DOLAR 33,0947 0.3%
EURO 36,1190 0.33%
ALTIN 2.597,201,08
BITCOIN 21178402,31%

FUTBOLDA ÇÖKÜŞ NEDENLERİ

28 Mart 2022 15:57

Okunma: 131 kez okundu.

Bir spor kulübünün, sportif faaliyetlerinde istenenler, sağlıklı bir kulüp yapısı ve sporda  başarısının her konuda sürekliliğidir.

Bu amaca giden yol ise, spor bilimleri verilerinin kulüp koşulları ve yöre insanın özelliklerine uygun bir şekilde uygulanmasından geçer. Spor bilimleri ile ilgili olarak teorik ve pratik bilgi becerilerinin  en verimli ve yaygın olarak kullanıldığı antrenör ve sporcunun eğitim – öğretim alanlarında elde edilecek başarılar, doğrudan bu amaca hizmet ederler

Ancak üzülerek belirtmek gerekir ki, en basitinden spor ve bilim ilişkisinin önemi kulüplerimizde de kişilerce de yeterince anlaşılmamıştır. Bu konularda olumlu düşünüldüğü söylenmiş, ancak uygulama yetersiz olmuş veya tam tersi çalışmalar yapılmıştır.

Sporda başarısızlığa neden olan temeldeki asıl gerçekler, özellikle spor bilimin  gereken önemin verilmemesinde yatmaktadır.

Çünkü, spor bilimlerine dayalı antrenör eğitimi konusunda yapılan çalışmalar yetersiz kalmıştır. Hangi spor dalında olursa olsun bir sporcu kendi yetenek ve yeterlikleriyle bir yere kadar gelip başarılı olabilir. Ancak çağımızın gereği şudur; spor bilimine dayalı antrenmanlarla sporcuyu müsabakalara hazırlayıp, yönetip, yönlendiren, üstün mesleki niteliklere
sahip bir antrenör, sporcuyu daha üstün, sürekliliği olan ve bilinçli olarak elde edilen başarılara ulaştırır.

Sporcuyu başarıya çok motive etmenin az motive etmek kadar zararlı olacağını, takım sporlarındaki grup dinamiğini vb. gibi pek çok konuyu spor psikolojisi dersinde, doping, sür antrenman, sakatlıklar, ilk yardım vs. gibi pek çok konuyu spor hekimliği dersinde spor dalına özgü beslenme, besin maddeleriyle ilgili vitamin, kalori vs. gibi konuları beslenme dersinde, spor eğitim ve öğretim temel ilkelerini metodik, didaktik, çocuk ve gençlerle ilgili eğitimin evreleri ve özelliklerini vs. gibi konuları pedagoji dersinde, solunum, iskelet ve insan vücudundaki başlıca sistemlerle ilgili bilgileri ve bunlarla ilgili konuları spor fizyoloji ve anatomi derslerinde ve diğer bilimleriyle ilgili  ders konularını ve spor dalıyla ilgili teknik, taktik
derslerini birbirlerini tamamlayan antrenörlük kurslarında, belli bir öğretim programı çerçevesinde görüp anlayarak öğrenen ve bunları yaşama geçirebilen antrenör, sporda başarının en önemli ve vazgeçilmez insan faktörüdür.

Tüm bu gelişmelere karşın, geçmişte yetiştirilmiş antrenörlerin çoğu bu konularda eksik veya yanlış yetiştirildiklerinden ve o günden bu yana spor bilimleriyle ilgili çağdaş gelişmeleri izleyemeyerek, büyük bilgi ve deneyim eksikliği içine düştüklerinden eğitim sorunları çok ciddi ve büyük boyutlara ulaşmıştır.

Bugün antrenörlerimizin büyük bir çoğunluğu çağdaş gelişmelerden  habersizdirler. Bu nedenle antrenörler birkaç yıl veya daha uzun  süre önceki kurslardan kalan  bilgi ve deneyimleriyle çalışmalarına devam etmektedirler. Çağın gerisinde kalmış olan reçete antrenman programları peşinde koşmaktadırlar. İşte bu nedenlerden dolayı kulüplerimizde ve ilimizde istenilenin aksine sporda ve özellikle futbolda bir çöküş yaşanmaktadır. Bu çöküş ne yazık ki, böyle devam ettiği müddetçe
daha kötü sonuçlar doğuracak, yarınlarımız çöküşün dramını yaşayacaktır.

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.