DOLAR 32,9657 0.12%
EURO 35,9432 0.04%
ALTIN 2.540,760,25
BITCOIN 2218941-1,53%
EMEKLİLER SES BEKLİYOR…

EMEKLİLER SES BEKLİYOR…

20 Şubat 2022 14:29
EMEKLİLER SES BEKLİYOR…

Okunma: 88 kez okundu.

YOK MU SESİMİZİ DUYAN…

Emekliler kan ağlıyor, emekliler geçinemiyor, emekliler iş arıyor, emekliler nefes almakta zorlanıyor. Dengeler bozuldu, sistem rayından çıktı, tökezlendiler, görenleri seslerini duyanları olmadı.

Türkiye emekliler derneği, Tüm işçi emeklileri dul ve yetimleri derneği, Türk emekli sendikası vb. Tüzüklerindeki amaç üyelerin haklarını savunmak, onlara destek olmak, sosyal projeler üretmek yazılı olsa da bunların seslerini duyan ya da herhangi bir sosyal faydalarına tanık olan yok sanırım.

 EMEKLİLER HAYKIRIYOR

      Ekonomide enflasyonun tavan yaptığı, zorunlu tüketim mallarında meydana gelen fahiş fiyat artışlarının önüne geçilemediği, petrolün günlük önlenemez yükselişi aldığımız nefesi daraltma noktasında hızla yoluna devam ederken, emeklilerin haklarını savunacak, seslerini duyuracak bir merciinin olmaması sayıları neredeyse on iki milyonu bulan emeklileri yetim bıraktı.

MAAŞLAR ASGARİ ÜCRETİN ALTINDA KALINCA

Yaklaşık üç yıl önce en düşük maaşı asgari ücret seviyesinde ya da üzerinde seyreden emekli maaşlarının son asgari ücret zammıyla orantılı olarak arış göstermemesi maaşların asgari ücret karşısında bile eriyip yok olmasına sebep oldu.  İki bin beş yüz lira alan bir emeklinin maaşı yaklaşık üç bin iki yüz lira olurken mahalle ve köy muhtarlarına yapılan zam bile asgari ücret seviyesinde çıkartılıp emekliye açık ara layık görülen söz, biz sizi görmüyoruz oldu.

Konuyla ilgili nabız yoklayan onuncu köy, sekiz dokuz bin gün devletine çalışıp kendi cebinden primini ödeyen ya da özel teşebbüslerden emekli olan yaşlılarımıza yeter size denilerek en düşük maaşların 2500 lira olarak maaşlarına yansıması bu emeklilerin tamamen kaybedilmesine de neden oldu. Emekli bir babanın çocuklarını okutamaz, eve ekmek götüremez yaşamlarına ait hikâyeler bir, bir gün yüzüne çıkarken saltanat ağalarının bu vebalin altından nasıl kalkacakları verecekleri hesaba çoktan eklenmiş oldu.

En düşük emekli maaşının en azından asgari ücret seviyesine çıkmasını beklediklerini belirten emekliler, açıklanan maaş artışıyla şok yaşarken rahat nefes almayı bekledikleri son baharlarında kara kışa mahkûm olup geçimlerini temin etmek için iş aramaya başladılar adeta.

Açıklanan artış emekliler arasında hak, hukuk anlayışını tamamen ortadan kaldırırken emeklilerin çalışma, prim gün sayılarına göre maaş artışından faydalanma kanunu da böylece ortadan kalkmış oldu.

1800, 3500, 3600, 5000 ya da 8000 bin gün prim ödeyen emekliler arasında hiçbir fark kalmadığı gibi yirmi beş yıl prim ödeyen emekli ile hiç prim günü olmayan, işe yeni başlayan asgari ücretli arasında da oldukça yüklü bir maaş farkı oluştu.

ONUNCU KÖY DİYORKİ

Emekli dernekleri bulunduğunuz konum gereği emeklilerden aldığınız vekâlet onların haklarını savunmak, üyeler arasında birlik ve beraberlik oluşturup yaşama şartlarına katkıda bulunmak, çözüm ve sosyal projeler üretmek olsa da bulunduğunuz yeri saltanat köşküne çevirip, seslerinizin kısıldığı bir süreçte bilesiniz ki hiçbir emekli size ödediği aidatları helal etmiyor.

Hesabını siz düşünün.

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.