacaksın o zaman dedim ben de borcumu ödemiyorum size “dedi

Araçları Olmayan Çiftçiler Ne Yapacaklarını Şaşırdı

Ürünlerin nakliyatla araçla getirmesi gerekmekte olduğunu belirten çiftçilerin birçoğu araçlarının olmamasından kaynaklı ayrıca mağduriyet yaşadıklarını şöyle ifade etti ; “birçok çiftçinin olduğu gibi benim de damperli aracım yok. normal aracım var ben nasıl teslim edeceğim ürünlerimi

İki günde bize bir randevu verin buna da razıyım, âmâ yirmi günde veriyoruz şimdi malı toplu köşede yerde kalacak ve yirmi gün sonra nereden gidip teslim alacak. Sonra ben bu yerdeki malı nerede doldurup teslim edeceğim burada benim helezonum yok ben kürekle mi doldurup teslim edeceğim “dedi.

Randevu Alması Ayrı Dert, Beklemesi Ayrı Dert

Randevu almakta zorlanan çiftçiler bunun yanı sıra römork sıkıntısı yaşadıklarını dile getirerek şu ifadeleri kullandı ” hadi randevu aldık diyeli şimdi randevu veriyorlar ama benim şu anda hazır gördüğünüz gibi ama randevuyu bana on on beş gün sonra veriyorlar on beş yirmi gün sürüyor. Bu yükün römorkta kalması ayrı bir sıkıntı ki römork emanet o da ayrı bir sıkıntı. Bizim köyümüz Elâzığ’ın Karasaz köyü. Elâzığ’ın Karasaz köyü ile cip köyü arasında elli kilometre gidiş ve elli kilometre de gidiş yolumuz var. Şimdi ben on beş on altı ton yükü yüz kilometre nasıl götüreceğim? Ondan ziyade şimdi trafik beni yakaladığı zaman ayrıca orada sıkıntı yaşayacağız. Yüz kilometre yol gitmek sıkıntı ve şöyle de bir sıkıntımız var damperli römorklar istiyorlar. Bizim römorklarımız mevcut olmasına rağmen ki hepsi damperli değil mesela şu römorkumuz dampersiz yani o kadar imkânımız da yok bizim

Toprak mahsullerinin de kota uygulamasına da doğru bulmadıklarını belirten çiftçiler proteini eksik diye ürünlerinin alınmadığını söylediler

Sudan Bahanelerle Mağdur Ediliyoruz

Sudan bahanelerle mağdur ediliyoruz diyen çiftçiler açıklamalarına şu şekilde devam etti;

“Bir de kota uygulaması koymuşlar atıyorum kafadan diyelim ki kotamız yirmi ton malımız çıktı otuz ton o otuz tonu almıyor yâda alacağı zaman yarı fiyatı aşağı çekiyor. Bir de şunu koymuş giden arabaları proteini eksik bilmem ne neyi eksik diye geri yolluyorlar. Sudan bahaneler uyduruyor toprak mahsulleri ofisi. Artı bunun yanında tarım kooperatifi birliği de dipten alım yapmıyor bizim hem ziraat bankasına borcumuz var hem tarım kredi kooperatiflerine borcumuz var biz bu borçlarımızı nereden kapatacağız. Tüccar diyor ki ben sizin malınızı beş bin beş yüz liradan alıyorum buğdayı yedi bin liradan alıyorum arpayı beş bin beş yüz liradan alıyorum artı vadeli alıyorum peşin para da vermiyorum. Çünkü evrak vermiş. Buğdaya 9250 taban fiyat vermiş şeyiyle beraber arpaya 7500 lira taban fiyat vermiş. Desteklemesinden beraber ben nasıl 5500 liraya götürüp arpayı satayım 7000 liraya buğdayı satayım? Bunu hangi mantık kabul eder böyle? Toprağa yere dökerim götürüp de tüccara para kazandırmam. Amâsız kotasız lakinsiz toprak mahsulleri ofisi çiftçinin bir gram malı kalana kadar alacak. İkincisi kalitesini düşürmeyecek. Kalite kontrolü yapıldığı zaman çiftçi temsilciler orada bulunacak biz bunu istiyoruz.”

Başka bir çiftçi ise; “Bana dediler ki senin tohumunun protein oranı düşük glikozu düşük. Ben de bunun benden kaynaklı olmadığını söyledim onlara ama benim ürünümü almamakta halen direttiler şimdi benim sıkıntım ben bu kadar ürünü ne yapacağım her şey römorklarda kaldı mallarımızın yarısını yere döktük samanlarımızı yere döktük kalan malımız da römorklarda malımızı satamıyoruz bu konuda bizi çok mağdur ettiler gerçekten”. Diyerek sözlerini tamamladı.

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.