DOLAR 32,9644 0.1%
EURO 35,9104 0.04%
ALTIN 2.537,660,13
BITCOIN 2226952-0,98%
Elazığ’da ev sahiplerinin gözünü para bürüdü. TOKİ konutlarında kiralar uçtu 

Elazığ’da ev sahiplerinin gözünü para bürüdü. TOKİ konutlarında kiralar uçtu 

18 Temmuz 2023 15:31
Elazığ’da ev sahiplerinin gözünü para bürüdü. TOKİ konutlarında kiralar uçtu 

Okunma: 133 kez okundu.

Elazığ’da ev sahiplerinin gözünü para bürüdü. TOKİ konutlarında kiralar uçtu
Kiralık ev sıkıntısının yaşandığı ve fiyatların adeta tavan yaptığı Elazığ’da devlet tarafından verilen TOKİ konutlarının 13 ile 15 bin arası kiraya verilmek üzere ilana konması büyük tepki çekti.
Yaşanan deprem ve acının unutulduğunu dile getiren vatandaşlar, ev sahiplerinin gözünü paranın bürüdüğünü ve gördükleri karşısında utandıklarını söylediler.
Devletin harekete geçerek; evleri bunların elinden alması gerektiğini söyleyen vatandaşlar Elazığ’ın 3 büyük deprem gördüğünü hatırlatarak”Elazığ hem depremden etkilendi hem de ciddi anlamda deprem bölgelerinden göç aldı. Haliyle bu durum kira fiyatlarında artışa neden oldu. Çoğu vatandaşımız fırsatçılık yaparak kira fiyatlarını yükseltti. 3 deprem gördük ama akıllanan yok, resmen paraya tapanlar var. Ders çıkarmayı bilmiyoruz” dediler.
Aylık ödemesinin bin lira bile olmadığı TOKİ konutlarının bu denli insafsızca fahiş fiyatlar uygulanarak kiraya verilmeye çalışılmasına tepkiler çığ gibi büyüdü.
3 büyük depremi yakından yaşamasına rağmen ders almayan ev sahiplerinin gözünü para bürüdüğünü dile getiren vatandaşlar, kentin genelindeki TOKİ konutlarının çok yüksek meblağlara kiraya verildiğini vurgulayarak zamanında ‘devlet evimizi halen yapmadı’ diyenlerin şimdilerde evlerini para için kiraya verdiğini aktardılar.
Elazığ’ın 3 büyük deprem gördüğünü hatırlatan vatandaşlar; “3 yılda 3 büyük deprem gördük. 24 Ocak 2020 yılında Elazığ’da yaşanan depremden sonra ciddi anlamda konut sıkıntısı yaşadık. Elazığ’a yapılan TOKİ konutlarından sonra tam rahatladık derken Kahramanmaraş’ta peş peşe 2 büyük deprem yaşadık. Elazığ hem depremden etkilendi hem de ciddi anlamda deprem bölgelerinden göç aldı. Haliyle buda kira fiyatlarında artışa neden oldu. Çoğu vatandaşımız fırsatçılık yaparak kira fiyatlarını yükseltti. 3 deprem gördük ama akıllanan yok, resmen paraya tapanlar var. Ders çıkarmayı bilmiyoruz” diye konuştular.
TOKİ konutlarının yüksek fiyattan kiraya verenlerin olduğunu söyleyen bir vatandaş; “TOKİ konutlarının bu kadar yüksek fiyattan kiraya verilmesi resmen vicdansızlıktır. TOKİ’de hak sahibi olanlar zamanında depremde evini kaybeden kişiler. O kadar acıya ve eziyete rağmen böyle vicdansızlık olmaz. TOKİ konutlarının hakkı en fazla 2 bin 500 liradır. Nasıl olurda 13 bin lira kira isterler?  Akıl alacak gibi değil. Böyle fırsatçıların yanında iyi insanlarda karalanıyor. Kahramanmaraş depreminde çoğu kişi evini depremzedelere bedava açtı. TOKİ konutundan 15 bin lira kira isteyenlerde vicdan yok. TOKİ konutları sağlam deyip yüksek fiyat istiyorlar” diye konuştu.

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.