DOLAR 33,0949 0.3%
EURO 36,0320 0.09%
ALTIN 2.587,680,71
BITCOIN 21115851,88%

FAİZ SEBEP ENFLASYON SONUÇ!..

11 Nisan 2022 18:11

Okunma: 121 kez okundu.

Faiz dinen de yasaklanmış, hiçbirimizin onaylamadığı zengini daha zengin ederken, fakiri ve üreten kesimi ezen kapitalist düzenin en önemli enstrümanlarından birisidir. Ekonomist olmadığımdan işin incelikleri hakkında pek bir fikrim olmamakla beraber, hazinemizin ödediği faiz paralarının hepimizin parası olduğunu da bilmekteyim. Dile kolay, hazinemiz 3 ayda faize 77,7 milyar TL ödeme gerçekleştirmiş. Bunu isteyerek verilmediğini hepimiz biliyoruz, ancak bu sarmaldan da akıl ve sağduyulu davranarak kurtulabiliriz. Kuru inadın hiç kimseye bir faydası yoktur.

Hükümeti idare eden idarecilerimizin faize karşı açtıkları savaşı takdir ediyorum, ancak söylenen sözler ile yaşanılan gerçeklerin farklı olduğunu düşünüyorum. Gelişmelerinde faizi beslediğini görmemek mümkün olmuyor. Ülke ülke sıcak para arayan iktidar, kendi öz kaynaklarını anlamsız bir biçimde har vurup harman savuruyor. Daha önceki iktidarlar tarafından denenip, devlete getirdiği anormal yük daha hafızalarda kaybolmamışken; zenginin parasını sisteme çekip, bir de ona kur garantisi verir ve bunu da hazinden ödemeye kalkarsanız, işin sonu meçhule yolculuktur.

Para bulamadığınız zaman faiz ile size para verecek sistemleri hemen yanı başınızda bulabilirsiniz. Bu devlet hepimizin. Kişisel ve tek bakış açısından alınan kararların faturalarının tüm topluma ödetildiği unutulmamalıdır. Devlete anormal bir yük getiren uygulama ya da politikaların tekrar acilen gözden geçirilmesi gerekmektedir.

Parayı bulmanın tek ve en sürdürüle bilinir yolu üretimdir. Üretirsin malı, satar ve parayı bulursun. Sonra faizle borçlanmana gerek kalmaz.

Aslında büyük resime baktığınızda dünyadaki modern kölelik sisteminin faiz adı altında ilerlediğini görebilirsiniz. Para sahibi büyük aileler devletlere, iktidarlara paralarıyla yön verip istediği gibi hareket etmektedirler. Bu sistemin dışına çıkmaya çalışanların ise işi çok zordur.

Devletimizin en kısa sürede bu faiz, enflasyon ve üretimsizlik girdabından kurtulmasını, halkın ve hakkın çıkarlarının kollanmasını temenni ediyorum.

Selam ve Saygılarımla.

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.