DOLAR 31,3677 0.42%
EURO 34,0595 0.51%
ALTIN 2.101,432,38
BITCOIN 1935254-0,62%
Göreve Geldiği Günden İtibaren Başarılı Çalışmalara İmza Atan, Sabahattin KAYA; AKÇAKİRAZ’IN ÇEHRESİNİ DEĞİŞTİRDİ…
  • Elazığ Onuncu Köy
  • Gündem
  • Göreve Geldiği Günden İtibaren Başarılı Çalışmalara İmza Atan, Sabahattin KAYA; AKÇAKİRAZ’IN ÇEHRESİNİ DEĞİŞTİRDİ…

Göreve Geldiği Günden İtibaren Başarılı Çalışmalara İmza Atan, Sabahattin KAYA; AKÇAKİRAZ’IN ÇEHRESİNİ DEĞİŞTİRDİ…

5 Aralık 2023 18:17
Göreve Geldiği Günden İtibaren Başarılı Çalışmalara İmza Atan, Sabahattin KAYA; AKÇAKİRAZ’IN ÇEHRESİNİ DEĞİŞTİRDİ…

Okunma: 382 kez okundu.

Akçakiraz Belediye Başkanı Sabahattin Kaya göreve geldiği  30 Mart 2014 yılından bu yana yapmış olduğu hizmetlerin ve asli görevinin yanı sıra sosyal anlamda da başarılı çalışmalara ve ilklere imza atarak, ilimizdeki en başarılı belediye başkanı profili çizen isim olarak dikkat çekiyor… 

Sabahattin KAYA; Altyapıdan, Üstyapıya, Semt Sahalarından, Gençlik Merkezine, Bir çok konudaki eksikleri tamamalayıp hizmete sunarak adeta Akçakiraz’ın çehresini değiştirdi…

Başkan Kaya, Akçakiraz’da yaptıkları projelerle önemli gelir kaynakları elde ettiklerini belirterek “EDS sistemi kurduk ve insanların can güvenliğini kontrol altına aldık. Eskiden burada hız limiti 50’ydi şimdi 82’ye çıkardık ama hız kontrol sistemini 3 milyon TL’ye biz kurduk. Şu anda oradan bize aylık 500 Bin TL para geliyor ve bu bir ufuk projesidir. Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde güneş enerji santrali olan tek belediyeyiz. Aylık 21 bin Dolar bir gelir getiriyor. Cumhurbaşkanımız, ‘810 belediye başkanı arasında en başarılı olanı sensin’ dedi. Yansımalarını gördü ve ödülle bizi onurlandırdı. Biz bu ödülü Elazığ adına aldık. Belediyeyi borçlandırmadan hizmet etmek çok önemli.. Biz bu yatırımları yapmamış olsaydık pandemi ve deprem nedeniyle 50 aydır maaş ödeyemeyen bir belediye olacaktık” dedi.

YOLA ÇIKTIĞIMIZ İLK GÜNDEN BU GÜNE SAYISIZ PROJELERİ HAYATA GEÇİRDİK…

Akçakiraz’ın önemli sorunlarını çözmek için yola çıktıklarını ve bu sürecin oldukça bereketli geçtiğini belirten Başkan Sabahattin Kaya: “2014 yılında Akçakirazlı hemşehrilerimizden 5 yıllık yetki aldığımızda bazı vaatlerimiz vardı. Belediye hizmet binasını güzelleştireceğiz, ulaşım sorununu, su problemini çözeceğiz, demiştik. Bunlar Akçakiraz’ın çok önemli sorunlarıydı. Akçakiraz için merkeze 6 km mesafede olan, bir tarafında Türk Hava Meydanları’nı barındıran, bir tarafında OSB olan ve çift lokasyonlu hem Bingöl hem Diyarbakır yol üçgeninde yer alan, Elazığ’ın ekonomisine yön veren şirin bir belde, diyebiliriz. Beldemiz gerçekten gelecek vadeden bir belde.  Biz istiyorduk ki bu bayındırlık sorunları çözülsün, Akçakiraz yıldızlaşsın, Akçakiraz markalaşsın, Akçakiraz şehrin gıpta edilen yaşam alanı olsun. Süreci bu şekilde okuduk ve bu şekilde çalıştık. Ben sürecin çok bereketli geçtiğine inanıyorum. Vatandaşın iyi niyetini üzerimizde gördük. Dua ve temennilerini vatandaşlarımız bizim üzerimizden hiç eksik etmedi. O sebeple heyecanımıza heyecan kattılar, azmimiz ve coşkumuz hiç eksilmedi. Ben bu sebepten dolayı Akçakiraz’ın kadim halkına yürekten teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

