DOLAR 32,9019 0%
EURO 35,8907 0.01%
ALTIN 2.542,350,31
BITCOIN 2219303-1,08%
Elazığ’da otomobil piyasasıda allak bullak oldu…

Elazığ’da otomobil piyasasıda allak bullak oldu…

11 Temmuz 2023 14:09
Elazığ’da otomobil piyasasıda allak bullak oldu…

Okunma: 118 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın  “Balon fiyatların farkındayız” açıklamasın ardından vatandaşların araç fiyatlarının düşeceği yönünde  bir beklenti içerisine girdiğini söyleyen Elazığ’da ki galericiler, araç fiyatlarının yükselmesinde ÖTV zammının etkili olduğunu belirterek piyasasının dengelenmesi için, ÖTV indirimine gidilmesi gerektiğini,  döviz kurunun ve enflasyonun düşmesinin şart olduğunu söylediler.

Cumhurbaşkanının açıklamasının ardından otomobil fiyatlarının bir anda yüzde 20, yüzde 30 aşağı düşeceğini beklemenin yanlış bir düşünce olduğuna vurgu yapan galerici esnafı bilakis otomobil piyasasının yükseltmeye devam edeceğini vuguladı.
Piyasanın daha da yukarı çıkacağını tahmin ettiklerini  belirten Elazığ Galerici Esnafı “Araba piyasasında fiyatlar son 4 yıldır sürekli artıyor. Bir yükseliş trendinde yükselmeye de devam edecektir. Artış döviz kurundan dolayı kaynaklı. Araçlara her ay ortalama yüzde 4-13 arasında fiyat geçişi standart yapılıyor.” dedi.
Fiyat yükselişinden sektör işletmecilerinin de memnun olmadığını dile getiren galericiler; “İkinci el piyasasının yükseliş trendinin devam etmesi bizi de rahatsız ediyor. Daha önceki yıllarda 10 araç varken, şuan 5 araca düşmüş durumdayız. Geçen senelerde dört yüz bin liraya aldığımız arabayı, bu sene bir buçuk milyona almıyoruz.” ifadelerini kullandılar.
Galericiler son olarak araç piyasasını düzenleyecek olan yolun ÖTV indirimi ya da matrah düzenlemesi olduğunu söylediler.

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.