DOLAR 32,7878 1.53%
EURO 35,1602 0.53%
ALTIN 2.456,522,76
BITCOIN 2163726-0,01%
HARPUT’TAN BU GÜNE EDEBİ ŞAHSİYETLER

HARPUT’TAN BU GÜNE EDEBİ ŞAHSİYETLER

28 Şubat 2022 14:14
HARPUT’TAN BU GÜNE EDEBİ ŞAHSİYETLER

Okunma: 82 kez okundu.

AKÇA SÜNDÜS ARSLAN Eğitimci, şair. 1971 yılında Elazığ’ın Keban ilçesinde dünyaya geldi. İlk ve ortaokulu Keban’da tamamladı. 100. Yıl Üniversitesi Eğitim Fakültesini bitirerek öğretmenlik mesleğine Erzurum’un Horasan ilçesinin Alagöz köyünde başladı Daha sonra Ankara, Bala, Zile, Niksar ve Tokat’ta görevine devam etti. Halen Tokat İbn-i Kemal İlköğretim Okulunda öğretmen olarak çalışmalarını sürdürmektedir. 1992’de evlendi, bir kız, bir erkek çocuk annesidir. Sündüs Arslan Akça’nın yazı ve şiirleri Kümbet, Herfene ve Bizim Ece, Töre dergileri ile İş’te Vizyon gazetesinde yayımlanmaktadır. Kümbet dergisinin yayın kurulundadır. Ayrıca iki internet sitesi asanatlar.com ve yerlikirler.com’un yazar/şair kadrosundadır. İLESAM ve TOŞAYAD (yönetim kurulu) üyesidir. ESERLERİ (Şiir): Fırat’ın Kızı, Aşkın Mahrem Elleri.

AKTAŞ METİN Romancı. 1956, Ovacık / Tunceli doğumlu. Elazığ’da yaşadı. Cennetin Ölümü adıyla basılan Beyaz Dağ dosyası ile 2003 Tudem Edebiyat Ödülleri yarışmasında mansiyon ödülü kazandı. Türkiye Yazarlar Sendikası üyesidir. ESERLERİ (Roman): Munzur Efsanesi, Gerçek ve İşkence, Hamal Dersimli Bektaşi, Acı Fırat Asi Fırat, Sürgün, Nişancı, Dicle, Harput’taki Hayalet, Cefr, Son Derviş, Rüzgar Ateş Gibi Yakıyordu, Avesta, Yezda, Uzun Yaz, Gelincik Tarlası, Bozkır Gülü, Dilsiz, Burseya Dağı ve Cennetin Ölümü (çocuk romanı, 2005).

AKYÜREK BÜLENT 1969 Elazığ doğumlu olan Bülent Akyürek, 1985 yılında Ankara’ya yerleşmiş, çok sayıda dergi çıkartmış ve batırmıştır. On yedi yaşından itibaren romanları yayınlanmıştır. Hiç siyasete bulaşmayan Bülent Akyürek, 35 yaşına kadar Türkiye’nin en tehlikeli ateist, nihilist adamıydı. Hidayetten sonra edebiyatı bırakarak eleştiri kitapları yazmıştır. Bülent Akyürek, hidayete erdikten sonra artık ne yaparsa yapsın ne yazarsa yazsın Allah için hepsi olacak diye söz vermiştir. Onlardan bazıları: Ve Tanrı Ağladı, Cinnetim Cennetimdir, Yağmur Getiren Fırtına, Zamanın Efendisi VS… Hidayetten sonra edebiyatı bırakıp eleştiri kitapları yazdı: Kadınlar Üstüne Ahmet Abi’nin Gözünden Kaçanlar, Yılgın Türkler, Seviyordum Söyleyemedim, İçinizdeki Öküze Oha Deyin, Öğlen Namazına Nasıl Kalkılır? Hiçbir Dönemde İki Ayakkabı Veya İki Gömleği Olmadı. On yedi yıl boyunca kitapları çok az sattı, altı yıldır satış rekorları kırıyorlar ama korsandan dolayı eline bir şey geçmiyor. Aynı zamanda yol parasını karşılayan herkese ve her yere söyleşi için gitmektedir. 35 yıllın geçmişinin hatalarını hem beyni ile hem de ayakları ile düzeltmeye çalışmaktadır.

AKYÜREKLİ MAHMUT Mahmut Akyürekli, Araştırma – İnceleme, Azınlıklar & Etnik Gruplar, Başvuru Kitapları kategorilerinde eserler yazmış bir yazardır. Mahmut Akyürekli aslen Bingöl Karlıova nüfusuna bağlıdır. Öğretmen Okulundan mezun olmuş ardından Fırat Üniversitesi Tarih Bölümünü 1983 senesinde tamamlamıştır. Üniversite eğitiminin ardından Yüksek Lisans eğitimini yarıda bırakmış, 10 senelik öğretmenlik hayatını da noktalamıştır. Ardından serbest hayatı tercih etmiştir. 2010 senesinde Akademik çalışma ve araştırma alanına dönmüş daha sonra, Ankara Üniversitesi Türk İnkılap Tarihi Enstitüsü’nde yüksek lisans yapmıştır. Tez konusu olarak ise, Dersim Olaylarının Sebep ve Sonuçları, Dersim Kürt Tedibi isimleri ile kitap olarak yayınlanmıştır. Ulus devlet Kürt ilişkileri, Yakın dönem Kürt Tarihi Milli mücadele ve Cumhuriyetin kuruluş dönemi 1. Cihan Harbi kafkas cephesi üzerine çalışmaları bir çok dergi ve gazetede yayınlanmıştır. Eserleri; Dersim Kürt Tedibi, Dersim Kürt Tedibi 1937-1938, Gerekçe ve Hükümleriyle Şark İstiklal Mahkemesi Kararları (2 Cilt Takım), Koçkıri Kırımı, Kürt Sorunu Seti (5 Kitap Set), Kürtlerle Türkler olarak sayılabilir.

ALP MURAT 1974 yılı Elazığ doğumluyum. Türk Dili ve Edebiyatı öğretmeniyim. İlk, orta ve liseyi Elâzığ’da, yüksek tahsilimi ise 2000 yılında Ömer Halisdemir Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünde tamamladım. Öncelikle seçkin bir okur olmaya gayret ediyorum. Özellikle divan edebiyatı ilgi alanım. Edebi dergiler olmazsa olmazım. Aylık birkaç dergi takip ederim. Edebi çalışmalarıma 2011 yılında başlamış olup ilk eserlerim 2015’te çıkan Aşkımız Bize Kalsın ile Lal Aşık’ tır. 2016 yılında ise ilk romanım Aşkımın Bestesi çıkmış olup yakında 5.baskıya girecek. 2018’de Kış Türküsü romanım çıktı ve 4.baskıda şu an. 2021 yılında ise Böğürtlen Rengi isminde deneme türünde seçki olan kitabım çıktı. Yakında yeni romanım okurlarımla buluşacak inşallah.

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.