BELDEMİZDE; SU, ULAŞIM, TEMİZLİK, SORUNU TAMAMEN ÇÖZÜLDÜ…

20 Milyon TL’lik bir yatırımla beldenin önemli bir sorununa neşter vurduklarını belirten Akçakiraz Belediye Başkanı Kaya, açıklamasını şu ifadelerle sürdürdü: “Aslında toprak üstü yatırmalarını herkes yapabilir. Kadın yaşam ve gençlik merkezlerini, hizmet binalarını paranız olur yaparsınız ya da belediyeyi borçlandırır yaparsınız. Ama su, ulaşım, temizlik, kanalizasyon gibi sorunları olan bir beldeye siz kalkar bu işleri yapalım derseniz ofsayta düşersiniz. Neden çünkü bütçe, kaynak ve finansman yok. Biz su problemini çözdük. Bu zor zamanlarda Türkiye’de hiç kimseye nasip olmayan, 183 km su hattının ihalesini 20 milyon TL’ye yaptık. Biz bunu yaptık ve bitirdik. Yavru muhalefetin ya da ana muhalefetin belediye başkanları gibi yapacağız, edeceğiz demiyoruz. Ben yaptım ve bitirdim.”

“ALTYAPI TAMAMEN YENİLENDİ”
Altyapıya yapılan yatırımın vatandaş tarafından tam anlaşılmadığını bu nedenle süreç içerisinde tepkilerle de karşılaştıklarını belirten Başkan Sabahattin Kaya, şunları kaydetti: “Altyapının tümünü yeniledik. Skala sistemini kurduk, yeni su depoları kurduk.Bizim şöyle bir şanssızlığımız var, durumu anlatamadık. Son üç yıldır biz bu çalışmanın içerisindeydik. Akçakiraz’ın sokakları, mahalle araları Ortadoğu’daki bir şehir gibi darmadağın oldu. Borular havadan döşenmiyor, sokakları kazıyorsunuz, boruları döşüyorsunuz, müteahhit öyle bırakıyor. Biz üstünü kapatma, sıkıştırma yapma, imkan buldukça rehabilite etme işlemlerini yapmaya çalıştık. Şimdi biz bunları yaparken vatandaş çoğu zaman sitemini ifade etti. Adam hizmete bakmıyor, yerin altında olan biten çalışmaya bakmıyor. Biz toprak üstünde sosyal donatı alanları yapsaydık, çevre düzenlemeleri, peyzaj çalışmaları yapmış olsaydık vatandaşı cezbederdik ama bununla sadece vatandaşı kandırmış olurduk.

Altyapı çalışmalarının tamamlandığını ve sırada imar planı yapmayı planladıklarını belirten Başkan Kaya şu bilgileri verdi: “Eğer 20 milyonu toprak üstünde yatırıma dönüştürmüş olsaydım, Elazığ değil Türkiye beni konuşurdu. Biz zor olanı tercih ettik ve adımlarımızı ona göre attık. Toprak altının tümünü yapıp bitirdik. Toprak üstünde yapmayı planladığımız yeni bir revizyon imar planı var. Onu da hayata geçirirsek kamu alanlarımız oluşacak. Kamu alanlarını oluşturduğumuz zaman da cami alanlarıyla, sosyal donatı alanlarıyla, gençlik merkezi alanlarıyla, Gençlik Spor’a devredeceğimiz spor kompleksi alanlarıyla çıkmaz sokaklarınızı açmış oluyorsunuz. Bunun sürecine de başladık, bunun içinde ciddi bir kaynak ayırdık.”

AKÇAKİRAZ’IN KADERİ DEĞİŞTİ. AKÇAKİRAZ KALKINIRSA ELAZIĞ KALKINIR
Hedeflerinin az hatayla çok iş yapmak olduğunu belirten Başkan Sabattin Kaya: “Akçakiraz Belediyesi olarak yaptığımız çalışmalar Akçakiraz’ın kaderini etkileyen çok önemli adımlardır. Tabi bu çalışmalar çok uzun zaman alıyor. Valilik, bakanlık, askı süreci gibi süreçler var. Hedefimiz az hatayla çok iş yapmak. Memnuniyetin en yüksek olduğu, sürdürebilir, yönetilebilir, insanların teveccühüne layık olacak bir plan yapmak lazım.Çünkü biz biliyoruz ki Akçakiraz kalkınırsa Elazığ kalkınır” dedi.

