DOLAR 32,8055 -0.07%
EURO 35,1859 -0.12%
ALTIN 2.446,29-0,16
BITCOIN 2078826-1,42%
ELAZIĞ’DA VA­TAN­DAŞ­LAR AK­TAR­LA­RIN YO­LU­NU TUTTU

ELAZIĞ’DA VA­TAN­DAŞ­LAR AK­TAR­LA­RIN YO­LU­NU TUTTU

6 Mart 2023 17:56
ELAZIĞ’DA VA­TAN­DAŞ­LAR AK­TAR­LA­RIN YO­LU­NU TUTTU

Okunma: 99 kez okundu.

Ba­ğı­şık­lık sis­te­mi­ni güç­len­dir­mek is­te­yen Elazığlı va­tan­daş­lar ak­tar­la­rın yo­lu­nu tuttu.

Mart ayına gir­me­miz­le bir­lik­te mev­sim ge­çi­şi ne­de­niy­le gri­bal has­ta­lık­larda artış gözleniyor. Ha­va­la­rın bir gün gü­neş­li ve güzel ol­ma­sı bir gün ise rüz­gar­lı ve yağ­mur­lu ol­ma­sı ne­de­niy­le va­tan­daş­lar has­ta­lık­la­ra daha çabuk ya­ka­lan­ma­ya baş­la­dı.

Kla­sik ola­rak tü­ke­ti­len nane li­mo­na ek ola­rak çe­şit­li bitki çay­la­rı­na da talep arttı. En çok ter­cih edi­len ıh­la­mur ve kuş­bur­nu çay­la­rı olu­yor. Ak­tar­lar­da yo­ğun­luk oluş­tu­ran va­tan­daş­lar ise fi­yat­la­rı oldukça yük­sek bu­lduklarını söylediler.

Kızı hasta ol­du­ğu için ıh­la­mur almak için ak­ta­ra git­ti­ği­ni söy­le­yen Nuran  İnce  “ kızım hasta bu mev­sim ge­çi­şi ne­de­niy­le her sene bu ay­lar­da hasta olu­yor. İlaç kul­lan­mak ye­ri­ne bit­ki­sel ürün­ler ter­cih edi­yo­ruz. Kızım ıh­la­mur çayı sev­di­ği için ıh­la­mur al­ma­ya gel­dim ama fi­yat­la­rı ger­çek­ten yük­sek bu fi­yat­lar in­san­la­rı zor­lu­yor.” Şek­lin­de ko­nuş­tu.

Ka­pa­lı çar­şı­da ak­tar­lık yapan bir esnaf ise “ va­tan­daş­lar fi­yat­la­rı yük­sek bu­lu­yor ama bize de geliş fi­yat­la­rı uygun değil. Artık es­ki­si gibi on lira, yirmi li­ra­ya bitki çayı alma devri ka­pan­dı ma­ale­sef ki. Tabi buda doğal ola­rak bizim sa­tış­la­rı­mı­zı et­ki­li­yor ama eli­miz­de olan bir şey yok.” İfa­de­le­ri­ni kul­lan­dı.

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.