DOLAR 32,1995 0.05%
EURO 35,0244 0.45%
ALTIN 2.449,88-0,47
BITCOIN 2238407-0,91%
SİGORTA HASTANESİ YIKILIYOR

SİGORTA HASTANESİ YIKILIYOR

16 Mayıs 2022 15:01
SİGORTA HASTANESİ YIKILIYOR

Okunma: 623 kez okundu.

   Yıllar önce sağlık hizmetlerinde kullanılmak üzere arsa bağışının yapıldığı dilden, dile konuşulan sigorta hastanesinde yıkım çalışmaları başlarken, bundan sonraki süreçte ilgili herhangi bir açıklama yapılmadı.

Yıllar önce sağlık alanında yatırım yapılması şartıyla hak sahipleri tarafından devletimize emanet edilen ve şehir hastanesinin oluşumuyla kaderine terk edilmiş olarak bırakılan önce Elazığ SSK. Hastanesi, sonrasında adına Harput Devlet hastanesi denilerek yaklaşık 53 yıl hizmet veren hastanenin yıkımına başlandı.

Hastanenin tarihine baktığımızda;

1969 yılında Elazığ SSK Hastanesi olarak kurulduğunu 2005 ise hastanelerin tek çatı altında toplanmasıyla hizmetine Elazığ Harput Devlet Hastanesi olarak devam ettiğini görüyoruz. Yapılan ve yenilenen ek binalar ve yerleşkesinde bulunan otoparkı, lojmanları ve diğer birimleriyle yaklaşık olarak 25.900 m2 arsa üzerinde kurulu olan hastanede ayrıca 17,500 m2 bina yerleşkesi bulunuyordu. Ayrıca binaya 1993 yılındaki ek bina yapımı ilave edilerek, tadilat ve yenileştirmeler sonucu toplam 4 ana bloktan oluşmaktaydı.

Hastane ayrıca 317 yatak, 45 poliklinik, 579 personeliyle birlikte sağlık hizmeti vermekte iken şehir içerisinde ulaşım sıkıntısı çekmeden hizmet ve ekipmanlarını yenileyerek şehrin yıllar boyu sağlık sektöründe yükünü çekmekteydi diyebiliriz.

Şehir hastanelerinin oluşturulmasıyla şehir merkezin de bulunan devlet hastanelerine ömrünü tamamlamış gözüyle bakılıp bir kenara itilmemeli sonucu Devlet hastanesinin yeri milli eğitim bakanlığına devir edilerek şehir merkezinde yıkımı gerçekleştirilen bir lisesin yeni yerleşkesi olmuş, sigorta hastanesi ise arsasının özel kişilere ait olmasıyla hiçbir şekilde bir projeye dâhil edilememişti.

Hafta içerisinde yıkımına başlanan ve görüntüsünü Onuncu köye özel olarak çektiğimiz hastane için önceki sayılarımızda yine özel fotoğraflarını çekip sizlere “Bir zamanlar hastane, şimdi oldular virane” manşet haberimiz ses getirmiş olacak ki hastanenin düştüğü duruma seyirci kalmayı benimsemeyen sahipleri tarafından yıkım işlerine başlanmış oldu.

Hastanenin kurulduğu bulunduğu alanın ne şekilde, nasıl, hangi hizmet için kullanılacağı bilinmezken bu konuda kamuoyuna da herhangi bir açıklama yapılmadı.

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.