DOLAR 32,8569 -0.01%
EURO 35,0918 -0.22%
ALTIN 2.445,48-0,20
BITCOIN 2075761-1,58%
ET FİYATLARINDAKİ ZAMLARIN NEDENİ

ET FİYATLARINDAKİ ZAMLARIN NEDENİ

20 Mart 2023 14:51
ET FİYATLARINDAKİ ZAMLARIN NEDENİ

Okunma: 116 kez okundu.

SAT-2 ŞAP VİRÜSÜ MÜ? MALİYET ARTIŞLARI MI?

Elazığ’da Ramazan Ayı öncesinde et fiyatlarında ki artışlar vatandaşları tedirgin etmeye devam ediyor. Vatandaşlar et fiyatlarına gelen zamları SAT-2 Şap Virüsünün ortaya çıkmasına bağlarken Hayvancılık sektöründe faaliyet gösterenlere göre ise fiyat artışlarının nedeni maliyet artışlarından kaynaklanıyor.

Tarım ve Orman Bakanlığı hayvanlarda görülen SAT-2 Şap Virüsünün yayılmasını önlemek amacıyla ithalat, ihracat ve kesim maksatlı sevkler dışındaki tüm hayvan hareketliliklerini yasaklamış, ülke genelindeki hayvan pazarlarını da kapatmıştı. Elazığ İl Tarım ve Orman Müdürü Ali Kılıç konu ile ilgili açıklamasında “Elazığ’da SAT-2 vakasına rastlanmadı ama bizler her türlü tedbiri alarak, Tarım ve Orman Bakanlığımızın belirlediği kriterler noktasında teyakkuza geçtik” demişti. Bu açıklamanın ardından Elazığ’da şu ana kadar 59 bin 800 hayvanın şap hastalığına karşı aşılandığı ve her hangi bir hastalığa rastlanılmadığı ve aşılama çalışmalarının ise sürdüğü bildirildi. fiyatları daha da çok zamlandırdı. SAT-2 şap virüsünü üzülerek ve korkarak karşıladık. Hayvanlarda görülen bu hastalık et fiyatlarına da yansıdı. Sürekli bir şeyler çıkıyor. Ne zaman gün yüzü göreceğiz? Ramazan ayı yaklaşıyor. Et fiyatları zaten pahalıydı, şimdi daha da zamlanacak gibi görünüyor. İnşallah et sorunu yaşanmaz” şeklinde konuştular.

Ülkemizde etin giderek azaldığını ve haliyle de bunun fiyatlara yansıyacağını belirten Elazığlı kasaplar; “Virüsten dolayı kasaplarda et azalacak. Et azalınca pahalılık daha da çok artacak.  Virüs vatandaşı korkuttu. Bu virüs azımsanacak bir virüs değil. Bu virüs ortaya çıktığından beri ete zam geldi. Et fiyatları normalde de pahalıydı virüsle birlikte daha da arttı. İşlerimiz azaldı. Vatandaşlar et alırken tedirgin. Müşterilerimiz azaldı. Et fiyatları hem pahalı hem de pahalı olduğu için vatandaşlar kasaplara artık eskisi kadar uğramıyor. ” dediler.

Hayvancılığın devlet tarafından desteklenmesi gerektiğinin altını çizen Elazığlı kasaplar;  “Hayvancılık ülkemizde artmış durumda olmasına rağmen maalesef ki ülkemizde et yok. Haberlerde gördüğümüz kadarıyla ülkemize et ithal edileceğini duyduk. Bu çok acı bir durum.  Meralarımız büyük ancak dışarıdan et alıyoruz. Konya gibi büyük bir tahıl ambarımız var fakat dışardan arpa ve buğday ithal ediyoruz. Meralarımız büyük ancak dışardan et alacağız. Hayvancılıkla uğraşanlara yeterince destekler olursa fiyatlar bu kadar artmaz. Devlet desteği şart” şeklinde konuştular.

Kasapların mağduriyet yaşadığını ve işlerin azaldığının altını çizen Elazığlı kasaplar “Et alırken zorlanıyoruz. Satarken de içimiz rahat etmiyor. Kasap olarak yapmamız gereken bir şey varsa söylesinler bize, yapalım. Devlet bizim gibi tüm kasapları düşünsün. Elimizden fiyat indirimi konusunda gerçekten bir şey gelmiyor. İşlerimiz düştü mağduruz. Mağduriyetimizi ancak devlet desteğiyle düzelebilir” dediler.

 

GEÇTİĞİMİZ HAFTA ELAZIĞ’DA ET FİYATLARI İSE ŞU ŞEKİLDE;

Bonfile 350 TL, antrikot 270 TL, dana biftek 270 TL, dana kuşbaşı 260 TL, kıyma 260 TL, dana kemiksiz et 260 TL, kemikli dana eti 200 TL, dana pirzola 220 TL, dana ciğer 150 TL, kuzu yüreği 120 TL, dana yüreği 160 TL, kuzu dalağı kuzu böbreği 120 TL ve kuzu takım kelle 75 TL değerlerinde izlendi.

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.