DOLAR 32,9644 0.1%
EURO 35,9104 0.04%
ALTIN 2.537,660,13
BITCOIN 2226952-0,98%
Elazığ’da Dişçilerde Çırak Bulamıyor…

Elazığ’da Dişçilerde Çırak Bulamıyor…

13 Aralık 2023 15:27
Elazığ’da Dişçilerde Çırak Bulamıyor…

Okunma: 157 kez okundu.

Elazığ’da Dişçilerde Çırak Bulamıyor, Eleman yetersizliğinden dolayı çalışanlara yüksek maaşlar veriliyor.

Elazığ’da diş teknisyenlerinin büyük çoğunluğunun alaylı olduğu, bu nedenle de iş yeri açma konusunda sıkıntı yaşadıkları ve çırak bulamadıkları için şu an tekelleşmeye doğru gidildiği bildirildi.

Elazığ Diş Teknisyenleri Derneği tarafından yapılan açıklamada çırak bulmanın gün geçtikçe zorlaştığına değinilerek çırak çalıştırmanın artık ekonomik olarak ta çok zor olduğu, eleman yetersizliğinden dolayı çalışanlara yüksek maaşlar verildiğinden  maliyetlerin arttığına dikkat çekildi.

Açıklamada şu konulara değinildi:
“Elazığ’da sağlık meslek Anadolu lisesinde diş teknisyenliği bölümü vardı kapatıldı başka illere verildi. Kısım kısım verildi. Bingöl’de diş hekimliği fakültesi bizden sonra açıldı orada diş teknisyenliği bölümü var Elazığ’da yok. Bizde eleman yetersiz çırak almaya çalışıyoruz. Artık ekonomik koşullardan dolayı bir çırağın maliyeti çok yüksek. Eskiden aileler bize getirir yetiştirin derdi maddi olarak bir şey beklemezdi ama şimdi gelen çocuk maalesef bizden iş gücü bekliyor. İş gücünün yanında maddi güç bekliyor. Maddi gücü olan arkadaşlarda var olmayan arkadaşlar da var. Yani bir çırağın senden çok fazla talebi olduğu vakit sana çok bir katkısı olmadığından dolayı bazen ayrılmak zorunda kalıyor. Burada eleman yetersizliği olduğu için çalışanlara yüksek maaş vermemiz gerekiyor buda doğal olarak bizim maliyetlerimizi artırıyor. Bu nedenle ihaleye girdiğimiz zaman bizim 300 lira dediğimiz bir işe başka yerden biri gelip 250, 270 lira diyebiliyor” İfadeleri  kullanıldı

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.