DOLAR 32,8570 -0.02%
EURO 35,1640 -0.07%
ALTIN 2.448,11-0,09
BITCOIN 2087291-1,12%
GÖÇTEN DOLAYI ELAZIĞ CİDDİ SORUNLARLA KARŞI KARŞIYA

GÖÇTEN DOLAYI ELAZIĞ CİDDİ SORUNLARLA KARŞI KARŞIYA

13 Mart 2023 14:48
GÖÇTEN DOLAYI ELAZIĞ CİDDİ SORUNLARLA KARŞI KARŞIYA

Okunma: 188 kez okundu.

GÖÇTEN DOLAYI ELAZIĞ’DA BAŞTA BARINMA SORUNU OLMAK ÜZERE BİR ÇOK SORUN GÜN YÜZÜNE ÇIKMAYA BAŞLADI…

Çok sayıda depremzedenin Elazığ’a göçüyle birlikte başlayan tartışmalar devam ediyor. Deprem bölgelerinden Elazığ’a başlayan göçle birlikte barınma, istihdam, sosyal yaşam, uyum ve ekonomik sorunların başlayacağını belirten vatandaşlar tedirgin.

Deprem sonrasında Elazığ’da ciddi yıkımlar yaşanmamış olsa da ağır hasar alan binlerce yapının olması ve akabinde Elazığ’ın bu denli fazla göç alması vatandaşları tedirgin etti.

Elazığ depremden etkilenen bir il olmasına rağmen Elazığ’a gelen yaklaşık 50 bin kişi yurtlar, misafirhaneler ve akrabalarının yanında barınıyor. Elazığ’ın Baskil ilçesinde de yaklaşık 15 bin depremzede misafir ediliyor.

Göçle birlikte Elazığ’da; barınma, istihdam ve ekonomideki yükün artacağı öngörülürken göçlerin; sosyal, ekonomik ve psikolojik yönü Elazığ’da ağırlığını hissettirmeye başladı. Hızlı fiyat artışları ve zamlar konut ve gıda fiyatlarında kendini hissettirirken, kentteki kalabalık ve trafik yoğunluğu da göze çarpıyor.

2020 yılında Elazığ’da meydana gelen depremin etkisinin halen daha devam ettiğini belirten vatandaşlar; “Biz Elazığlılar olarak 2020 yılında da büyük bir deprem yaşadık. Depremin etkisini hâlâ atlatamamışken Kahramanmaraş merkezli depremlerden de ciddi derecede etkilendik ve yıprandık. Elazığ’da ki konut sayısı biz Elazığlılara yetmiyorken depremzedelere nasıl yardımcı olacağız?

Elazığ’da da ağır hasarlı yapı sayıları oldukça yüksek. Biz de depremzedeyiz.  Elazığ’da konut sayısı yetersiz. Deprem bölgelerinden ilimize binlerce kişi geldi. Halen daha yurtlarda, otellerde, misafirhanelerde kalan depremzede vatandaşlarımız var.  Depremzede vatandaşlarımız nereye kadar yurtlarda kalacaklar? Bir taraftan ne kadar konutlar yapılsa da bir taraftan da aynı şekilde hasar alan konutlar yıkılıyor” ifadelerini kullandılar.

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.