“KÜLTÜR MERKEZİ ve GENÇLİK MERKEZİ YAPTIK”
Beldede inşa edilen kültür merkezinin bölgede tek olduğunu belirten Başkan Kaya,  “Bölgede parmakla gösterilen Belediye Kültür Merkezi projesini tamamladık. Çok fonksiyonel hale getirdik ve burada gençlerimizle sürekli buluşuyoruz. Çocuklarımıza ders çalışma imkanı sağladık. Orada emlak servisimizi açtık, personelle halk toplantılarımızı 120 kişilik toplantı salonumuzda yapıyoruz. Bölgede böyle bir yapı yok.”
Kamu yatırımlarının büyük önem taşıdığını ve bu yatırımların bir başarı olduğunu dile getiren Başkan Sabahattin Kaya, açıklamasına şu sözlerle devam etti: “Fiber optiğin tamamını yaptık, internet sorunumuz ortadan kalktı. Kamu kaynaklarını, kamu yatırımlarını Akçakiraz’a kazandırmak aslında başarıdır. Doğalgaz çok büyük bir imkan, büyük bir yatırım, insanlar için rahat bir yaşam alanı oluşturuyor. Sefanın bol olduğu kahrın az olduğu bir imkan sunduk kendilerine. Vatandaşlarımız da tüm bu çalışmalarımızın karşılığından memnuniyetlerini ifade ediyor. Burayı tercih etmelerinin sebebi, buranın temizlik sorunu, ulaşım sorunu, internet sorunu, eğitim sorunu olmamasıdır.”

“ALTIN ÇEVRE’YE SAĞLIK MERKEZİ”
Altınçevre’ye kazandırılan sağlık merkezi projesi hakkında da bilgiler veren Başkan Kaya, şunları söyledi: “Vatandaşlar bizden sağlık ocağı istedi, ve bizde hemen inşa ettik sağlık ocağı şu anda Altın Çevre’ye hizmet veriyor. Vatandaşlarımız memnun. Yıllardan beri okul ihtiyacımız vardı, bu ihtiyacı gideren Fikri Küçükel ve Nüket Küçükel Ezberci’ye teşekkür ediyorum. Bizi kırmadılar Akçakiraz’a yatırım yaptılar. Bu bize olan dostluk hukukundan dolayı gerçekleşti. Şu an insanları cezbeden bir belediye hizmet binamız var ve birçok belediyeyi kıskandıracak araç ekipmanımız var. İtfaiye aracımız 1980 modeldi gitmiyordu, bu aracı yeniledik. Hizmet konusunda ısrarcı olmazsanız, attığınızı vurmazsanız hiçbir şey alamazsınız.”

GES (GÜNEŞ ENERJİ SİSTEMİ)

Başkan KAYA; Beldemizde GES sistmeni kurarak belediyemize önemli ölçüde maddi kaynak sağlamış olduk bizim gibi küçük bütçeli beleiyelerin en büyük sorunu projeleri hayata geçirmek için kaynak temin etmek bizler bu kaynağı oluşturmak adına GES sistemini kurarak belediyemize önemli ölçüdekaynak akışı sağlamış durumdayız.

HGS (HIZLI GEÇİŞ SİSTEMİ)

Başkan Sabahattin KAYA; beldemiz çok önemli bir lokasyondadır bir taraftan Bingöl karayolu diğer taraftan Diyarbakır Karayolu her iki ana yoldan günlük araç geçişlerini tesbit ettik ve bu iki anayol şehirlerarası yol olma sebebiyle bu iki anayolda seyir eden araçların süratli gittiklerini gördük ve bu yüzden bir çok ölümlü kazalar yaşanırken bizler buna çözüm olarak HGS sistemini kurarak hem bölgemizdeki vatandaşların can güvenliğini sağlamakla beraber belediyemize çok ciddi bir şekilde gelir elde etmiş olduk bu projelerden gelen paralar ile Akçakiraz beldemize hizmet ediyoruz ve hizmet etmeye devam edeceğiz.

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.