DOLAR 32,4078 0.15%
EURO 34,5610 0.31%
ALTIN 2.458,860,85
BITCOIN 21173232,87%
GAZETECİLİKTE İTİBAR DOĞRU HABER İLE OLUR!…

GAZETECİLİKTE İTİBAR DOĞRU HABER İLE OLUR!…

15 Mart 2022 16:51
GAZETECİLİKTE İTİBAR DOĞRU HABER İLE OLUR!…

Okunma: 110 kez okundu.

Haber : Şakir Kahraman/Gazetecilik, zor meslektir her önüne gelen insanın yapacağı iş değildir, şartlar ne olursa olsun tarafsız olacaksın, doğru haber yapacaksın şahsi kinini nefretini kusmak için gazetecilik yapmayacaksın, düşmanın dahi olsa iftira atıp karalamayacaksın yapılan doğruları alkışlayacaksın, en yakının bile olsa ortada yanlış varsa engel olacaksın. Taktir ve tenkit edilmeyle haddini değil dersini alacaksın, mesleğinden önce gönül adamı olacaksın.

Sevgili okurlar iki gün önce haber sitelerini gezinirken Elazığ’da bir haber sitesinin bir haberi gözüme ilişti başlık aynen şuydu; ”Müflis tüccar eski defterleri karıştırırmış” ata sözü gerçek oldu ve üst başlıkta  “Elazığ Belediyesi çok şükür bir ilk daha yaşattı…! ilgimi çekti okumak istedim; olur ya bizim atladığımız bir haber mi var acaba diye merak ettim haberin içeriğini okuyunca haberin tamamen sansasyonel olduğunu tamamen Elazığ belediyesini ve Elazığ belediye başkanını karalamaya yönelik bir haber olduğunu hayretler içerisinde okudum keşke haberin içeriği doğru, art niyetsiz olsaydı, bizde tebrik eder haberi paylaşırdık maalesef yanıldık, haberin konusu şu; Elazığ belediyesi alacaklarını tahsil etmek için belediyeye borçlu olan vatandaşların banka hesaplarına haciz yolu ile bloke koymuş, ve bu konu Elazığ’daki bir haber sitesinde sanki ilk defa oluyormuş gibi haber yapılarak kamuoyuna servis edilmiş, oysaki bırakın Elazığ belediyesini Türkiye deki bütün belediyeler alacaklarını vatandaştan tahsil etmek için, aracına gayrimenkulüne ve banka hesaplarına haciz ve bloke koyar ayrıca belediyeler iller bankasından alt yapı için kredi kullanmak istediğinde iller bankası ana sözleşmesi gereği belediyelerin gelir gider tablosuna bakar ve belediyelere vatandaşlardaki alacaklarınızı tahsil ediniz diye talimat verir bu bilgilerden yoksun olan sözüm ona bu gazeteci takip ettiğim kadarıyla Elazığ belediye başkanına olan şahsi kininden dolayı veya birilerinin ”Gazına” gelerek yazmışta yazmış. Gazetecilik şahsi sorunlarını kamu sorunuymuş gibi servis etmez, milletin sorunlarını kendine gaye edinir.

Haber yazmak kolay, fakat yazılan her haberin belge ve delili olması gerekir. insanları karalamak için Haber yazılmaz, haber yapılmaz, haber şahsi tohumlarla yamanmaz, eğer varsa art niyet hiç bir değeri olmaz. Yanlış haber ve haddini aşan cümleler Bağdat tan döner, yakmaya çalıştığınız ateş bir kaşık suda sönüp gider, yaptığınız işin hiç bir kıymeti harbiyesi kalmaz sonra madara olursunuz çıktığınız yolda.

Şimdi sormak isterim size, vergimizi, Elektrik, su, doğalgaz faturalarımızı , Telefon faturalarımızı, Trafik cezalarımızı, kredi kartı ödemelerimizi zamanında ödemeyip  aksattığımız ya da keyfiyetimize bıraktığımızda,  zamanında ödeyen vatandaşla ödemeyen arasında fark kalır mı, devletin hazinesi, kamu işleyişi senin keyfine göre hareket eder mi hiç. Devlet kamu gücü olduğuna göre belediye veya diğer kurum ve kuruluşları bu gücün hizmet makamı olarak senden, benden olan alacağı hakkı olan parayı almadan, tekrar nasıl bu millete hizmet verebilecek sordun mu hiç kendine.?

Kaldı ki; Elazığ belediyesinin alacaklarını tahsil etme konusunda bu yola başvurması kendi uygulaması  olmayıp kanunlar çerçevesinde yapılması gereken bir uygulamadır. O vakit adama sormazlar mı,  madem belediyeyi yazıyorsun, elektriği, doğalgazı, telefonu niye es geçiyorsun diye.

Elazığ belediyesinin yaptığı doğru olmakla beraber  yapılan uygulama kanunlar çerçevesinde en doğal haktır, haberi yapan sitenin bu konudaki haberi yanlış ve karalama amaçlıdır.

Kul hakkına girmek insanları karalamak şahsi kin nefretini bu şekilde kusmak kazandırsa kazandırsa sadece İTİBARSIZLIK kazandırır…

Atalarımız ne demiş ”Düşmanın Bile Mert Olanı Makbuldür ” Kıssadan hisse…

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.