DOLAR 32,5038 0.08%
EURO 34,7826 -0.12%
ALTIN 2.496,260,50
BITCOIN 21107852,00%
ELEKTRİK, DOĞALGAZ, AKARYAKIT ZAMLARINDAN SONRA ÇARŞI PAZAR EL YAKIYOR…

ELEKTRİK, DOĞALGAZ, AKARYAKIT ZAMLARINDAN SONRA ÇARŞI PAZAR EL YAKIYOR…

14 Şubat 2022 17:15
ELEKTRİK, DOĞALGAZ, AKARYAKIT ZAMLARINDAN SONRA ÇARŞI PAZAR EL YAKIYOR…

Okunma: 211 kez okundu.

2021 yılının özellikle son aylarında başlayan zam fırtınası yeni yılda da hız kesmeden devam ediyor. Elektrik ve doğalgaza gelen zamlar vatandaşın belini bükerken, son akaryakıt zamlarıyla birlikte gelen bütün zamlar, Türkiye genelinde çarşı, pazara da yansıdı.

Elektrik, Doğalgaz, ve Akaryakıt a yapılan % 100 ün üzerinde zamlardan sonra; Zirve yapan hayat pahalılığı, vatandaşları çarşı-pazara çıkamaz hale getirdi.

Köylümüz, Çiftçimiz başta enerji olmak üzere gübre ve ilaç fiyatlarındaki  artan maliyetlerden dolayı üretmekte zorlanıyor, ve üretim azalıyor azalan üretim çarşı pazara yüksek fiyat olarak yansıyor..

Millet artık bir şeyler almak için para arttıramıyor çünkü temel ihtiyaçlara çok para harcıyor. Ben özellikle lüks tüketim mallarında talebin çok düşeceğini düşünüyorum. Dar gelirli olan vatandaşlarımız bu zamlardan sonra ne yapacağını bilmiyor. Kimse şu anda önünü göremiyor. Önünü görmesi için bazı şeylerin belli olması lazım.”

Bazı ürünlerde fiyat düşse bile insanların alım gücü azaldı. Fiyatlar çok yüksek. Piyasalarda  yüzde 50 azalış var. Son akaryakıt zamları, doların yükselip düşmesi, bunların hepsi bir etken oldu. İnsanların alım gücü çok azaldı. Fiyatları gören vatandaşlar, çok pahalı olduğunu söylüyorlar. 1 kilo alacağı ürünü şimdi cebindeki parasına göre istiyor. Önceden  1 kilo şundan, 1 kilo bundan’ alan vatandaşlar önceden Parası vardı, alım gücü vardı. Şimdi, ‘cebimde ne kadar para var’ diye bakıyor. Kiloyla değil de gramla alıyor.  şimdilerde Çarşı pazarda Fiyatları görünce aile bütçesini elli defa hesaplıyor.

“Piyasalar bayağı bir durgunlaştı.” Özellikle son aylardaki zamlar piyasayı bayağı bir etkiledi. Etiketleri bakıldığında , ‘Fiyatların ne kadar uçtuğunu görebiliriz.  İnsanların alım gücü düştü, eskisi gibi değil. Fiyatları görüp eli boş dönenleri de görmek mümkün.”

Vatandaşlar poğaça, açma, börek tüketiminde bile önceden 3 – 4 tane alan insanlar artık bir veya iki tane alıyor bunun yanı sıra bazı sebze fiyatlarına baktığımızda domates 25 TL. Salatalık 30 TL. Patlıcan 35 TL. Biber 25 TL. Kabak 40 TL. eskiden bizler bu fiyatlara 1 kilo et alırdık…

Akaryakıt zamlarından dolayı insanlar araçlarıyla dışarı çıkamıyor. Çünkü vatandaşın aracının kontağını açması bile 30 TL den aşağı değil  bu rakamlar dar gelirli vatandaşlar için aylık bazda çok ciddi rakamlar tutuyor

Ekonomik olarak zor dönemler geçiriyoruz.  vatandaşların kazancıyla  çarşı, pazardaki fiyatlar arasında oran orantı hiç yok. asgari ücretlilere yapılan zamlarda  asgari ücretliler daha zamlı maaşı almadan başta;  Elektrik, Doğalgaz ve Akaryakıt a gelen zamlardan dolayı, bu zamlar tüm temel ihtiyaç maddelerine yansıyınca vatandaşın alım gücünün düşmesi ile birlikte çok sayıda vatandaşlarımız araçlarını sattı ve satmaya devam ediyor..

Eskiden orta direk tabir ettiğimiz vatandaş tabakası vardı şimdi ise; Orta direk kalmadı alt ve üst tabaka oldu…

Birde olayın şu tarafından bakarsak 4,250 TL asgari ücret alan bir vatandaşımızın aylık Elektrik, Doğalgaz, Su, ve telefon fatura giderleri en az 1.300 TL ye tekabül eder bunlara en düşük 1.500 TL. de ev kirası eklediğimizde 2.800 TL eder kalan 1.400 TL. nasıl geçineceğini varın siz hesaplayın…

Aylık 2.500 TL. alan emeklilerimizin bu hayat pahalılığında ayakta kalması bile mucize değil de nedir. ?

Vatandaşların bu ağır hayat şartlarıyla mücadele edip, evine ekmek götürmekte zorlandığı şu dönemde Sayın Nebatinin enerji fiyatlarının reelin altında olduğunu açıklaması yeni gelecek zamların işaretimi ? bekleyip hep birlikte göreceğiz. yazımı Eski Cumhurbaşkanımız  Rahmetli Sn. Süleyman Demirel in meşhur sözleriyle tamamlamak istiyorum.  ”Boş Tencerenin Düşüremeyeceği İktidar Yoktur.”

Bir Sonraki Sayımızda Buluşmak Ümidiyle…

 

 

 

 

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.