DOLAR 32,9154 0.04%
EURO 35,9079 -0.03%
ALTIN 2.542,280,30
BITCOIN 2220475-1,65%
Elazığ’da ki vergi mükellefleri Mücbir Sebep Hali’nin yıl sonuna kadar uzatılmasını istiyor 
  • Elazığ Onuncu Köy
  • Ekonomi
  • Elazığ’da ki vergi mükellefleri Mücbir Sebep Hali’nin yıl sonuna kadar uzatılmasını istiyor 

Elazığ’da ki vergi mükellefleri Mücbir Sebep Hali’nin yıl sonuna kadar uzatılmasını istiyor 

11 Temmuz 2023 14:13
Elazığ’da ki vergi mükellefleri Mücbir Sebep Hali’nin yıl sonuna kadar uzatılmasını istiyor 

Okunma: 136 kez okundu.

Elazığ’da ki vergi mükellefleri Mücbir Sebep Hali’nin yıl sonuna kadar uzatılmasını istiyor…
6 Şubat 2023 tarihinde meydana gelen Kahramanmaraş merkezli depremler Elazığ dahil 11 ilimizi çok derinden etkilemiş Bundan dolayı Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından bu 11 ilde 31.07.2023 tarihine kadar Mücbir Sebep Hali ilan edilmişti.
Elazığlı vergi mükellefleri 31 Temmuz 2023 tarihinde sona erecek olan Mücbir Sebep Hali’nin yıl sonuna kadar uzatılması gerektiğini belirterek mücbir sebep halinin sona ermesinin tüm vergi mükelleflerini olumsuz yönde etkileyeceğini söylediler.
11 ilde depremin etkilerinin henüz ortadan kalkmadığına vurgu yapan vergi mükellefleri; “Depremde hasar gören binaların ve işyerlerin yıkımları tüm hızıyla devam ederken mücbir sebep halinin sona ermesi tüm vergi mükelleflerini olumsuz yönde etkileyecektir. Bu nedenle tüm vergi mükelleflerinin ve esnafımızın bu zor şartlarda bir nebze de olsa rahat bir nefes alıp toparlanmaları için uygulanmakta olan mücbir sebep halinin en azından 31.12.2023 yılı sonuna kadar uzatılması büyük bir önem arz etmektedir” diye konuştular.
STKLARDAN TALEBE DESTEK GELDİ
Elazığ TSO Yönetim Kurulu Başkanı İdris Alan Mücbir sebep süresinin yıl sonuna uzatılması gerektiğini ifade etti.
Elazığ TSO Yönetim Kurulu Başkanı İdris Alan, “Elazığ’ın da içlerinde bulunduğu 11 İlimiz mücbir sebeplerden yararlanıyordu. Mecbur sebep kapsamının kısa bir zaman içerisinde biteceğini biliyoruz. Bu sürenin Aralık ayının sonuna kadar uzatılmasını Sayın Milletvekillerimizden talep ediyoruz. Bu çok önemli bir konu. İnşallah bunun da müjdesini sayın vekillerimizden bekliyoruz. 11 ilimizin STK Başkanlarıyla görüşme halindeyiz. Tabii takdir edersiniz bizler talep makamıyız, icra makamında kendileri. Bizler İş Dünyasından almış olduğumuz sorumluluk nedeniyle hatırlatıcı görev olarak kendilerine arz ediyoruz” ifaelerini kullandı.
Anadolu Aslanları İş Adamları Derneği (ASKON) Elazığ Şube Başkanı Abdullah Çınar,”Bildiğiniz üzere; 06.02.2023 tarihinde meydana gelen deprem felaketinde, depremden etkilenen Aziz şehrimiz Elazığımız’da Elazığ kamuoyunun ciddi çabaları sonucu Bakanlığımız tarafından mücbir sebep hali ilan edilmeye uygun bulunmuştu. Bu kapsamda, ilimizde deprem tarihi itibarıyla mükellefiyet kaydı bulunan mükelleflerin, bu mükellefiyetleri nedeniyle vergi kanunlarının uygulanması bakımından 06.02.2023 ila 31.07.2023  tarihleri arasında mücbir sebep halinde olduğu kabul edilmişti. Bu tarihin de sonuna yaklaşmış bulunmaktayız. Bu sürenin de en az 6 ay daha uzatılmasının şehrimizin ekonomisi adına elzem olduğunu düşünüyor ve kıymetli vekillerimizin değerli desteğini bekliyoruz.” dedi.
Elazığ Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası Başkanı Cemal Şimşek, “Bilindiği gibi 6 Şubat 2023 tarihinde meydana gelen Kahramanmaraş merkezli depremler ilimizde dahil 11 ilimizi çok derinden etkiledi. Bundan dolayı Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından bu 11 ilde 31.07.2023 tarihine kadar Mücbir Sebep Hali ilan edildi. Bu sürenin bitimine az bir zaman kala maalesef, bu 11 ilde depremin etkileri henüz ortadan kalkmadığı bir gerçek. Depremde hasar gören binaların ve işyerlerin yıkımları tüm hızıyla devam ederken mücbir sebep halinin sona ermesi tüm vergi mükelleflerini olumsuz yönde etkileyecektir. Bu nedenle tüm vergi mükelleflerinin ve esnafımızın bu zor şartlarda bir nebze de olsa rahat bir nefes alıp toparlanmaları için uygulanmakta olan mücbir sebep halinin en azından 31.12.2023 yılı sonuna kadar uzatılması büyük bir önem arz etmektedir” diye konuştu.

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.