DOLAR 32,2202 0.11%
EURO 35,0657 0.57%
ALTIN 2.451,48-0,40
BITCOIN 22540600,25%
HERGÜN BİR AYET BİR HADİS

HERGÜN BİR AYET BİR HADİS

13 Nisan 2022 11:57
HERGÜN BİR AYET BİR HADİS

Okunma: 50 kez okundu.

  • GÜNÜN AYETİ KERİMESİ●

بِسْمِ اللهِ الرَّحْمَنِ الرّحِيمِ

يَا بَن۪ٓي اِسْرَٓاء۪يلَ اذْكُرُوا نِعْمَتِيَ الَّت۪ٓي اَنْعَمْتُ عَلَيْكُمْ وَاَنّ۪ي فَضَّلْتُكُمْ عَلَى الْعَالَم۪ينَ ﴿١٢٢﴾

وَاتَّقُوا يَوْمًا لَا تَجْز۪ي نَفْسٌ عَنْ نَفْسٍ شَيْـًٔا وَلَا يُقْبَلُ مِنْهَا عَدْلٌ وَلَا تَنْفَعُهَا شَفَاعَةٌ وَلَا هُمْ يُنْصَرُونَ ﴿١٢٣﴾

{122} Ey İsrâiloğulları!  Size ihsân ettiğim nimetlerimi ve bir zamanlar sizi bütün kavimlere üstün kıldığımı hatırlayın!

{123} Hem öyle bir günden sakının ki, o gün kimse kimsenin yerine bir şey ödeyemez, kimseden bir kurtuluş bedeli alınmaz, kimseye şefaat fayda vermez ve hiç kimseye yardım da edilmez.

( BAKARA 122-123 )

GÜNÜN HADİSİ ŞERİFİ

“Bir kimseye bir nimet verilir de onu (hayırla yâd ederek) dile getirirse, onun şükrünü yerine getirmiş olur. Eğer onu(kimseye söylemeyerek) gizlerse ona nankörlük etmiş olur.”

(D4814 Ebu Davud, Edep, ı 1 )

ESSELAMÜ ALEYKÜM

Burada Cenâb-ı Hak, İsrâiloğulları’na verdiği nimetleri yeniden hatırlatmaktadır. Bu hatırlatma; onların gayretlerini tazelemek, kalplerinde imana doğru bir canlanış sağlamak ve kendilerine en büyük bir nimet olarak gönderilen Peygamber Efendimize tabi olmaya teşvik etmek maksadıyla yapılmaktadır. Kur’an-ı Kerîm’in beyanlarına göre bu nimetlerden bazıları şunlardır: Allah Teâlâ’nın onları Firavun ’un elinden kurtarması, üzerlerine zahmet çekmeden karınlarını doyuracakları bıldırcın eti ve kudret helvası indirmesi, zillet ve baskıdan kurtarıp ülkelerinde iktidar vermesi, içlerinden peygamberler göndermesi, Tevrat’ı indirmesi, peygamberlerine itaat ettikleri dönemlerde onları diğer bütün kavimlere üstün kılmasıdır.

Bu kadar büyük ve muazzam nimetlerin kıymetini bilememek ve şükrünü ifa etmemek, şüphesiz azab-ı ilâhîyi celbeder. Bu sebeple hemen akabinden şiddetli bir uyarı gelmektedir. Yüce Rabbimiz onları ve onlar vesilesiyle bütün kullarını şiddetli ve belalı bir gün olan kıyamet gününden sakındırmaktadır. Gerçekten o günden korkulmalıdır. Çünkü hiç kimse başkası adına bir şey yapamayacak, ne başkasına günahını verebilecek ne de başkasının günahını alabilecektir. Günahlarının affı ve cehennemden kurtulması için kimseden fidye kabul edilmeyecektir. Allah’ın müsaadesi hariç hiçbir şefaat fayda vermeyecektir.

(Ömer Çelik Tefsiri)

Rabbimiz bizleri verdiği her türlü nimete şükreden, nankörlük etmeyen, şiddetli kıyamet gününde kendimizi kurtarabilecek ameller yapabilen kullarından eylesin…

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.