DOLAR 32,8055 -0.07%
EURO 35,1859 -0.12%
ALTIN 2.446,29-0,16
BITCOIN 2078826-1,42%
ELAZIĞ’DA KİRALIK EV VE EVDEN EVE NAKLİYE SIKINTISI…

ELAZIĞ’DA KİRALIK EV VE EVDEN EVE NAKLİYE SIKINTISI…

27 Şubat 2023 17:15
ELAZIĞ’DA KİRALIK EV VE EVDEN EVE NAKLİYE SIKINTISI…

Okunma: 252 kez okundu.

İLİMİZDE YAŞANAN SON DEPREMDEN SONRA AĞIR HASARLI BİNA SAYSININ CİDDİ RAKAMLARA ULAŞMASI VE ÇEVRE İLLERDEN GELEN DEPREMZEDELERİN SAYISI 40 BİNİ AŞINCA KİRALIK EV SIKINTISI HAD SAFHAYA ULAŞTI..

YOĞUN GELEN ŞİKAYETLER ÜZERİNE GEÇEN HAFTAKİ HABERİMİZİ TEKRARLIYORUZ VE YETKİLİLERDEN ACİL ÇÖZÜM BEKLİYORUZ; DEPREMDEN SONRA İL DIŞINDAN GELEN DEPREMZEDELERE BİRDE ELAZIĞ’DA AĞIR HASARLI BİNALARDA YAŞAYAN VATNADŞALRIN BİR AN ÖNCE TAŞINMA TELAŞI EKLENİNCE ; EVDEN EVE NAKLİYE ÜCRETLERİ BİR ANDA % 300 ARTTI…

Dep­rem ne­de­niy­le evini ta­şı­mak zo­run­da olan va­tan­daş­lar ki­ra­lık ev bu­la­ma­mak­tan şi­ka­yet­çi. 6.8 bü­yük­lü­ğün­de­ki dep­re­min ar­dın­dan ili­miz­de bir­çok ev yı­kıl­mış ve ye­ri­ne TOKİ ya­pıl­mış­tı. Va­tan­daş­lar Kah­ra­man­ma­raş’ta mey­da­na gelen 77. Ve 7.6 bü­yük­lü­ğün­de­ki dep­rem­den sonra ev­le­ri hasar al­dı­ğı için ev ara­yı­şı içe­ri­si­ne girdi.

Dep­rem­de evi ağır hasar alan ve evin önüne çe­ki­len gi­ri­le­mez ya­zı­sı ne­de­niy­le evine gi­re­me­yen bir va­tan­daş “ benim evim ağır ha­sar­lı ev arı­yo­rum ama ki­ra­lık ev yok ev kıt­lı­ğı ya­şa­nı­yor sanki. Sokak sokak gezip ev arı­yo­rum şuan evime de gi­re­mi­yo­rum. Gi­ri­le­mez ya­zı­sı ya­zıl­ma­dan önce evden eş­ya­la­rı­mı çı­kar­ta­rak bir ta­nı­dı­ğı­mın kö­mür­lü­ğü­ne koy­muş­tum. Şuan ço­cuk­la­rı­mın ya­nın­da ka­lı­yo­rum ama ne zaman ev bu­la­bi­li­rim Allah bilir. Sa­de­ce sa­tı­lık ev var ki­ra­lık ev hiç kal­ma­mış. Daha başka şe­hir­ler­den gelen dep­rem­ze­de­ler de var onlar da ev arı­yor Allah he­pi­mi­zin yar­dım­cı­sı olsun in­şal­lah en kısa sü­re­de ev bu­la­bi­li­riz.” İfa­de­le­ri­ni kul­lan­dı.

YOĞUN GELEN ŞİKAYETLER ÜZERİNE GEÇEN HAFTAKİ HABERİMİZİ TEKRARLIYORUZ VE YETKİLİLERDEN ACİL ÇÖZÜM BEKLİYORUZ; DEPREMDEN SONRA İL DIŞINDAN GELEN DEPREMZEDELERE BİRDE ELAZIĞ’DA AĞIR HASARLI BİNALARDA YAŞAYAN VATNADŞALRIN BİR AN ÖNCE TAŞINMA TELAŞI EKLENİNCE ; EVDEN EVE NAKLİYE ÜCRETLERİ BİR ANDA % 300 ARTTI…

Kah­ra­man­ma­raş’ta mey­da­na gelen 7.7 ve 7.6 bü­yük­lü­ğün­de­ki iki dep­re­min ar­dın­dan ili­mi­ze göç arttı.

Şeh­ri­miz­de en büyük sorun ba­rın­ma ola­rak or­ta­ya çıktı. Dep­rem­ze­de­ler, Ela­zığ’da kar­şı­laş­tık­la­rı fahiş ev ta­şı­ma fi­yat­la­rı ne­de­niy­le ne ya­pa­cak­la­rı­nı şa­şır­dı.

Dep­rem­den ca­nı­nı kur­ta­ran va­tan­daş­lar şe­hir­le­rin­de ya­şa­nı­la­cak yer kal­ma­dı­ğı için yakın il­ler­de ta­nı­dı­ğı olan ak­ra­ba­la­rı­nın bu­lun­du­ğu şe­hir­le­re git­me­ye baş­la­dı. Bu ne­den­le de Ela­zığ’da yoğun bir dep­rem­ze­de göçü ya­şanmaya başladı, il dışından gelen depremzedelere bir de Elazığ’da depremden sonra başlatılan hasar tespit çalışmaları sonucu ağır hasarlı bina sayısının oldukça yüksek rakamlara ulaşınca bu binalarda yaşayan vatandaşların taşınma telaşı eklenince evden, eve nakliye firmaları yoğun talep olmasına rağmen bir anda nakliye fiyatlarını % 300 arttırdı bu artış vatandaşları isayan ettiriyor…

Bu du­rum­dan şi­ka­yet­çi olan va­tan­daş­lar,” Asan­sö­rün saati 400 TL iken 1000 TL’ye çı­kar­mış­lar, önceden evden eve nakliyat firmalarının  30 km.’lik mesafeye 2.500 TL. aldıklarını son günlerde ise bu kadar mesafeye 7.500 – 8 bin TL aldıkları ortaya çıktı.

Evden, eve taşıma yapan bazı fir­ma­la­rın Vinci yok asan­sör yani bu firmalar başka fir­ma­lar­dan asansör/vinç ki­ra­lı­yor­lar dü­şü­nün artık. Çok zor du­rum­da­yız bu kadar da olmaz biraz insaf. Dep­rem­ze­de­yiz evi­miz ha­sar­lı iş yer­le­ri­miz yok ne ya­pa­ca­ğız biz.”diyerek tepkilerini dile getirdiler ve bu konu ile alakalı yetkililerin bir an önce önlem almaları gerektiğini ve bunun bir standartı olmalı dediler…Geçen haftaki sayımızda bu haberi yapmıştık vatandaşlardan gelen yoğun şikayet üzerine yetkilileri tekrar göreve davet ediyoruz aevedn eve nakliye firmalarının fahiş fiyat politikasına dur demelerini bekliyoruz…

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.